Najważniejsze są dla nas trzy daty i w tych dniach zawsze staramy się spotkać w większym gronie, by każdy z tych dni wspólnie odpowiednio uczcić. Najważniejszym dniem dla każdego Tybetańczyka, z powodu obecnej sytuacji politycznej, jest 10 marca, Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego, upamiętniający wydarzenia z 1959 r., gdy władze chińskie dokonały okupacji Tybetu i krwawo i brutalnie stłumiły powstanie.
Drugim ważnym dniem w kalendarzu tybetańskim jest 6 lipca, czyli urodziny Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy, Tenzin Gjaco (tyb. Ocean Mądrości), któremu przyszło przewodniczyć Tybetowi w jego najtrudniejszych czasach w ponad 2000-letniej historii. Tego dnia wspólnie z zaproszonymi gośćmi (najczęściej członkowie naszych rodzin, przyjaciele oraz osoby i osobistości związane z Tybetem) świętujemy na wesoło, organizując symboliczne urodziny Jego Świątobliwości Dalajlamy. W tym roku takie urodziny zorganizowaliśmy w szkole przy Raszyńskiej 20.
Trzecim bardzo ważnym dniem jest Nowy Rok (tyb. Losar), który według tybetańskiego kalendarza księżycowego wpada przeważnie pod koniec lutego lub, według kalendarza słonecznego, na początku marca. Staramy się te święta obchodzić w sposób tradycyjny, począwszy od przedostatniego dnia mijającego roku. Dwa ostatnie dni mijającego roku poświęcamy na pożegnanie starego roku, co się wiąże z wykonaniem rozmaitych rytuałów wypędzenia zła ze świadomości człowieka oraz z domu, na refleksje nad sobą, co pozwala na nabranie świeżej energii, oraz na stawianie sobie nowych postanowień na rozpoczynający się nowy rok. Świętowanie pierwszego dnia roku tradycyjnie zaczynamy o północy od składania sobie przez członków rodziny życzeń noworocznych przed specjalnie i świątecznie wystrojonym ołtarzem. Następnie siadamy przy stole, aby wspólnie skosztować rozmaitych potraw świątecznych. W Tybecie świętowanie Nowego Roku trwa 15 dni, a 15 dnia oficjalne obchody kończą się następnym świętem buddyjskimi, zwanym w języku tybetańskim MONLAM CZENMO, czyli masowym zgromadzeniem i intensywną modlitwą. Te święta obchodzimy dość skromnie, przez jeden lub dwa dni. Obecnie według kalendarza tybetańskiego mamy rok królewski 2136. W 2010 r. tybetański początek roku żelaznego tygrysa 2137 przypada na 14 lutego, a wiec będziemy mieli tego dnia podwójne święto (Nowy Rok i walentynki).
Tasi Delek, czyli w języku tybetańskim – wszystkiego najlepszego!
Lekarz medycyny Yeshi Lhosar