Towarzystwo powstało w 1950 roku. Jego celem jest zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności żydowskiej i jej reprezentowanie (m.in. w Światowym i Europejskim Kongresie Żydów). Wydaje pismo 'Słowo Żydowskie - Dos Jidysze Wort' w językach polskim i jidysz.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce jest największą świecką organizacją ludności żydowskiej, powstało w 1950 r. w wyniku połączenia Centralnego Komitetu Żydów w Polsce z Żydowskim Towarzystwem Kultury i Sztuki. TSKŻ miało ogromny wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej polskich Żydów przez kilka powojennych dziesięcioleci. Jest to organizacja, która przechowała język jidysz, wbrew stwierdzeniom, że jest on martwy. TSKŻ dba także o zachowanie pamięci o Powstaniu w Warszawskim Getcie.

Od wielu lat TSKŻ organizuje imprezy kulturalne, obchody rocznic, wystawy sztuki żydowskiej, konferencje i wykłady, kursy języka jidysz i letnie kolonie dla młodzieży. Ważne miejsce w działalności organizacji zajmuje aktywność klubowa, która sprzyja integracji ludzi posiadających żydowskie korzenie.

Obecnie TSKŻ posiada 16 oddziałów. Obecna siedziba Zarządu Głównego TSKŻ mieści się w Warszawie.

W siedzibie organizacji w Warszawie funkcjonuje biblioteka posiadająca bogaty księgozbiór w języku polskim i jidysz oraz archiwum Zarządu Głównego TSKŻ, gdzie zostało zgromadzonych wiele niezwykle interesujących świadectw ukazujących losy społeczności żydowskiej po 1945 r. (dokumenty, fotografie, druki ulotne i prasa). Z myślą o członkach organizacji oraz jej sympatykach wydawany jest jedyny w Polsce dwujęzyczny miesięcznik społeczno-kulturalny "Słowo Żydowskie / Dos Jidisze Wort", po polsku i w jidysz. Organizacją kieruje dwudziestojednoosobowy Zarząd Główny wybierany przez Walny Zjazd Delegatów.

TSKŻ dysponuje także własnym Ośrodkiem Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Śródborowianka" w Otwocku, położonym wśród sosnowych lasów, na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Jest to miejsce regularnych spotkań społeczności żydowskiej z całego kraju, latem zaś przyjeżdża tu wypoczywać wielu Żydów, którzy kiedyś opuścili Polskę. Ośrodek ten odgrywa ważną rolę w procesie integracji rozproszonego środowiska żydowskiego poprzez programy kulturalne i edukacyjne, rozrywkę oraz uroczyste spotkania z okazji świąt.

TSKŻ stale współpracuje z Żydowskim Instytutem Historycznym (ŻIH), Teatrem Żydowskim im. Estery Racheli i Idy Kamińskich, Stowarzyszeniem Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu, Ambasadą Izraela w Warszawie, Światowym i Europejskim Kongresem Żydów oraz innymi instytucjami polskimi i zagranicznymi, a także żydowskimi gminami wyznaniowymi - przede wszystkim przy obchodach rocznic i świąt.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce - kontakt
ul. Bema 87
01 – 233 Warszawa
Biuro:
tel.+48 22 620 05 54
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
D
ział komunikacji społecznej:
tel. +48 22 620 05 47
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://tskz.pl
https://www.facebook.com/TSKZwP/
https://www.youtube.com/channel/UCvb0ke093XMM5KpcTNuqB8A/videos