afryka

Już w kwietniu 2018 roku dzięki festiwalowi filmowemu AfryKamera do Warszawy ponownie zawita kultura afrykańska. XIII edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu letnich wykładów w Parku Rzeźby na Bródnie. Tym razem prelegentem Latającego Uniwersytetu Parku Rzeźby będzie Bardzo Honorowy Konsul Dogonów w Polsce - Dariusz Żukowski, który opowie o rzeźbie 'Toguna” Pawła Althamera i Youssoufa Dary.'Toguna” to projekt związany z fascynacją Pawła Althamera kulturą Dogonów - afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej. Althamer odbył swoją pierwszą podróż do Kraju Dogonów w 1991 roku i, jak twierdził później, doświadczenie to 'obudziło i zmieniło jego świadomość”. Podczas kolejnej podróży w 2009 roku Althamer poznał rzeźbiarza Youssufa Darę. Postanowił zaprosić go do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia na Bródnie drewnianej wiaty o rzeźbionych kolumnach, stanowiącej miejsce spotkań i narad w dogońskich wioskach. O kulturze Dogonów i symbolice bródnowskiej 'Toguny” opowie uczestnik jednej z wypraw Althamera do Mali, Dariusz Żukowski - Bardzo Honorowy Konsul Dogonów w Polsce, członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.Spotkanie odbędzie się przy rzeźbie 'Toguna” (róg ulic Chodeckiej i Ludwika Kondratowicza). Park Rzeźby na BródnieKondratowicza/Chodecka
Zapraszamy na pokaz "Wszystkie ziarna piasku. Sahara Zachodnia" autorstwa Bartka Sabeli.
W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i USA. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.
Staromiejski Dom Kultury zapraszamy na koncert z cyklu 'Rytmy Afryki' - wystąpi Moribaya & Amadou Foula.
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu 'Kultury i postaci Afryki', które poświęcone zostanie wybranym aspektom kultury popularnej we współczesnej Nigerii.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego i Tarabuk zapraszają dzieci w wieku od 3 lat na Tarabajanie - bajki z Afryki i warsztaty z bębnami.
W najbliższy czwartek zapraszamy na pokaz slajdów 'Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę' autorstwa Małgorzaty i Marcina Złomskich.
Grupa Karkandoo i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na warsztat zabawek kenijskich dla dzieci.
W najbliższy czwartek zapraszamy na pokaz slajdów 'Afrykańskie M&M', autorstwa Moniki Witkowskiej.
Klubo-kawiarnia Wielokulturowa w Centrum Wielokulturowym zaprasza na bajki i legendy afrykańskie - nie tylko dla dzieci...
Staromiejski Dom Kultury zaprasza na drugie spotkanie w ramach cyklu 'Kultury i postaci Afryki', jego tematem będzie Chimamanda Ngozi Adichie - współczesna pisarka nigeryjska, wykładowczyni uniwersytecka, aktywistka na rzecz kobiet i równości społecznych.
Festiwal Human Doc i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na pofestiwalowy pokaz filmu 'Inne dzieci'.
Grupa Karkandoo i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na warsztat Galimoto dla dzieci.
Fundacja Adulis i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na Wieczór Kultury Erytrejskiej.
Staromiejski Dom Kultury zaprasza na spotkanie dotyczące mody w Afryce Zachodniej.
Premiera pokazu! Etiopia - Góry Semien, kotlina Danakilska
Klubokawiarnia Tam i z Powrotem zaprasza na spotkanie z Basią i Michałem, którzy opowiedzą o swojej podróży do Tanzanii.
W najbliższy czwartek, zapraszamy na pokaz slajdów 'Góry z duszą cz. II' autorstwa Moniki Witkowskiej.
Służewski Dom Kultury zaprasza na wykład 'Architektura Mauretańska' w ramach cyklu 'Kultury świata – poznajemy świat'.
Strefa Rytmu zaprasza na listopadowe warsztaty weekendowe gry na djembe. Instruktorem będzie Sana Camara - znakomity djembefola młodego pokolenia i uznany artysta współczesnej muzyki djembe.
6 października rozpoczęła się 4. edycja spotkań podróżniczych 'In Mundo' w warszawskim kinie Luna. Co czwartek, o godzinie 19:00 sala kinowa zapełni się pełnymi pasji opowieściami ze świata i fascynującymi fotografiami.
W najbliższy czwartek zapraszamy, na pokaz slajdów 'Sudan Południowy – historie przeróżne' autorstwa Piotra Horzeli.
Klubokawiarnia podróżnicza Tam i z Powrotem zaprasza na spotkanie z Mirosławem Kowalskim, który opowie o sześciu plemionach Afryki Subsaharyjskiej, w programie także pokaz zdjęć!
Już w najbliższą środę 5 października rozpoczyna się cykl spotkań filmowych w Wielokulturowej. Co tydzień o 18:00 będziecie mieli okazję obejrzeć filmy, których tematyka skupia się wokół wielokulturowości i praw człowieka. Dzięki współpracy z festiwalem Watch Docs w najbliższych tygodniach obejrzymy 7 wybitnych dokumentów.

Strona 1 z 5