film

Już w kwietniu 2018 roku dzięki festiwalowi filmowemu AfryKamera do Warszawy ponownie zawita kultura afrykańska. XIII edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.
Już w październiku odbędzie się w Warszawie III Dzień Różnorodności! Będzie to wyjątkowy weekend, podczas którego wysłuchamy prelekcji, nauczymy się reagować na przemoc, obejrzymy film, zapoznamy się z programem organizacji działających na rzecz różnorodności, będziemy uczestnikami happeningu, zaśpiewamy piosenki, skosztujemy potraw ze świata, zrobimy biżuterię, pomalujemy wodę, zatańczymy i wiele więcej. Przed nami cykl zajęć dedykowanych dzieciom, seniorom i kobietom, koncerty i prezentacje. Serdecznie zapraszamy już 14 i 15 października! 
Po dłuższej przerwie odbędzie się kolejna projekcja z cyklu Czeskie Środy w kinie Wisła. W drugą środę lipca wyświetlony zostanie film 'Mareczku, podaj mi pióro!' (1976, reż. Oldřich Lipský). O filmie:Przed Jiřím Kroupą, majstrem pracującym w fabryce maszyn rolniczych, któremu do emerytury pozostało tylko kilka lat, otwiera się droga do kariery - musi jednak najpierw ukończyć wieczorową szkołę przemysłową. Panu Kroupie niespecjalnie się to uśmiecha, dlatego próbuje się z tego wybronić, ale ostatecznie ulega namowom członków komitetu robotniczego i wraca do szkolnej ławy. Do tej samej placówki edukacyjnej uczęszcza również jego syn. Nagle okazuje się jednak, że tata radzi sobie znacznie gorzej niż jego latorośl. Czy rodzicowi uda się ocalić swoją reputację przed profesorami i kolegami z klasy? Partnerzy cyklu:Nove Kino Wisła, Jestem Czechofilem, Czeska Piviarnia, Czeska fotografia Cena biletu: 14 zł Kino Wisłapl. Wilsona 2
W lipcowe poniedziałki Ogród Powszechny zaprasana cykl trzech dokumentów o skrajnie trudnych realiach życia na Bliskim Wschodzie, które pozbawiają życia i dachu nad głową setki tysięcy osób. W Polsce, która odmówiła pomocy ludziom uciekającym przed wojną, wciąż brakuje świadomości jak naprawdę wygląda życie w rzeczywistości ogarniętej wojennym chaosem. Prezentowane przez nas filmy pozwalają zobaczyć w uchodźcach ludzi, którym należy się empatia, zrozumienie i zwykła solidarność. W czasach, gdy państwowa propaganda, wspierana internetową armią trolli, za wszelką cenę stara się tych ludzi zdehumanizować, stosując często rasistowską terminologię, lub plotąc androny o 'pomaganiu na miejscu'. 'Obcy w raju' reż. Guido Hendrixx, Holandia 2016, 72 min.Przed filmem rozmowa z Pawłem Cywińskim z portalu uchodzcy.infoNa Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.Stawką toczonej przez nauczyciela gry jest przyszłość osób zgromadzonych w klasie, w której odbywa się osobliwa lekcja. Wkrótce prowadzący zajęcia zaczyna zadawać imigrantom wnikliwe pytania. Odpowiedzi zadecydują, komu zostanie przyznany azyl polityczny. Obserwujemy proces selekcji. To moment, w którym ujawnia się arbitralność przepisów przekładanych na losy jednostek. Guido Hendrikx umiejętnie oddaje wagę decyzji podejmowanych przed kamerą i towarzyszące im napięcie.Rozmowy między przedstawicielem Starego Kontynentu a imigrantami przedstawione w filmie odzwierciedlają kierunki współczesnej debaty publicznej dotyczącej powinności Europy wobec osób pukających do jej drzwi w nadziei na poprawę warunków życia. Koszty utrzymania przybyłych ludzi i ciążące nad Starym Kontynentem dziedzictwo kolonializmu to tylko niektóre z zarysowanych w filmie problemów.Reżyser wprowadzając w przestrzeń kina dokumentalnego elementy tradycyjnie przynależne fabule, obnaża zaangażowaną społecznie sztukę i pyta, czy nie okazuje się często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów. Czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość? – autoironicznie pyta Hendrikx.Wstęp wolny!OGRÓD Powszechnyul. Zamoyskiego 20 
W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i USA. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.
Instytut Słowacki zaprasza na przegląd najnowszych, słowackich filmów krótkometrażowych - Slovak Short Cinema.
Zapraszamy wszystkich wielbicieli kultury Indii na koncert Nirmal Shakti, w ramach piątej edycji koncertów z cyklu "Muzyka ze źródeł siły życiowej".
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra serdecznie zaprasza na comiesięczne zajęcia konwersatoryjne: "Losy żydowskie w XX wieku przez pryzmat kinematografii”, temat kwietniowego spotkania: „Świat żydowski w polskim kinie międzywojennym”.
Przedstawiamy ostatni film tegorocznego przeglądu Czeskie Dokumenty Proszę!: 'Prawo Helena'. Czeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Film jest trochę portretem policjantki Heleny Káhnovej, trochę obrazem czeskiej mafii lat 90., a trochę opowieść o tym, co przyciąga młodą reżyserkę do mrocznego, trudnego tematu przenikania się władzy i półświatka. A na zdjęciu Petra Nesvačilová, reżyserka filmu i nasz gość po seansie 3 kwietnia. Funkcjonariuszka elitarnej policji kryminalnej Helena Káhnová, przestępcy z gangu Berdycha oraz aktorka i dokumentalistka Petra Nesvačilová w dokumentalnym filmie gangsterskim o półświatku i największej czeskiej organizacji przestępczej lat 90.Łączna kara dla gangsterów wyniosła setki lat pozbawienia wolności – policjantka otrzymała nagrodę w wysokości 10 tysięcy koron i awans, który jej następnie odebrano. Kim naprawdę jest elitarna funkcjonariuszka, która posłała za kratki dziesiątki ludzi w tzw. sprawie gangu Berdycha? Przez cztery lata pełne strachu reżyserka Petra Nesvačilová spotykała się z ludźmi półświatka, z którymi walczyła Helena. Udało jej się nawiązać filmową relację również z samym Berdychem i byłymi członkami jego gangu. Co sprawia, że jedna policjantka stawia czoła całej mafii?Współczesne seriale detektywistyczne opierają się na tematach znanych nam z prasy czy telewizji: szara strefa, korupcja, połączenie biznesu i polityki czy policji i półświatka. Filmy dokumentalne z wielu różnych powodów unikają takich tematów. Film Petry Nesvačilovej jest rzadkim wyjątkiem. Jest efektem kilkuletniej, odważnej podróży po nieznanych aspektach naszej codzienności.Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Petrą Nesvačilovą.Kino Muranówul. Gen. Andersa 5fim
Staromiejski Dom Kultury i Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu zapraszają na pokaz filmu "Smak curry". Pokaz poprzedzi prelekcja na temat obrazu miłości w Indiach i hinduskiej mitologii.
Czeskie Centrum zaprasza na przegląd nowego czeskiego filmu dokumentalnego. Czeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Dwa pierwsze Przeglądy w kinach Muranów w Warszawie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyciągnęły setki widzów, zawędrowały również do Krakowa. Trzecia edycja Przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych. W programie znajdzie się 7 filmów.Piątek 31.3., godz. 20.00Zgubne piękno, reż. Helena Třeštíková i Jakub Hejna, 2016, 91 min.Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Jakubem Hejną.To portret największej czechosłowackiej gwiazdy filmowej Lídy Baarovej, która po swoim związku z niemieckim ministrem propagandy Josephem Goebbelsem została wrogiem narodowym i symbolem kolaboracji.Sobota 1.4., godz. 16.00Ameryka, reż. Jan Foukal, 2015, 71 min.Zjawisko trampingu, typowych dla Czech weekendowych ucieczek od cywilizacji na łono natury i doświadczania innego rodzaju wolności niż na co dzień.Sobota 1.4., godz. 18.00Świat Daniela, reż. Veronika Lišková, 2014, 75 min.To prawdopodobnie pierwszy film w światowej kinematografii, którego głównym bohaterem jest zdeklarowany pedofil. Dokument ten jest uznawany za swego rodzaju przełom i otwarcie w dyskusji o problemie pedofilii. Niedziela 2.4., godz. 16.00Czeska wojna piwna, reż. Jan Látal, 2014, 70 min.To portret ludzi, którzy kochają piwo nad życie. Co zrobią, kiedy ich ukochanemu trunkowi zagrożą światowe koncerny? Czy globalizacja i zmiany w otaczającym nas świecie muszą oznaczać też zmianę w piwie? I przede wszystkim: czy piwo to nieodłączna część czeskiej tożsamości? Niedziela 2.4., godz. 18.00FC Roma, reż. Rozálie Kohoutová i Tomáš Bojar, 2016, 76 min.Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Tomášem Bojarem.To kronika w większości romskiego klubu piłkarskiego, którego członkowie muszą przekonywać inne "białe" drużyny w trzeciej lidze, aby w ogóle zechciały z nimi grać. Film ten jest opowieścią o różnych formach codziennej ksenofobii w Czechach.Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=GBBs5dgmxqw.Poniedziałek 3.4., godz. 18.00Magiczny głos buntowniczki, reż. Olga Sommerová, 2014, 90 min.Wprowadzenie do filmu wygłosi Teresa Drozda, dziennikarka radia RDC.Historia Marty Kubišovej – gwiazdy pop, a także jednej z najważniejszych bohaterek czechosłowackiej opozycji. Film funkcjonuje jednocześnie jako opowieść o kobiecie, artystce i dysydentce. Przede wszystkim stanowi jednak pozbawiony patosu hymn na rzecz wolności twórczej. Poniedziałek 3.4., godz. 20.00Prawo Helena, reż. Petra Nesvačilová, 2016, 78 min.Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Petrą Nesvačilovą.Portret policjantki, której udało się w latach 90. wsadzić za kratki dziesiątki ludzi związanych z gangiem Berdycha - w tym również szefa mafii. Reżyserce udało się nawiązać filmową relację z samym Berdychem i z byłymi członkami jego gangu. Kino MuranówAndersa 5
O jabłoni i jabłkach, korzeniach i wykorzenieniu. O tym, jak listonosz spotkał swoją przyszłą żonę. O mistycznej klinice chirurgii. To tylko część z historii, które będzie można zobaczyć w ramach Przeglądu Animacji Estońskiej w Kinie Antropos. Wspólnie ze Stowarzyszeniem ProEstonia i Ambasadą Republiki Estońskiej serdecznie zapraszamy na pokaz filmów estońskich z wytwórni Joonisfilm. Wszystkie prezentowane produkcje tej legendarnej wytwórni pochodzą z zeszłego roku. W programie znajdzie się kilkanaście krótkich metraży.
Staromiejski Dom Kultury i Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu zapraszają na pokaz filmu 'Mardaani' (Nieustraszona). Pokaz poprzedzi prelekcja na temat portretów kobiet w indyjskiej kinematografii.
Kino Muranów zaprasza na trzecią edycję przeglądu nowego czeskiego filmu dokumentalnego 'Czeskie Dokumenty Proszę! 3'. Czeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Dwa pierwsze Przeglądy w kinach Muranów w Warszawie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyciągnęły setki widzów, zawędrowały również do Krakowa.Trzecia edycja Przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych. W programie znajdzie się m.in. kronika w większości romskiego klubu piłkarskiego FC Roma, którego członkowie muszą przekonywać inne 'białe' drużyny w trzeciej lidze, aby w ogóle zechciały z nimi grać. Film ten jest opowieścią o różnych formach codziennej ksenofobii w Czechach. 'Normalny autystyczny film' to wizyta wśród autystycznych dzieci i młodzieży, rozrywająca pozornie stałe granice między innością i normalnością. 'Świat Daniela” to prawdopodobnie pierwszy film w światowej kinematografii, którego głównym bohaterem jest zdeklarowany pedofil. Dokument ten jest uznawany za swego rodzaju przełom i otwarcie w dyskusji o problemie pedofilii. 'Matrix AB (z cyklu Czeski żurnal)' to unikalny filmowy wgląd w świat władzy. To portret obecnie jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Czechach, polityka i biznesmena Andreja Babiša – 'czeskiego Trumpa'. Zjawisko trampingu, typowych dla Czech weekendowych ucieczek od cywilizacji na łono natury i doświadczania innego rodzaju wolności niż na co dzień, zobaczymy w filmie 'Ameryka'. 'Prawo Helena' to portret policjantki, której udało się w latach 90. wsadzić za kratki dziesiątki ludzi związanych z gangiem Berdycha - w tym również szefa mafii. Reżyserce udało się nawiązać filmową relację z samym Berdychem i z byłymi członkami jego gangu. Najnowszy film Heleny Třeštíkovej 'Zgubne piękno' to portret największej czechosłowackiej gwiazdy filmowej Lídy Baarovej, która po swoim związku z niemieckim ministrem propagandy Josephem Goebbelsem została wrogiem narodowym i symbolem kolaboracji.Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z autorami i gośćmi specjalnymi oraz debaty.Organizatorzy: Czeskie Centrum w Warszawie | Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze | kino Muranów | Gutek FilmWięcej informacji:http://warsaw.czechcentres.cz/http://kinomuranow.pl/ Kino Muranówul. Gen. Andersa 5
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na projekcję filmu 'Bracia' reż. Hilt Lochten. Spotkanie odbędzie się w ramach ramach Rodzinnego Klubu Filmowego dla dzieci, rodziców i dziadków, w którym wspólnie oglądane są filmy, a po nich odbywa się dyskutuja i dzielenie się tym, co przyniosły nam filmowe opowieści. Obejrzane historie mają posłużyć do lepszego poznawania otaczającego świata - różnorodności jego mieszkańców, kultur, religii czy obyczajów.
Ambasada Japonii w Polsce i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na pokazy filmów japońskich w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych.
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na projekcję filmu 'Niebo w Auschwitz', którego twórcy - Aaron i Esther Cohen - śledzą losy trzynastu Ocalałych z Zagłady, mieszkających przed wojną w Czechosłowacji.
Czeskie Centrum zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Czeskie środy w kinie Wisła. W ramach przeglądu Buntownicy Kamery legendarny film Miloša Formana, 'Miłość blondynki', jedno najbardziej znanych dzieł czechosłowackiej 'Nowej Fali', wpisujące się w historię kina światowego.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych poświęconych sztukom performatywnym związanym z tradycją buddyzmu tybetańskiego.
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pokaz tureckiego filmu zatytułowanego 'Puszka Pandory'.
Festiwal Human Doc, Staromiejski Dom Kultury i Instytut Globalnej Odpowiedzialności zapraszają na pofestiwalowy pokaz filmu 'Gorączka złota' oraz dyskujsę prowadzoną przez Ewę Jakubowską-Lorenz z IGO.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) i Kino Muranów zapraszają na Globalny Festiwal Filmów Migracyjnych!
Festiwal Human Doc i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na pofestiwalowy pokaz filmu 'Inne dzieci'.
Zapraszamy na pokaz filmu pt. 'Dotknięcie anioła' (60’, 2015, Polska/Niemcy), fabularyzowanego dokumentu, laureata wielu prestiżowych nagród oraz promocję nowego, rozszerzonego wydania wspomnień Henryka Schönkera, na podstawie których powstał film.
Instytut Słowacki zaprasza na projekcję filmu 'Wszystko, co lubię' (Všetko, čo mám rád), w reżyserii Martina Šulíka.

Strona 1 z 4