ludzie

O ormiańskiej duszy, pięknych widokach, malowniczych monastyrach i pozostałościach po niedawnym konflikcie w Górskim Karabachu...
Kawiarnia Południk Zero zaprasza na relację z podróży do krain nomadów - górskich republik Kirgistanu i Tadżykistanu. Większość terenu obu krajów to góry, gdzie życie wśród skalnych dolin nie zmieniło się przez wieki. Nadal przyjeżdża tu bardzo niewielu turystów. Podczas naszych podróży spędziliśmy wiele czasu w małych górskich wioskach, zazwyczaj spaliśmy w tradycyjnych domach i jurtach, często w otoczeniu zielonych rozległych łąk i kolorowych jezior. Na koniec pokazu zobaczymy legendarną Samarkandę w Uzbekistanie.
Klub Ukraińskich Kobiet to nieformalne stowarzyszenie kobiet z siedzibą w Warszawie, działające na rzecz edukacji, integracji ukraińskiej społeczności i promocji kultury ukraińskiej w Polsce. Klub został założony Fundacją Nasz Wybór. Regularnie organizujemy rozmaite warsztaty, spotkania, koncerty oraz inne wydarzenia społeczno-kulturalne. Klub jest otwarty na przedstawicieli różnych narodowości i grupy wiekowe.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na drugie spotkanie z Filipem Sarniakiem, który przez trzy miesiące podróżował na koniu i na rowerze przez bezkresne łąki Kazachstanu, dziką tajgę Ałtaju i pustynne stepy Mongolii. Opowie on o trudach wyprawy konnej w kraju, gdzie prawie każdy „rodzi się” w siodle i przybliży kulturę ludzi, których spotkał na swojej drodze: Kazachów, Rosjan, Ałtajczyków, Kazachów mongolskich oraz Mongołów. Kolejne spotkanie będzie w pełni poświęcone podróży przez Mongolię: ajmaku bajanolgijskiego na zachodzie, przez rejon mongolskich Wielkich Jezior i starożytne miasto Karakorum aż do stolicy kraju, Ułan Bator.
Opowiadaliśmy już o Indonezji. Tym razem, chcemy Wam opowiedzieć o polsko-niemieckiej podróży do Chin, prowincji Junnan i Syczuan. Wielu podróżników przestrzegało nas przed Chinami. Trudno się tam podróżuje. Nic się nie rozumie. Wszystko jest na opak. Napisane chińskim maczkiem. Mieliśmy zostać tylko na chwilę. Tylko na parę dni. Tak z ciekawości odwiedzić kilka turystycznych punktów na mapie w drodze do Wietnamu.
Zapraszam na pokaz zdjęć i opowieści z wyjazdu do Meksyku. Miałem możliwość przeżyć tamtejsze Dni Zmarłych i chciałem podzielić się z Wami obserwacjami, zwyczajami które tam panują, pokazać zdjęcia z różnych wydarzeń jakie widziałem w mieście Puebla, czy Toluca i Ciudad de Mexico. Będzie kolorowo, tanecznie, ale i nostalgicznie. Jako że jestem opowiadaczem, to i opowiem legendę, czy jakąś historię związaną z tym czasem.
Zapraszamy w podróż do Kirgistanu. Ten środkowoazjatycki górzysty kraj nie bez powodu staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróżniczym. Odnajdziemy w nim zabytki Jedwabnego Szlaku, dziką przyrodę, gościnnych ludzi oraz wspaniałą kuchnię. Ruszymy pieszo, a potem konno w Niebiańskie Góry, czyli Tien-szan. Z czterotysięcznych szczytów będziemy podziwiać obłędne górskie krajobrazy. Dotrzemy nad malownicze jeziora, w tym drugie największe górskie jezioro świata. Wsiądziemy też na konie i pogalopujemy przez stepy, odwiedzając kirgiskich pasterzy w ich jurtach.
Bez pieniędzy każdy z nas byłby bogaty. Czyli Pan Czosnek w Azji! Włodek opowie o tym jak przez blisko 3 miesiące odkrywał smaki Azji płd. wsch. odwiedzając takie kraje jak Tajlandię, Laos, Wietnam, Kambodżę, Borneo, Malezję i Singapur. W tym czasie pracował na farmie za posiłki, uczył dzieci angielskiego za nocleg, rozdawał zabawki i przybory szkolne w Laosie, poznał mnóstwo przyjaznych ludzi i na motorze, bez prawa jazdy przejechał cały Wietnam. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak smakuję Laos? czy Borneo to rajska wyspa? a Singapur to słodki pączek w maśle to koniecznie przyjdźcie wysłuchać moich opowieści!
Płynie w niej polsko-rosyjska krew. Fotografka i dziennikarka udowadniająca, że we współczesnym świecie jest miejsce dla humanistów. Jej życie zawieszone jest między Moskwą, a Warszawą.
Yorokobi no kōen, Ogród Radości to jedyna na Pradze Północ grupa artystyczna zajmującą się popularyzacją kultury japońskiej.  W ramach grupy organizowane są m.in. wykłady, warsztaty i pokazy dotyczące tradycyjnych strojów japońskich kimon i yukat oraz zasad ich noszenia, a także warsztaty rysowania mangi, składania origami i kaligrafii.
Tylko do końca weekendu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę 'Duchy wspólnoty / Public Spirits'.  Wystawa mówi o problemach jednego regionu, jednak aktualnych dzisiaj na całym świecie. To opowieść o budowaniu wspólnot lokalnych wobec postępującej globalizacji, o reakcjach – artystycznych i społecznych – na takie problemy jak agresja militarna, nierówności społeczne, dyskryminacja i narzucane z zewnątrz narracje historyczne. Wystawa prezentuje prace dwudziestu jeden artystów z Tajwanu, Hong Kongu, Chin, Wietnamu, Singapuru, Indonezji, Kambodży, Tajlandii, Myanmar/Birmy i USA.
Autostopowy szlak zaprowadził nas tym razem w głąb Rosji. Opowiemy o miesięcznej przeprawie przez bezkres syberyjskich stepów i tajgi. Pokażemy nieznane góry Ałtaj i opowiemy o zdobyciu jednego z ich wyższych szczytów - Aktru 4044 m n.p.m. Nie zabraknie opowieści o ludziach spotykanych na drodze, m.in. o Buriatach, którzy zabrali nas na polowanie na niedźwiedzia, odprawiając przy tym szamanistyczne rytuały.
Zapraszamy do Południka Zero na pokaz zdjęć oraz wystawę fotografii z Boliwii, Peru, Ekwadoru i Kolumbii Marty i Piotra Kwiatkowskich.
Na czas tej prelekcji oderwiecie się od codzienności i wyruszycie do niezwykłej krainy, którą ciężko sobie wyobrazić! Położona jest ona najdalej od Polski, znajdziecie ją na globusie praktycznie pod naszą ojczyzną. Wyspy na środku Pacyfiku to nie tylko Tahiti i Bora-Bora (przereklamowana sztuczna wyspa). Występuje tam ponad 150 przeróżnych wysp, na których mieszka ćwierć miliona ludzi. Powulkaniczne Markizy, atole na Tuamotu oraz rajskie Wyspy Towarzystwa z wielkimi lagunami i górami. Spotkacie tam zupełnie inny świat, w którym można się zakochać, zatracić i pozostać.
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza na spotkanie 'Jak młodzi Tunezyjczycy zmieniają swój kraj?'. Poznaj głosy młodych obywateli Tunezji – jedynego kraju, który po arabskiej wiośnie uważany jest za funkcjonującą demokrację... i przy okazji spróbuj tunezyjskiego ciasta Makrouth.
Zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki 'Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach'. Jest to opowieść o wyjątkowej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska leci na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotyka ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach…
Prezentowane na wystawie fotografie są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii. Przedstawiają różne aspekty Korei: są zarówno rzetelnym zapisem życia w tym kraju, jak i obrazują jego piękno. Prace te są szansą na zetknięcie się z prawdziwą sztuką fotografii, w jej aspekcie dokumentacyjnym oraz artystycznym.Tak jak sugeruje podtytuł – 'Poza ludźmi, krainą i czasem' – fotografie przedstawiają prawdziwy obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję wejrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także zerknąć na to, co oferuje przyszłość. Innymi słowy, ukazują duchowy dom Koreańczyków oraz prawdziwą Koreę. Artyści, których prace prezentowane są na wystawie, to mistrzowie portretowania Korei i jej mieszkańców.
Jewish Community Center zaprasza na obchody tegorocznego Mitzvah Day.
Od najdawniejszych czasów ludy Ameryki przejawiały zainteresowanie roślinami, które dawały im schronienie, lekarstwo, pokarm, jak i surowiec niezbędny do przeżycia w środowisku. Gdy stopniowo przechodziły z trybu wędrownego do osiadłego, mogły rozwinąć obserwację ich cech i właściwości. Pionierami w tej dziedzinie byli Dawni Meksykanie którzy z pośród 25 tyś rodzajów roślin, co dziesiątej nadali nazwę w języku Nahuatl. Przypisano im również głębokie znaczenia które z czasem stały się swoistym językiem w komunikacji symbolicznej, wszak relacja między nimi a światem roślin wybiegała dużo dalej...
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Rola Religii w Myśli Sysjonistycznej Achad Ha-Ama i Josefa Chaima Brennera'. Spotkanie poprowadzi dr Daria Boniecka-Stępień.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów z cyklu 'Z himalajskich szlaków'. Zanskar, odcięty od świata przez kilka miesięcy w roku, zamieszkują serdeczni i gościnni ludzie. W 1980 r. wybudowano tam pierwszą, i do tej pory jedyną, drogę samochodową, co przyspieszyło rozwój regionu o kilka stuleci.
Zapraszamy na opowieści Moniki Radzikowskiej z syberyjskiej Tuwy i Mongolii. Tuwa, czyli dawny Urianchaj, to kraina niezwykła i tajemnicza, a jej mieszkańcy podkreślają pokrewieństwo z sąsiednimi Mongołami, dumnymi potomkami Czyngis-chana, który czai się tam na każdym kroku i na końcu każdej wypowiedzi.
Już w najbliższą sobotę w ramach cyklu spotkań Kontynentu Warszawa zapraszamy do Klubokawiarni Centrum Wielokulturowego na prezentację książki 'Świat goni za happy endem' autorstwa Miszy Szymko - podróżnika, zakochanego w Skandynawii i Europie Wschodniej. Podczas spotkania poznamy fascynujące historie podróżne i przekonamy się, że nie ma rzeczy niemożliwych...
Makabi Warszawa organizuje pierwszy Maccabi Fun Run w Warszawie. To również pierwszy bieg charytatywny skupiający społeczności żydowskie z całej Europy. Bieg odbędzie się na nowym stadionie lekkoatletyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
W najbliższy czwartek zapraszamy, na pokaz slajdów 'Sudan Południowy – historie przeróżne' autorstwa Piotra Horzeli.

Strona 1 z 11