spotkanie

Interesujesz się Koreą? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki języka koreańskiego? Kierunek Wschód zaprasza na lekcję próbną.
Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie podsumowujące dwutygodniową, międzynarodową szkołę letnią POLIN Meeting Point 2017. Spotkanie jest częścią programu Festiwal Singera i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Spotkanie jest dedykowane wszystkim entuzjastom k-popu. Przyjrzymy się ciekawszym aspektom języka koreańskiego na podstawie twórczości wybranych artystów.
Interesujesz się Iranem? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki języka perskiego? Centrum językowe Kierunek Wschód zaprasza na bezpłatną lekcję próbną.
W lipcowe poniedziałki Ogród Powszechny zaprasana cykl trzech dokumentów o skrajnie trudnych realiach życia na Bliskim Wschodzie, które pozbawiają życia i dachu nad głową setki tysięcy osób. W Polsce, która odmówiła pomocy ludziom uciekającym przed wojną, wciąż brakuje świadomości jak naprawdę wygląda życie w rzeczywistości ogarniętej wojennym chaosem. Prezentowane przez nas filmy pozwalają zobaczyć w uchodźcach ludzi, którym należy się empatia, zrozumienie i zwykła solidarność. W czasach, gdy państwowa propaganda, wspierana internetową armią trolli, za wszelką cenę stara się tych ludzi zdehumanizować, stosując często rasistowską terminologię, lub plotąc androny o 'pomaganiu na miejscu'. 'Obcy w raju' reż. Guido Hendrixx, Holandia 2016, 72 min.Przed filmem rozmowa z Pawłem Cywińskim z portalu uchodzcy.infoNa Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.Stawką toczonej przez nauczyciela gry jest przyszłość osób zgromadzonych w klasie, w której odbywa się osobliwa lekcja. Wkrótce prowadzący zajęcia zaczyna zadawać imigrantom wnikliwe pytania. Odpowiedzi zadecydują, komu zostanie przyznany azyl polityczny. Obserwujemy proces selekcji. To moment, w którym ujawnia się arbitralność przepisów przekładanych na losy jednostek. Guido Hendrikx umiejętnie oddaje wagę decyzji podejmowanych przed kamerą i towarzyszące im napięcie.Rozmowy między przedstawicielem Starego Kontynentu a imigrantami przedstawione w filmie odzwierciedlają kierunki współczesnej debaty publicznej dotyczącej powinności Europy wobec osób pukających do jej drzwi w nadziei na poprawę warunków życia. Koszty utrzymania przybyłych ludzi i ciążące nad Starym Kontynentem dziedzictwo kolonializmu to tylko niektóre z zarysowanych w filmie problemów.Reżyser wprowadzając w przestrzeń kina dokumentalnego elementy tradycyjnie przynależne fabule, obnaża zaangażowaną społecznie sztukę i pyta, czy nie okazuje się często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów. Czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość? – autoironicznie pyta Hendrikx.Wstęp wolny!OGRÓD Powszechnyul. Zamoyskiego 20 
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejny spacer w okolicach Parku Rzeźby na Bródnie. Celem wycieczki będzie cmentarz żydowski na Pradze, który pozostaje jednym z najmniej rozpoznanych zakątków Warszawy. W takim kontekście spacer staje się sposobem przywracania społecznej pamięci, odzyskiwania zapomnianego dziedzictwa.Cmentarz żydowski na Bródnie to najstarszy istniejący cmentarz żydowski w Warszawie, założony w XVIII wieku. Cmentarz ma powierzchnię 14 hektarów i skrywa groby ponad trzystu tysięcy mieszkańców stołecznej aglomeracji. Zniszczony w trakcie wojny, po jej zakończeniu był dalej dewastowany. Metodycznie wywożono ocalałe nagrobki i używano ich jako materiału przy odbudowie stolicy. Czternaście tysięcy macew przygotowanych do wywiezienia spoczywa do dzisiaj pośrodku terenu, złożone w charakterystyczną pryzmę, przypominającą monumentalne dzieła landartowe z lat 70. Cmentarz uzyskał status zabytku dopiero w 2009 roku, a oficjalnie przestał być terenem rekreacyjnym w roku 2016. Cmentarz jest pod opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która dąży do jego restauracji. Obecnie trwają prace nad pawilonem upamiętniającym historię cmentarza, nad którego projektem pracuje kolektyw architektoniczno-artystyczny Senna.Spacer rozpocznie się przy bramie Cmentarza, ul. Św. Wincentego 15 (w sąsiedztwie Ronda Żaba).Mężczyźni proszeni są o posiadanie nakrycia głowy podczas spaceru. Cmentarz żydowski na Bródnieul. Św. Wincentego 15
Zapraszamy na pokaz "Wszystkie ziarna piasku. Sahara Zachodnia" autorstwa Bartka Sabeli.
O ormiańskiej duszy, pięknych widokach, malowniczych monastyrach
O ormiańskiej duszy, pięknych widokach, malowniczych monastyrach i pozostałościach po niedawnym konflikcie w Górskim Karabachu...
Zapraszamy w najbliższy czwartek na pokaz "Transameryka. Na czterech kołach przez Kanadę, USA i Meksyk", autorstwa Marty Owczarek i Bartka Skowrońskiego.
Zapraszamy w najbliższy czwartek na pokaz "Indonezja. Po drugiej stronie raju" autorstwa Anny Jaklewicz.
Zapraszamy do Stołu Powszechnego na kolejne spotkanie z cyklu Powszechny Zakaz Czytania. Tym razem będziemy rozmawiać o książce Dionisosa Sturisa 'Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji.' wyd. WAB oraz o tym, co ta opowieść znaczy dzisiaj tu i teraz Anno Domini 2017. Wśród rozmawiających będą m.in. autor – Dionisos Sturis, Irena Argiro Tsermega, dr hab. geografii na UW i członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Grecji, Michał Komar, pisarz, wykładowca, syn generała Wacława Komara, który organizował całą operację przyjęcia uchodźców z Grecji.Polska przyjmuje kilkanaście tysięcy uchodźców, nie znają języka, większość jest ciężko chora, wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej i rehabilitacji. Wśród nich jest kilka tysięcy dzieci – sierot, półsierot, dzieci bez rodziców. Są wygłodzeni, ztraumatyzowani wojną przed którą uciekli, prześladowaniami, które ich dotknęły, choć właśnie zakończyła się wojna, w której walczyli z najeźdźcą i okupantem. Władzę jednak przejęli, dzięki polityce Wielkiej Brytanii i USA, ci, którzy kolaborowali. Znaleźli w Polsce domy, miejsca pracy, szkoły, nowe rodziny, zawody, miejsce do życia. Nie napotkali zorganizowanej ani spontanicznej wrogości czy nieufności. Wszystko to wydarzyło się kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej, w końcówce lat 40. ubiegłego wieku, wyniszczona przez wojnę Polska przyjęła na wiele lat (niekiedy do dzisiaj) kilkanaście tysięcy uchodźców z Grecji ogarniętej wojną domową, a potem opanowanej przez rządy skrajnej prawicy. Uciekać musieli partyzanci, komuniści, ich dzieci. Zaczęli budować nowe życie, gdzieś na Ziemiach Odzyskanych, w Szczecinie, na Dolnym Śląsku, w Bieszczadach. Wrastali, zakorzeniali się – nie przestając być Grekami i Greczynkami. A po kilku dekadach, kiedy już mogli poczuć się bezpiecznie – zaczęli wracać. I do dziś zachowują wdzięczność do kraju i ludzi, którzy ich przyjęli i wciąż dziś zadają sobie pytanie, na ile są Greakami, a na ile także Polakami.Niezwykła, niemal nieznana historia uchodźcza Greków z lat 40. została barwnie i emocjonalnie, rzetelnie odkrywczo opisana przez reportera radia TOK FM Dionisosa Sturisa, dla którego jest to także ważny fragment jego własnej biografii i biografii jego rodziny. Skala i wymiar tej pomocy wybrzmiewa dzisiaj ze szczególną mocą, kiedy zarówno władze państwowe jak i spora część społeczeństwa odwraca oczy od dramatu uchodźców, usiłujących ratować swoje życie dobijając do brzegów Twierdzy Europa. Stół Powszechnyul. Jana Zamoyskiego 20
Instytut Słowacki zaprasza na przegląd najnowszych, słowackich filmów krótkometrażowych - Slovak Short Cinema.
Yunus Emre Enstitüsü zaprasza na Warsztaty Kuchni Tureckiej. 
Zapraszamy w najbliższy czwartek na pokaz 'Hulajnogą i autostopem do Chin, za garść złotówek' autorstwa Tomka Jakimiuka.
Zapraszamy wszystkich wielbicieli kultury Indii na koncert Nirmal Shakti, w ramach piątej edycji koncertów z cyklu "Muzyka ze źródeł siły życiowej".
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra serdecznie zaprasza na comiesięczne zajęcia konwersatoryjne: "Losy żydowskie w XX wieku przez pryzmat kinematografii”, temat kwietniowego spotkania: „Świat żydowski w polskim kinie międzywojennym”.
Zapraszamy w najbliższy czwartek na pokaz 'Wielki Szlak Himalajski' autorstwa Joanny Lipowicz i Bartosza Malinowskiego.
W wykładzie zostanie podjęta próba wyjaśnienia aktów agresji wobec powracających Żydów w pierwszych latach po zakończeniu wojny, zwłaszcza  genezy  i przebiegu powojennych pogromów.Dlaczego doszło do pogromów w Krakowie w sierpniu 1945 roku i rok później w Kielcach? Skąd się wzięły plotki o porywaniu chrześcijańskich dzieci? Czy to możliwe, aby w połowie XX wieku ktoś autentycznie wierzył w mord rytualny? Jaki jest związek między wiarą, że Żydzi spożywają ludzką krew, a genezą pogromów?Wykład wygłosi prof. Marcin Zaremba – historyk i socjolog, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor licznych prac z zakresu historii społecznej, m.in. Wielka Trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys. Wykład odbywa się w ramach cyklu 'Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE  na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL. Wstęp wolny! Muzeum Historii Żydów Polskichul. Mordechaja Anielewicza 6
Gościem kolejnego spotkania z cyklu poświęconego pracy reporterów będzie Weronika Mliczewska, autorka książki ,,Na początku jest koniec".
Staromiejski Dom Kultury i Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu zapraszają na pokaz filmu "Smak curry". Pokaz poprzedzi prelekcja na temat obrazu miłości w Indiach i hinduskiej mitologii.
Zapraszamy w najbliższy czwartek na pokaz 'Pod ciemną skórą Filipin' autorstwa Tomasza Owsianego.
Kawiarnia Południk Zero zaprasza na relację z podróży do krain nomadów - górskich republik Kirgistanu i Tadżykistanu. Większość terenu obu krajów to góry, gdzie życie wśród skalnych dolin nie zmieniło się przez wieki. Nadal przyjeżdża tu bardzo niewielu turystów. Podczas naszych podróży spędziliśmy wiele czasu w małych górskich wioskach, zazwyczaj spaliśmy w tradycyjnych domach i jurtach, często w otoczeniu zielonych rozległych łąk i kolorowych jezior. Na koniec pokazu zobaczymy legendarną Samarkandę w Uzbekistanie.
W Norwegii natura uczy jak kochać życie, oducza narzekania i skłania do refleksji. Jest to chyba najważniejsza lekcja, jaką wyciągnęłam z mojego rocznego pobytu w kraju Wikingów.Podczas spotkania opowiem o moim sposobie na odkrywanie Norwegii, o dzikiej naturze, zapoznawaniu się z lokalną kulturą, różnicach w mentalności mieszkańców południa i północy, o życiu w dzień i noc polarną oraz o przyjaźniach i mieszkaniu u Norwegów. Podzielę się z Wami radami jak żyć tanio i podróżować lekko, gdzie pojechać, gdzie i kiedy zobaczyć zorzę polarną - czyli pokrótce - jak praktycznie przygotować się do wyjazdu do Norwegii.
Udajemy się w podróż najsłynniejszą i najdłuższą koleją na świecie – Koleją Transsyberyjską przez mało znane i rozległe krainy północnej Azji. Zobaczymy najgłębsze słodkowodne jezioro świata – Bajkał. Popłyniemy w rejs po Bajkale. Czekają nas piesze wycieczki po wyspie Olchon, półwyspie Święty Nos i górach Chamar-Daban oraz niekończące się lasy Syberii. Poznamy znikające kultury plemion syberyjskich takich jak Buriaci czy Ewenkowie. Odkryjemy świat na pograniczu wielu religii: buddyzmu, szamanizmu i prawosławia. (odwiedzimy m. in. Iwołgińsk – centrum buddyzmu tybetańskiego w Rosji). Zobaczymy także miasta z końca świata: Irkuck i Ułan Ude.

Strona 1 z 15