historia

Alla Marchenko jest socjolożką, doktorantką PAN w Warszawie (Podyplomowa Szkoła Nauk Społecznych), badaczką i poetką.
Już w najbliższą niedzielę Biuro Przewodników Skarby Warszawy zaprasza na spacer po Muranowie i jego okolicach. Niegdyś serce nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej, obecnie obszar należący do Śródmieścia i Woli.
Beit Warszawa zaprasza wszystkich chętnych na kontynuację cyklu wykładów poświęconych judaizmowi - 'Next Step'.
Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum, w ramach cyklu 'Sześć wieków relacji polsko-tureckich' zaprasza na wykład: 'Świat oczami Turków: z dziejów kartografii osmańskiej'.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Kaszubą-Dębską wokół książki pt. 'Kobiety i Schulz'.
W najbliższy weekend Biuro Przewodników Skarby Warszawy zorganizuje dwa spacery po Warszawie, której już nie ma - mieście, którego 30% przedwojennych mieszkańców stanowili Żydzi. Głównym tematem będzie ich kultura, religia, historia i pozostałości tego świata, które przetrwały do naszych czasów.
Spotkanie 'Zawód: reporter'. Gościem trzeciego spotkania z cyklu będzie Witold Repetowicz, który opowie o swojej książce 'Nazywam się Kurdystan', o walce Kurdów z Państwem Islamskim oraz ich dążeniu do niepodległości, o reporterce wojennej i o trudnościach w pisaniu o Bliskim Wschodzie.
Zapraszamy na pokaz filmu pt. 'Dotknięcie anioła' (60’, 2015, Polska/Niemcy), fabularyzowanego dokumentu, laureata wielu prestiżowych nagród oraz promocję nowego, rozszerzonego wydania wspomnień Henryka Schönkera, na podstawie których powstał film.
Konflikt o Kaszmir to jeden z najdłużej trwających konfliktów międzynarodowych i jedyny na świecie, w którym uczestniczą sąsiedzi posiadający arsenał nuklearny. Kaszmir to jeden z najbardziej zmilitaryzowanych regionów świata, a obecny zły stan relacji między Indiami i Pakistanem nie budzi nadziei na poprawę w najbliższym czasie. Eskalacja tego konfliktu może mieć tragiczne skutki, stanowiąc zagrożenie ponadregionalne i dlatego warto poruszać ten temat omawiając problemy współczesnego...
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na ostatnie w tym roku seminarium naukowe pt. 'Rodziny w Getcie Warszawskim — Przemiany i reakcje na kryzys'. Spotkanie poprowadzi Maria Ferenc-Piotrowska.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium 'Żydzi w Warszawie w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej'. Spotkanie poprowadzi dr Zofia Borzymińska.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie z Henrykiem Grynbergiem, prozaikiem, poetą, dramaturgiem i eseistę, poświęcone pracom nad trzecią częścią 'Pamiętnika'.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie autorskie z dr Anną Rataj wokół książki pt. 'Sąd Najwyższy Izraela jako Sąd Konstytucyjny: Przyczynek do badań nad aktywizmem sędziowskim'.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie autorskie z Łukaszem Krzyżanowskim oraz premierę książki pt. 'Dom, którego nie było' o stosunkach między lokalną społecznością Radomia oraz powracającymi Żydami.
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra serdecznie zaprasza na wykład z cyklu: 'Bohaterowie Starego Testamentu - psychologia i motywy', tytuł wykładu: 'Samson'.
W najbliższą niedzielę, Hiroshi Kaneko, japoński prawnik mieszkający w Polsce, wygłosi prelekcję o historii kolonialnej ekspansji państw zachodnich na Wschód w ujęciu recepcji lub narzucania systemu prawnego koloniom.
Służewski Dom Kultury zaprasza na wykład 'Architektura Mauretańska' w ramach cyklu 'Kultury świata – poznajemy świat'.
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum po raz szósty organizuje cykl wykładowy poświęcony relacjom Polski z wybranym krajem – dawnym sąsiadem I Rzeczypospolitej.
Od najdawniejszych czasów ludy Ameryki przejawiały zainteresowanie roślinami, które dawały im schronienie, lekarstwo, pokarm, jak i surowiec niezbędny do przeżycia w środowisku. Gdy stopniowo przechodziły z trybu wędrownego do osiadłego, mogły rozwinąć obserwację ich cech i właściwości. Pionierami w tej dziedzinie byli Dawni Meksykanie którzy z pośród 25 tyś rodzajów roślin, co dziesiątej nadali nazwę w języku Nahuatl. Przypisano im również głębokie znaczenia które z czasem stały się swoistym...
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie z Igorem Strojeckim, autorem książki poświęconej podróżnikowi i fotografowi Leonowi Barszczewskiemu. Barszczewski uchwycił w obiektywie grozę górskich wypraw, majestatyczne piękno lodowców oraz sceny z życia codziennego ludzi. Z jego fotografii spoglądają bejowie i wieśniacy, biedacy i bogacze, tancerze i obłąkani, a nawet muzułmańskie kobiety odsłaniające twarze. Te jedyne w swoim rodzaju obrazy przenoszą patrzącego w świat już zagubiony i...
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Rola Religii w Myśli Sysjonistycznej Achad Ha-Ama i Josefa Chaima Brennera'. Spotkanie poprowadzi dr Daria Boniecka-Stępień.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Badania nad antysemityzmem w Polsce'. Spotkanie poprowadzi dr Helena Datner.
Ambasada Rumunii w Warszawie, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz Żydowski Instytut Historyczny zapraszają na debatę rumuńskich i polskich historyków oraz wystawę fotografii w 75. rocznicę pogromów w Jassach i Bukareszcie.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Brama na Bliski Wschód. Międzywojenna Alija a Gospodarka II Rzeczypospolitej' poświęcone stosunkom polsko-palestyńskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Spotkanie poprowadzi dr Jerzy Łazor.
Instytut Słowacki w Warszawie, Urząd Miasta Vrbové i Zamek w Starej Lubowni zapraszają na wykład: 'Móric Beňovský – podróżnik, odkrywca, żołnierz, król'.

Strona 1 z 6