nauka języka

Tomas Senda, bohater wywiadu, jest Litwinem mieszkającym w Warszawie. Skończył Lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Puńska - dwujęzycznej polsko-litewskiej miejscowości, położonej w północno-wschodniej części województwa Podlaskiego, niedaleko granicy z Litwą. Tomas jest żywo zainteresowany kwestią kontaktów języka polskiego i litewskiego, a zwłaszcza ich owocem - gwarą puńską (Punsko šnekta). W rozmowie dla Kontynentu spróbuje wyjaśnić, czym charakteryzuje się gwara i jak jest postrzegana przez jej użytkowników. Opowie nam też o życiu społeczności Puńska, nurtujących ją dylematach tożsamościowych, edukacji i inicjatywach kulturalnych.
Vladimir Guzman Contreras urodził się w Meksyku, od ponad 10 lat mieszka w Polsce. Jest muzykiem, gra w latynoamerykańskim zespole Obeha Czarna. Wielokrotnie występował na Wielokulturowym Warszawskim Street Party, a także angażował się w inne projekty Fundacji Inna Przestrzeń. Pisał dla Kontynentu odważne felietony podejmujące kwestie migracji, tolerancji, eurocentryzmu czy Ameryki Łacińskiej: "Eurocentryzm", "Nacjonalizm czy idiotyzm?", "Jeszcze słowo o Latynosach", "Eurabia". Jak trafił do Polski? Jak szło mu odnajdywanie się w nowej rzeczywistości? Czym różnią się podejścia do muzyki Polaków i Meksykanów? Tego dowiecie się z naszej rozmowy.
Klub Ukraińskich Kobiet to nieformalne stowarzyszenie kobiet z siedzibą w Warszawie, działające na rzecz edukacji, integracji ukraińskiej społeczności i promocji kultury ukraińskiej w Polsce. Klub został założony Fundacją Nasz Wybór. Regularnie organizujemy rozmaite warsztaty, spotkania, koncerty oraz inne wydarzenia społeczno-kulturalne. Klub jest otwarty na przedstawicieli różnych narodowości i grupy wiekowe.
Słownik kolumbianizmów składa się z 10.000, aktualnie powszechnie używanych, haseł i wyrażeń kolumbijskiej odmiany języka hiszpańskiego, pochodzących z różnych regionów kraju. Zawiera słownictwo ogólne, potoczne, z języka młodzieżowego, związane z folklorem, kulturą, czy też z fauną i florą. Obecnie słownik zawiera 3.500 terminów, 4000 definicji i 3.000 przykładów użycia. Prezentowana wystawa jest zaledwie próbką prowadzonych badań naukowych na temat wariantu języka hiszpanskiego używanego w Kolumbii.
Jewish Community Center zaprasza na kontynuację intensywnego kursu hebrajskiego w nieco bardziej luźnej formie kursu 'połówkowego'.
Fundacja im. profesora Mojżesza Schorra zaprasza na kurs języka hebrajskiego dla początkujących.
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra zaprasza na bezpłatną lekcję języka hebrajskiego biblijnego.
Nieformalne spotkania miłośników języka rosyjskiego w Warszawie, na których można porozmawiać po rosyjsku z native speakerami i z tymi, którzy również próbują opanować ten język. Można tam poznać wielu ludzi z identyczną pasją. Spotkania odbywają się raz na tydzień. Kontakt:Facebook: RussianSpeakingClubWarsaw
Jewish Community Center zaprasza na Boker Tow, (hebr. 'dzień dobry') coniedzielne drugie śniadania, podczas których będzie można skosztować koszernych przysmaków kuchni żydowskiej, polskiej i izraelskiej.
Szkoła Języka Norweskiego Zoozanko serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty. Poznaj nas i poczuj norweski klimat naszej szkoły!
Rozpoczęły się zapisy na kursy w Czeskim Centrum. Uczymy się języka czeskiego na różnych poziomach zaawansowania, zaczynamy od października.
Słowianka powstała z zamiłowania do nauczania języka rosyjskiego. Jest to szkoła dynamiczna, nowoczesna i jednocześnie otwarta oraz przyjazna.
Magazyn dla uczących się języka rosyjskiego.
Mini-szkoła dla najmłodszych Ukraińców rozpoczęła swoją działalność 2 kwietnia 2016 r. Szkoła została stworzona z myślą o dzieciach, które emigrowały razem z rodzicami do Polski. W każdą sobotę, na zajęcia z języka ukraińskiego przyjeżdżają dzieci w różnym wieku i z różnych zakątków Warszawy. Zajęcia składają z dwóch lekcji oraz przerwy. Wszystkie lekcje zawierają elementy interaktywne, z dużą garścią logiki, praktycznych ćwiczeń, gier i pisania. Zajęcia są bogate w bezpośrednie konwersacje, rozmowy z nauczycielem, są otwarte na dialog i wyrażania własnej opinii.
Polsko-ukraiński portal 'Port Europa' zachęca do nauki języka ukraińskiego. Nie jest on trudny, wbrew powszechnemu przekonaniu jest w większym stopniu zbliżony do języka polskiego, niż do rosyjskiego. Problemem dla osób nie mających wcześniej kontaktu z ukraińskim czy rosyjskim może być jedynie cyrylica, dlatego dla ułatwienia i uwidocznienia podobieństw polsko-ukraińskich, ukraińskie słowa zapisywane są w transliteracji w polskim alfabecie.
Projekcja filmu 'Goryl Śnieżek w Barcelonie' (Copito de nieve) w ramach dyskusyjnego klubu filmowego Cine Club .
Koncert Tricahue, Ameryka Łacińska w mig, na który zapraszamy, to utwory kompozytorów południowoamerykańskich oraz europejskich, czerpiących inspirację z muzyki latynoskiej.
Lubisz podróżować, ale na weekend zostajesz w Warszawie? Odwiedź z rodziną i przyjaciółmi 'Przystanek Helsinki' na Jazdowie! Na przełomie maja i czerwca dzieci będą się bawić w towarzystwie Muminków i św. Mikołaja, a starsi poznają fińska kulturę i podstawy języka.
Języki orientalne są najważniejszą propozycją w tej szkole. Jest to piersze tego typu miejsce, które specjalizuje się w tak szerokim obszarze językowym.
Varsovie Accueil jest stowarzyszeniem, które ma na celu integrację osób francuskojęzycznych w Warszawie. Organizuje w związku z tym różne warsztaty (kuchnia, taniec, historia Polski, język polski, brydż...) oraz wycieczki. Prowadzi także serwis ogłoszeń.
Szkoła Języków Wschodnich (SJW) działająca przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskeigo oferuje unikalną ofertę nauczania języków blisko- i dalekowschodnich, afrykańskich, orientalnych oraz języków państw obszaru b. ZSRR. 
Jestem Ukrainką i chciałabym trochę opowiedzić o tym, jak Ukraińcy poszukują pracy w Polsce. Poza Ukrainą pracuje około 1,5mln. Ukraińców. Najwięcej – blisko 700 tys. w Rosji, 200 tys. we Włoszech i Czechach. W Polsce – około 150 tys (główne na Mazowszu, w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim). Pracują przeważnie w budownictwie, rolnictwie i w handlu, często nielegalnie.
Fundacja Vivaswan została założona w lipcu 2011 roku w Warszawie. Fundatorom przyświecała idea udostępniania elementów cywilizacji indyjskiej służących ogólnoludzkim wartościom: prawdzie - dobru - pięknu.  Fundacja działa na terenie Indii jak i Polski.   
Celem serwisu gwara-warszawska.waw.pl jest pokazanie warszawiakom czym jest gwara, jak ona brzmi. Serwis prezentuje przykłady twórczości inspirowanej gwarą warszawską, zarówno tej klasycznej (Wiech, Grzesiuk, Stępowski) jak i obecnej (Vavamuffin, Eldo).
Szkoła istnieje od września 2012 roku, założył ją Josep Palome Arribas, który jest Hiszpanem z Barcelony, ale mieszka w Warszawie. Instituto Español Barcelona specjalizuje się w nauczaniu języka hiszpańskiego jako obcego.

Strona 1 z 3