polityka

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego wokół książki 'Żywopłot' Dorit Rabinyan.
Spotkanie 'Zawód: reporter'. Gościem trzeciego spotkania z cyklu będzie Witold Repetowicz, który opowie o swojej książce 'Nazywam się Kurdystan', o walce Kurdów z Państwem Islamskim oraz ich dążeniu do niepodległości, o reporterce wojennej i o trudnościach w pisaniu o Bliskim Wschodzie.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie autorskie z dr Anną Rataj wokół książki pt. 'Sąd Najwyższy Izraela jako Sąd Konstytucyjny: Przyczynek do badań nad aktywizmem sędziowskim'.
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza na spotkanie 'Jak młodzi Tunezyjczycy zmieniają swój kraj?'. Poznaj głosy młodych obywateli Tunezji – jedynego kraju, który po arabskiej wiośnie uważany jest za funkcjonującą demokrację... i przy okazji spróbuj tunezyjskiego ciasta Makrouth.
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wykład zatytułowany: 'Obojętni partnerzy, czy strategiczni sojusznicy? Współczesne relacje polsko-tureckie', autorstwa droktora Jakuba Wódki.
Łazienki Królewskie zapraszają na debatę 'USA po wyborach: nowe otwarcie', podczas której wybitni eksperci będą dyskutować o radykalnej zmianie w Białym Domu, i o tym, co wybór nowego prezydenta, Donalda Trumpa, oznacza dla Europy i Polski.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Ochota oraz Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zapraszają serdecznie na wykład na temat działalności tak zwanego 'państwa islamskiego' w oczach muzułmanów.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Brama na Bliski Wschód. Międzywojenna Alija a Gospodarka II Rzeczypospolitej' poświęcone stosunkom polsko-palestyńskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Spotkanie poprowadzi dr Jerzy Łazor.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie, na którym Karolina Bednarz, japonistka i autorka bloga 'W krainie tajfunów', opowie jak wygląda życie w otoczeniu tysięcy wizerunków Kim Ir Sena czy Kim Dzong Ila.  
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, The Young Election Observers/ Forum Młodych Dyplomatów oraz Koło Naukowe Studium Europy Wschodniej zapraszają na serię spotkań pt. 'Jedinyj' wybór?
'Dokumentalne czwartki w Iluzjonie' to nowy cykl, w którym prezentować będziemy ciekawe filmy z całego świata. Raz w tygodniu zaproponujemy naszym widzom zestaw nowych i archiwalnych materiałów, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie za jedyne 5 zł.
19 grudnia 2010 roku tysiące Białorusinów wyszły na ulice Mińska, aby zaprotestować przeciwko fałszerstwom wyborczym w swoim kraju. Demonstracja została  rozpędzona, a wielu działaczy trafiło do więzień. Przedstawiciele dwóch białoruskich ruchów demokratycznych: Ruchu 'O Wolność' i Europejskiej Białorusi, którzy w wyniku prześladowań z przyczyn politycznych wyjechali do Polski, stworzyli w Warszawie Białoruski Dom – placówkę służącą wsparciu działalności demokratycznej na Białorusi, pełniącą...
Biełsat TV (biał. Белсат) białoruski kanał telewizyjny wchodzący w skład Telewizji Polskiej. Ze względu na wrogie nastawienie białoruskich władz, kanał Biełsat TV ma bardzo ograniczone możliwości docierania do potencjalnych widzów. Nie jest dostępny w żadnej sieci kablowej ani platformie telewizji cyfrowej na Białorusi. Jedynymi dostępnymi drogami są: telewizja satelitarna, Internet oraz zapisy niektórych programów, rozpowszechniane zwykle w formie płyt DVD przez entuzjastów i współpracowników...
Stowarzyszenie powstało w Warszawie w 2015 roku. Jego założycielami są obywatele Rosji, Polski i innych państw, zdaniem których przekształcenie Rosji w zorientowane na człowieka demokratyczne państwo jest jednym z niezbędnych warunków zrównoważonego rozwoju cywilizacji europejskiej w XXI wieku.
Archiwum zostało powołane w listopadzie 1987 jako niezależna instytucja społeczna skupiająca kilkadziesiąt osób, mająca dokumentować przemilczaną i zafałszowaną 'wschodnią' przeszłość. Utrzymywało się ze składek społecznych i dotacji przekazanych przez 'podziemne' struktury naukowe: Komitet Kultury Niezależnej, Społeczny Komitet Nauki i inne. Początkowo działalność Archiwum Wschodniego wspomagana była materialnie i finansowo przez wydawnictwo 'Karta', Społeczny Komitet Nauki oraz Instytut na...
Jakiś czas temu pojawiła się koncepcja ukuta przez niejakiego Samira Amina - eurocentryzm.  W skrócie chodzi tu o to, że uważamy kulturę europejską za najlepszą, dominującą i przodującą na świecie. Mówiąc o kulturze europejskiej myślę również o kulturze Stanów Zjednoczonych. Koncepcja ta rozkwitła w czasach kolonialnych, gdy kultura europejska była narzucana innym, właśnie z powodu tej wiary w jej wyższość. Koncept eurocentryzmu nie umarł wraz z wybuchem...
Postanowiłam napisać o ostatnim, bardzo ważnym wydarzeniu w Czechach. 28 października – w ten dzień w Czechach odbywa się najważniejsze święto państwowe, Dzień odzyskania Niepodległości. Powstała wtedy niepodległa Czechosłowacja, która wyodrębniła się z Austro-Węgier po porażce państw centralnych w I wojnie światowej.  Na Placu Wacława w Pradze odbyła się wówczas ogromna manifestacja patriotyczna. Pisarz Alois Jirasek wtedy przeczytał tłumnie zgromadzonym Prażanom...
To prawda, że podróż poszerza horyzonty. Czyjeś początkowe uprzedzenia są formowane i kształtowane przez osoby, które spotykamy w ciągu naszej podróży. Dzięki mojej podróży byłem świadkiem potęgi mediów i zobaczyłem, jak szybkie rozpowszechnianie informacji może wpłynąć na nasz światopogląd. Wychowałem się w Afryce Południowej, która w mediach przedstawiana jest, jako piękny kraj zniszczony przez przestępczość. Nie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem,...
Wcześniej Ukraińcy żyli Majdanem i dla Majdanu walcząc o zmiany, teraz Ukraińcy żyją wojną i dla wojny. Wojna za wolność Ojczyzny. Gdzieś tam w głębi serc u większości niespodziewanie i nagle zjawił się potężny patriotyzm, niezwykła miłość do Ojczyzny Ukrainy.
Odkąd mieszkam w Polsce, intryguje mnie jedna kwestia: Kim właściwie są Polacy? Nośnikami świętej pamięci czy zdrowego zapomnienia? Narodem wybranym czy kręgiem wyklętych męczenników? Dlaczego warto się nad tym zastanawiać, zwłaszcza z okazji 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego?
Stowarzyszenie Students for a Free Tibet Poland rozpoczęło oficjalnie działalność 13 lutego 2013 r. w 100-lecie proklamowania tybetańskiej niepodległości. Jest stowarzyszeniem zwykłym wg polskich przepisów, utrzymuje się wyłącznie ze składek członkowskich i zaangażowania swoich członków/członkiń, działa na podstawie Regulaminu. Stowarzyszenie utworzone zostało przez osoby posiadające duże doświadczenie oraz wiedzę dotyczącą sytuacji Tybetu. Członkowie starają się...
Fundacja została założona w 2012 roku przez Jamesa Omolo. Instytucja rozpoczęła działanie dzięki wsparciu  wolontariuszy.  Głównym celem organizacji jest budowanie mostu pomiędzy Afryką i Polską, angażując lokalne i międzynarodowe środowisko na wielu płaszczyznach. Afryka Connect uwrażliwia na inne kultury i uświadamia w tematach społeczno-gospodarczych.
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz Grupa Anty-Nazistowska zajmują się przeciwdziałanie problemom społecznym: rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii, nietolerancji. Ich misją jest promowanie wielokulturowości i szacunku dla odmienności.
Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie (UNIC/Warsaw) stanowi element łączący Organizację Narodów Zjednoczonych z polskimi obywatelami. Dzięki temu zarówno sprawy codzienne Polaków są bliższe reprezentantom Narodów Zjednoczonych, jak i Polakom łatwiej jest zrozumieć, co ONZ chce i może zmienić w ich życiu.  
Jako wydawnictwo stawia sobie za cel promowanie pisarzy dotychczas nieznanych w Polsce bądź zapomnianych a pochodzących z różnych zakątków świata. Wiele z prezentowanych książek zdobyło nagrody i pozytywne recenzje ze strony krytyków, jak i ze strony czytelników w swych krajach ojczystych. Projekt obejmuje nie tylko zapoznanie polskiego czytelnika z nowymi autorami, lecz także wprowadzenie go w świat, rzeczywistość w której na co dzień się poruszają i zmagają...

Strona 1 z 2