polityka

Czym jest sztuka ludowa dla zwykłego człowieka? Czy pomaga utożsamić się z własnym ludem? A może pozwala zrozumieć obcą kulturę? Twórczość Marii Prymaczenko wywołuje wiele dyskusji. Jedni uważają ją za sztukę prymitywną, drudzy określają jako sztukę ludową.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego wokół książki 'Żywopłot' Dorit Rabinyan.
Spotkanie 'Zawód: reporter'. Gościem trzeciego spotkania z cyklu będzie Witold Repetowicz, który opowie o swojej książce 'Nazywam się Kurdystan', o walce Kurdów z Państwem Islamskim oraz ich dążeniu do niepodległości, o reporterce wojennej i o trudnościach w pisaniu o Bliskim Wschodzie.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na spotkanie autorskie z dr Anną Rataj wokół książki pt. 'Sąd Najwyższy Izraela jako Sąd Konstytucyjny: Przyczynek do badań nad aktywizmem sędziowskim'.
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zaprasza na spotkanie 'Jak młodzi Tunezyjczycy zmieniają swój kraj?'. Poznaj głosy młodych obywateli Tunezji – jedynego kraju, który po arabskiej wiośnie uważany jest za funkcjonującą demokrację... i przy okazji spróbuj tunezyjskiego ciasta Makrouth.
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wykład zatytułowany: 'Obojętni partnerzy, czy strategiczni sojusznicy? Współczesne relacje polsko-tureckie', autorstwa droktora Jakuba Wódki.
Łazienki Królewskie zapraszają na debatę 'USA po wyborach: nowe otwarcie', podczas której wybitni eksperci będą dyskutować o radykalnej zmianie w Białym Domu, i o tym, co wybór nowego prezydenta, Donalda Trumpa, oznacza dla Europy i Polski.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Ochota oraz Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zapraszają serdecznie na wykład na temat działalności tak zwanego 'państwa islamskiego' w oczach muzułmanów.
Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium pt. 'Brama na Bliski Wschód. Międzywojenna Alija a Gospodarka II Rzeczypospolitej' poświęcone stosunkom polsko-palestyńskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Spotkanie poprowadzi dr Jerzy Łazor.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie, na którym Karolina Bednarz, japonistka i autorka bloga 'W krainie tajfunów', opowie jak wygląda życie w otoczeniu tysięcy wizerunków Kim Ir Sena czy Kim Dzong Ila.  
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, The Young Election Observers/ Forum Młodych Dyplomatów oraz Koło Naukowe Studium Europy Wschodniej zapraszają na serię spotkań pt. 'Jedinyj' wybór?
'Dokumentalne czwartki w Iluzjonie' to nowy cykl, w którym prezentować będziemy ciekawe filmy z całego świata. Raz w tygodniu zaproponujemy naszym widzom zestaw nowych i archiwalnych materiałów, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie za jedyne 5 zł.
19 grudnia 2010 roku tysiące Białorusinów wyszły na ulice Mińska, aby zaprotestować przeciwko fałszerstwom wyborczym w swoim kraju. Demonstracja została  rozpędzona, a wielu działaczy trafiło do więzień. Przedstawiciele dwóch białoruskich ruchów demokratycznych: Ruchu 'O Wolność' i Europejskiej Białorusi, którzy w wyniku prześladowań z przyczyn politycznych wyjechali do Polski, stworzyli w Warszawie Białoruski Dom – placówkę służącą wsparciu działalności demokratycznej na Białorusi, pełniącą...
Biełsat TV (biał. Белсат) białoruski kanał telewizyjny wchodzący w skład Telewizji Polskiej. Ze względu na wrogie nastawienie białoruskich władz, kanał Biełsat TV ma bardzo ograniczone możliwości docierania do potencjalnych widzów. Nie jest dostępny w żadnej sieci kablowej ani platformie telewizji cyfrowej na Białorusi. Jedynymi dostępnymi drogami są: telewizja satelitarna, Internet oraz zapisy niektórych programów, rozpowszechniane zwykle w formie płyt DVD przez entuzjastów i współpracowników...
Stowarzyszenie powstało w Warszawie w 2015 roku. Jego założycielami są obywatele Rosji, Polski i innych państw, zdaniem których przekształcenie Rosji w zorientowane na człowieka demokratyczne państwo jest jednym z niezbędnych warunków zrównoważonego rozwoju cywilizacji europejskiej w XXI wieku.
Archiwum zostało powołane w listopadzie 1987 jako niezależna instytucja społeczna skupiająca kilkadziesiąt osób, mająca dokumentować przemilczaną i zafałszowaną 'wschodnią' przeszłość. Utrzymywało się ze składek społecznych i dotacji przekazanych przez 'podziemne' struktury naukowe: Komitet Kultury Niezależnej, Społeczny Komitet Nauki i inne. Początkowo działalność Archiwum Wschodniego wspomagana była materialnie i finansowo przez wydawnictwo 'Karta', Społeczny Komitet Nauki oraz Instytut na...
Jakiś czas temu pojawiła się koncepcja ukuta przez niejakiego Samira Amina - eurocentryzm.  W skrócie chodzi tu o to, że uważamy kulturę europejską za najlepszą, dominującą i przodującą na świecie. Mówiąc o kulturze europejskiej myślę również o kulturze Stanów Zjednoczonych. Koncepcja ta rozkwitła w czasach kolonialnych, gdy kultura europejska była narzucana innym, właśnie z powodu tej wiary w jej wyższość. Koncept eurocentryzmu nie umarł wraz z wybuchem...
Postanowiłam napisać o ostatnim, bardzo ważnym wydarzeniu w Czechach. 28 października – w ten dzień w Czechach odbywa się najważniejsze święto państwowe, Dzień odzyskania Niepodległości. Powstała wtedy niepodległa Czechosłowacja, która wyodrębniła się z Austro-Węgier po porażce państw centralnych w I wojnie światowej.  Na Placu Wacława w Pradze odbyła się wówczas ogromna manifestacja patriotyczna. Pisarz Alois Jirasek wtedy przeczytał tłumnie zgromadzonym Prażanom...
To prawda, że podróż poszerza horyzonty. Czyjeś początkowe uprzedzenia są formowane i kształtowane przez osoby, które spotykamy w ciągu naszej podróży. Dzięki mojej podróży byłem świadkiem potęgi mediów i zobaczyłem, jak szybkie rozpowszechnianie informacji może wpłynąć na nasz światopogląd. Wychowałem się w Afryce Południowej, która w mediach przedstawiana jest, jako piękny kraj zniszczony przez przestępczość. Nie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem,...
Wcześniej Ukraińcy żyli Majdanem i dla Majdanu walcząc o zmiany, teraz Ukraińcy żyją wojną i dla wojny. Wojna za wolność Ojczyzny. Gdzieś tam w głębi serc u większości niespodziewanie i nagle zjawił się potężny patriotyzm, niezwykła miłość do Ojczyzny Ukrainy.
Odkąd mieszkam w Polsce, intryguje mnie jedna kwestia: Kim właściwie są Polacy? Nośnikami świętej pamięci czy zdrowego zapomnienia? Narodem wybranym czy kręgiem wyklętych męczenników? Dlaczego warto się nad tym zastanawiać, zwłaszcza z okazji 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego?
Fundacja została założona w 2012 roku przez Jamesa Omolo. Instytucja rozpoczęła działanie dzięki wsparciu  wolontariuszy.  Głównym celem organizacji jest budowanie mostu pomiędzy Afryką i Polską, angażując lokalne i międzynarodowe środowisko na wielu płaszczyznach. Afryka Connect uwrażliwia na inne kultury i uświadamia w tematach społeczno-gospodarczych.  
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz Grupa Anty-Nazistowska zajmują się przeciwdziałanie problemom społecznym: rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii, nietolerancji. Ich misją jest promowanie wielokulturowości i szacunku dla odmienności.
Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie (UNIC/Warsaw) stanowi element łączący Organizację Narodów Zjednoczonych z polskimi obywatelami. Dzięki temu zarówno sprawy codzienne Polaków są bliższe reprezentantom Narodów Zjednoczonych, jak i Polakom łatwiej jest zrozumieć, co ONZ chce i może zmienić w ich życiu. Centra Informacji ONZ podlegają Departamentowi Informacji Publicznej wchodzącego w skład Sekretariatu Sekretarza Generalnego ONZ. Stanowią one podstawowe źródło informacji na temat działalności...
Jako wydawnictwo stawia sobie za cel promowanie pisarzy dotychczas nieznanych w Polsce bądź zapomnianych a pochodzących z różnych zakątków świata. Wiele z prezentowanych książek zdobyło nagrody i pozytywne recenzje ze strony krytyków, jak i ze strony czytelników w swych krajach ojczystych. Projekt obejmuje nie tylko zapoznanie polskiego czytelnika z nowymi autorami, lecz także wprowadzenie go w świat, rzeczywistość w której na co dzień się poruszają i zmagają się bohaterowie ich powieści.

Strona 1 z 2