teatr

Staromiejski Dom Kultury zaprasza na premierę spektaklu 'Robimy Czechowa', na motywach jednoaktówki Antoniego Czechowa pt: 'Oświadczyny'.
Zapraszamy na  warsztaty rodzinne tradycyjnego tureckiego teatru cieni Karagöz. Podczas warsztatów dzieci obejrzą fragment oryginalnego spektaklu teatru Karagoz, poznają legendę związaną z powstaniem teatru cieni w Turcji, wykonają lalki głównych bohaterów tureckiego teatru cieni oraz poznają podstawy animowania. Przygotują też własne etiudy związane z wspomnianą legendą, które będą mogły zaprezentować kolegom, koleżankom i rodzicom.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na kolejny pokaz filmów dokumentalnych zrealizowanych w Indiach przez Elżbietę Dziuk, Krzysztofa Renika i Macieja Zielonego. To relacja o teatrze, który narodził się i istnieje w stanie Kerala. Jego aktorzy posługują się tańcem, językiem gestu, mimiką i ruchem gałek oczu, a całość tworzy skodyfikowany język tego teatru. Autorzy dokumentu rejestrują przygotowania do spektaklu, techniki gry aktorskiej, układy taneczne.
Spektakl oparty jest na wywiadach z wdowami z Vrindavan, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez twórców spektaklu w Indiach, w aszramie 'Maitri'. Twórcy chcą pokazać indywidualne historie życia wdów, ich codzienność, miłość, śmierć, Boga, który jest dla nich wybawieniem. Chcą, by kobiety mówiły własnym głosem, głosem, którego nie chce się słyszeć. Vrindavan jest miejscem kultu w Indiach, z racji dzieciństwa, które spędził tam Krishna. Vrindavan, nazywane jest też 'miastem wdów' – pielgrzymują do niego i zamieszkują je kobiety z całych Indii, które utraciły mężów i zostały pozbawione środków do życia. Opieki nad nimi podjęła się m.in. organizacja pozarządowa 'Maitri', która jest partnerem projektu. Spektakl wg tekstu mówionego: Pushpa Kal, Sumitra Dasi, Renuwala Dasi, Mala Paswan, Renu Dasi, Vrinda Dasi, Kamala Barman, Sanitri Sakkar, Basana Karmakar, Lolita Mandal, Promila Dasi, Madhu Mala Dasi, Kulu Biswas, Mari Dasi, Pushpa Kar, Minati Dasi, Alaka Dasi, Kalpana Dasi, Sipra ChakzaboptySpektakl 'Strachu NIE MA' jest drugą odsłoną tryptyku 'Kobiety Wykluczone'. Pierwsza cześć zatytułowana 'Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert' dotyczyła sytuacji Kobiet odbywających karę w więzieniu. W trzeciej i ostatniej części, Łukasz Chotkowski wraz z Magda Hueckel i Tomaszem Śliwińskim o­ddadzą głos Kobietom zgwałconym podczas współczesnych wojen w Afryce. premiera:   12 listopada 2016 - Academy of Fine Arts, Kalkuta 15 grudnia 2016 - Teatr Powszechny w Warszawie Współorganizatorami polsko-indyjskiego projektu są oprócz Teatru Powszechnego: Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl, Teatr Kasba Arghya oraz pozarządowa organizacja Maitri opiekująca się wdowami w miejscowości Vrindavan. Bilety: 40zł ulgowy / 60zł normalnyTeatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera,ul. Jana Zamoyskiego 20www.powszechny.com  
Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Tanga w Warszawie - International Tango Festival Recuerdo.
Czarna wizja przyszłości Europy, zniszczonej przez rozpad Wspólnoty i powrót do państw narodowych, przejętych przez skrajną prawicę…Tak zaczynają się 'Rozmowy uchodźców', czyli kolejny spektakl w ramach projektu 'TUMULT! Teatr w muzeum'. Tym razem zapraszamy na przedstawienie, które rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną.
Jak działa pamięć, co pamiętamy, o czym zapominamy? Jak ze skrawków pamięci i wspomnień odtworzyć znajome miejsca, ludzi, emocje? Impulsem do stworzenia spektaklu stały się wydarzenia ostatniego roku związane z przybywaniem do Europy uchodźców i z reakcjami naszego społeczeństwa na ten fenomen. Jak to się stało, że zapomnieliśmy, że sami byliśmy uchodźcami, musieliśmy uciekać przed wojną czy prześladowaniami? Inspiracją do pracy wielopokoleniowej grupy Strefy WolnoSłowej, w której spotkali się uchodźcy, migranci i Polacy była książka 'Pamiętam, że…' Georges’a Pereca, fragmentaryczna opowieść o Paryżu, przywołująca wspomnienia, drobne zdarzenia z życia codziennego, miejsca i historie, których nie znajdziemy w podręcznikach historii, ale które w istotny sposób tworzyły tkankę codzienności. Z opowieści uczestników warsztatów Strefy Wolnosłowej wyłania się mnogość obrazów opisujących historię lat powojennych z perspektywy osób pochodzenia polskiego oraz tych, które przybyły do Polski w poszukiwaniu lepszego życia, miłości, ucieczki przed prześladowaniami.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych zrealizowanych w Indiach, w stanie Kerala, przez Elżbietę Dziuk, Krzysztofa Renika i Michała Zielonego. 'Krysznanattam' to relacja o teatrze niezwykłym, który przez dziesięciolecia pokazywany był wyłącznie w hinduistycznych świątyniach i pełnił rolę obrzędu religijnego. 'Taniec bogów' przedstawia m.in. barwne makijaże, oryginalne kostiumy i układy choreograficzne keralskich aktorów.
Zapraszamy do udziału w niezwykłym projekcie performatywnym 'KEEP ME IN MIND' ('Zachowaj mnie w pamięci'). W ramach performansu przekazywane są historie siedmiorga ocalałych z Zagłady. Performans 'KEEP ME IN MIND' autorstwa artystów Christiny Friedrich i Michaela Brauchliego zakłada dzielenie się opowieściami o życiu Benjamina Ginzburga, Miriam Kremin, Josefa Künstlicha, Ester Liber, Leakadii Szlak, Siegfrieda Tellera i Sary Zamir, siedmiorga ocalałych z Zagłady. Za sprawą osobiście przekazywanych rysunków, sporządzonych przez tych europejskich uchodźców, świadectwa ich życia stają się namacalnymi dowodami i w ten sposób częścią narracyjnego kanonu świadomości zbiorowej.
 Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium naukowe 'Wnuczkę Liję Chana za mąż wydaje' - czyli o pierwszej rosyjskiej wersji 'Dybuka' Szymona An-skiego (1913–15). Prowadząca, dr Mirosława M. Bułat opowie o przygotowaniach do adaptacji sztuki znanej dziś jako 'Dybuk' oraz o zagadnieniach językowych i interpretacyjnych dramatu.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak powraca po raz dwudziesty na sceny warszawskich teatrów. Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ zaprasza na zagraniczne spektakle w ramach festiwalu - w programie przedstawienia z Francji i Rosji.
Centrum Promocji Kultury zaprasza na przedstawienie: 'Romeo i Julia - śladami anglosaskiej kultury, czyli William Shakespear i The Beatles'.
Celem zespołu jest podtrzymywanie pamięci o dawnej Warszawie i wskrzeszanie jej folkloru. To są niesamowici pasjonaci historii i folkloru stolicy z dawnych lat.
Na początku XIV Japońskiego października zapraszamy dzieci i rodziców na spektakl 'Szata z żurawich piór', według japońskich baśni Kazuko Adachi.
Teatr Drak z Hradca Králové należy po dziesięcioleci między najlepszy w Czechach. Tym razem przyjechał do Warszawy ze spektaklem familijnym (dla publiczności od 6 do 99 lat), inspirowanym niezwykłym życiem i dziełem pioniera kinematografii Georgesa Mélièsa i jego estetyką wynalazków. Twórcy spektaklu zapraszają widzów do krainy magików, sztuk magicznych i magii. Magiczne sztuczki, które Méliès jako pierwszy wykorzystał w filmie,  do dziś nie straciły wyjątkowej poetyckiej jakości.
Pytania, raporty, wywiady, relacje, notatki, skrawki biografii, obrazy i dźwięki. Zebrane na bałkańskim szlaku, stają się inspiracją do stworzenia performansu z pogranicza teatru, tańca i instalacji multimedialnej, opowiadającego o człowieku, który czeka na granicy, na progu Europy. Człowieku, którego losem rządzą regulacje, prawa, ustawy, dyrektywy i rozporządzenia zmieniane z dnia na dzień; tworzone w biurowcach, z dala od improwizowanych przez międzynarodowych wolontariuszy obozów przejściowych dla uchodźców.'Gdybyśmy byli kotami, nikt by nas nie zatrzymał'. To hasło wypisali na kartonie uchodźcy w trakcie jednego ze swoich protestów przeciwko niekończącemu się przetrzymywaniu ich w obozach tymczasowych. 'Nie chcemy tu wiecznie siedzieć. Chcemy informacji, co oni dalej z nami zrobią. Nikt nic nam nie mówi. Mamy dość życia w pustce i strachu.' (TVN24). Scenariusz przedstawienia bazuje na prawdziwej korespondencji prowadzonej przez wolontariuszy na granicy w Opatowcu za pośrednictwem aplikacji Whatsapp na jesieni 2015 roku. Ta korespondencja stała się punktem wyjścia do próby opowiedzenia o podróży uchodźczej, o sytuacji niepewności i oczekiwania, wreszcie o tym, jak przekazy medialne dalekie są od indywidualnych historii i motywacji ludzi podróżujących do Europy w ucieczce przed wojną. Zwięzły styl whatsuppów, niemal pozbawionych emocji, zderzony jest z monologami, skrawkami rozmów – będącymi próbą “dania głosu” tym, którzy na co dzień tego głosu nie mają, którzy są dla nas dobrze znaną z mediów, ale jednak anonimową masą koczującą bez przerwy w obozie. Oprócz głosu chcemy uchodźcom przywrócić indywidualność, dać im twarz i oddać człowieczeństwo.Spektakl w tym samym stopniu, co na słowie, opiera się na ruchu. Choreografia zainspirowana jest teorią Rudolfa Labana, która idealnie pasuje do sytuacji uwięzienia, potrzeby i chęci ekspresji w ograniczonej przestrzeni, w sytuacji niemocy i braku wpływu na własną sytuację. Według Labana taniec powinien móc wyrazić to, czego nie jesteśmy w stanie opowiedzieć i przekazać słowami. Kierunek ruchu określał Laban na podstawie trójwymiarowości ludzkiego ciała, jego trzech osi i utworzonych z ich połączeń płaszczyzn. Z połączenia tych płaszczyzn powstaje sześcian, w którym ruchy biegną też ukośnie do jego narożników. Ów sześcian stanowi w pewnym sensie pułapkę, w której uwięziony jest tancerz.Reżyseria: Alicja BorkowskaDramaturgia: Przemysław PilarskiWystępują: Goo Ba, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna StefanowiczWizualizacje wideo: Maria PorzycMuzyka: Ray Dickaty Stół Powszechnyul. Jana Zamoyskiego 20
Już dzisiaj, Cosmopolitan Twarda 4 będzie uczestniczył w kolejnej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na patio budynku odbędzie się m.in. finał Festiwalu Kulinarnego 'Kuchnia mamy Soni', koncert Olgi Avigail z zespołem Tango Attack - Yiddish Tango, podczas którego będzie można obejrzeć pokaz tanga argentyńskiego, a także debata na temat teatru żydowskiego i warszawskiego Teatru Żydowskiego.
We wrześniu Fundacja Strefa WolnoSłowa  zaprasza na weekendowe, bezpłatne warsztaty teatralne w Stole Powszechnym, które poprowadzą artyści z  Grupo XIX z São Paulo w Brazylii. 'Spotkania te wywarły ogromny wpływ na jego życie. Była w tym jakaś tajemnica. Mogło się zdawać, że spotkania są otrzymywanym w podarku ostrym, kłującym, nieprzyjemnym ziarnem, najczęściej sprawiającym ból; ale kiedy się było daleko, w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie, ziarno kiełkowało, rozkwitało, kwiat rozchylał płatki, rozsiewał zapach; można go było dotknąć, patrzeć na niego, odczuwać jego obecność, rozumieć go, choć przez tyle lat ziarno leżało zapomniane.' Virginia Woolf Pani Dalloway. Warsztaty prowadzone przez Julianę Sanches i Rodolfo Amorima, artystów z Grupo XIX z São Paulo z Brazylii staną się okazją do stworzenia wypowiedzi artystycznej zbudowanej wokół tematu ogrodu. W czasie pracy odkrywać będziemy trajektorie znaczeń, tworzyć mapy, przestrzenie i starać się zredefiniować pojęcia i idee związane z ogrodem – pracując z mapami, ziarnami, roślinami, spacerując – nie tylko – po ogrodzie. Zwieńczeniem pracy warsztatowej będzie podzielenie się stworzonym materiałem performatywnym z publicznością oraz dyskusja wokół poruszanych w czasie pracy tematów w ramach finisażu Ogrodu Powszechnego 11 września 2016 roku. Grupo XIX od 15 lat tworzy kolektywnie spektakle ekplorując rolę aktora jako dramaturga. Ekperymentując z ciałem i z przestrzenią teatralną grupa realizuje przedstawienia w niekonwencjonalnych i nieoczywistych miejscach w mieście aktywnie angażując do udziału w swoich pracach publiczność. Spektakle Grupo XIX budowane są przez cały kolektyw, podparte długim researchem i wieloma improwizacjami.Warsztaty odbędą się od 3 do 11 września w Stole Powszechnym.Zajęcia w weekendy 3, 4 i 10, 11 września – od 11.00 do 19.00.W dniach 5-9 września przewidujemy ewentualne dodatkowe spotkania w godzinach uzgodnionych przez prowadzących bezpośrednio z uczestnikami.Wstęp wolny.Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. document.getElementById('cloak84fa81331559584940f3761f310350e7').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy84fa81331559584940f3761f310350e7 = 'alaborkowska' + '@'; addy84fa81331559584940f3761f310350e7 = addy84fa81331559584940f3761f310350e7 + 'gmail' + '.' + 'com'; var addy_text84fa81331559584940f3761f310350e7 = 'alaborkowska' + '@' + 'gmail' + '.' + 'com';document.getElementById('cloak84fa81331559584940f3761f310350e7').innerHTML += ''+addy_text84fa81331559584940f3761f310350e7+''; Stół Powszechnyul. Jana Zamoyskiego 20
Teatr Kamienica zaprasza na spektakl! 'Song o Brechcie' to spektakl teatralny o Bertolcie Brechcie dedykowany wielkiemu, niemieckiemu człowiekowi teatru, dla uczczenia 60. rocznicy jego śmierci, która przypada w sierpniu 2016.
Teatr pieśni 'Dwa Kolory' to młody zespół, czerpiący z różnych gatunków muzyki (m.in. pieśni ukraińskie, łemkowskie). Ich twórczość ma silnie patriotyczny przekaz priorytetów krajowych. Jego celem jest ochrona narodowo - duchowych tradycji i obyczajów, a także promowanie współczesnej ukraińskiej pieśni i kultury.
Teatr Dramatyczny zaprasza obcokrajowców mieszkających w Warszawie oraz turystów na Letni Przegląd Teatru Dramatycznego, podczas którego będzie można zobaczyć 15 tytułów z angielskimi napisami. W repertuarze między innymi musical 'Cabaret' o dekadencji przedwojennego Berlina, adaptacja światowego bestsellera 'Dziwny przypadek psa nocną porą', polityczny thriller Szekspira 'Miarka za markę' i komedia Levina 'Wzrusz moje serce'. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Na scenie Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim spotkają się dzieci z Indii, Estonii, Mołdawii, Hiszpanii i Ugandy. Uczestnicy Brave Kids zaprezentują pełen emocji spektakl, przygotowywany podczas 2-tygodniowych warsztatów artystycznych. Finałowy Spektakl powstał pod okiem dwojga instruktorów artystycznych Brave Kids: Mateusza Mefo Godlewskiego i Kasi Venki. Spektakl poprzedzi prezentacja artystyczna w wykonaniu polskich dzieci z rodzin goszczących.W finałowym spektaklu Brave Kids wystąpią: Uganda, Akademia Tańca Speed & Funky Dance Mimo, iż większość rozpoczyna swą przygodę z Afrykańską Sztuką     Gujja Ting zerkając przez okno, dzieci ze slumsów  Nabulagala w Kampali szybko zaczynają angażować się w kreatywne zajęcia. Młodzi ludzie, którzy pragną wyrażać siebie mają wspaniałą ku temu okazję w tej akademii. Organizacja, w celu poszerzenia artystycznego programu zapewnia zajęcia w różnych obszarach, od higieny po planowanie rodziny oraz niesie pomoc finansową ok. 30 dzieci tej społeczności. Tu mogą ćwiczyć tradycyjne, nowoczesne tańce, stepowanie i breakdance i dzielić się dziedzictwem Gujja.Hiszpania, Estudio21Miasto Walencja jest położone na wybrzeżu Morza Śródziemnomorskiego i jest słynne z uwagi na swójciepły, słoneczny klimat i wyśmienitą kuchnię. Grupa z Estudio21 przedstawi w skrócie kilka tradycyjnych styli tańca hiszpańskiego, w tym najbardziej popularny i podziwiany na świecie gatunek tańca z Andaluzji – Fandango z Walencji, uważane obecnie za jeden z głównych styli flamenco. Innowacyjny projekt powstał z myślą zapewnienia dzieciom możliwości rozwijania się w dyscyplinie, tak zaniedbywanej w państwowym szkolnictwie. Mołdawia, Szkoła Tańca 'Reverence'Burzliwa historia Mołdawii zaznaczyła swoje piętno czyniąc kraj najbardziej zróżnicowanym we wschodniej Europie. Połączenie kultur Mołdawii, Rumunii, Ukrainy, Rosji i Gagauzi stało się źródłem inspiracji dla twórczej pracy grupy ze szkoły 'Reverence'. Dzieci mają możliwość poznania tańców ludowych z różnych środowisk i szansę, by wzbogacić swój repertuar ucząc się klasycznego, latynoamerykańskiego i współczesnego stylu. Indie, Fundacja Sarvam Pochodzący z północnych Indii, Kathak, jest jednym z sześciu klasycznych form hinduskiego tańca. Jego nazwa oznacza „opowiadać historię”. Łączy on hinduską poezję religijną z rytmicznymi ruchami, muzykąi pieśnią. Fundacja Sarvam promuje niezwykłą, hinduską sztukę jako narzędzie rozwijające dziewczęta z dwóch uboższych dzielnic New Dellhi. Estonia, Zespół Folklorystyczny SirgulineEstonia słynie ze Święta Pieśni i Tańca, które w 2003 zostało uznane przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Grupa Sirguline pochodzi z małego miasteczka zwanego Märjamaa i wzięła udział w wielu ludowych obchodach. Zaśpiewają stare pieśni wywodzące się z narodowego folkloru, którego tradycja sięga 2000 lat. Ponadto, zaprezentują różne tańce ludowe – niektóre z nich liczą ponad 100 lat, inne są formą nowoczesnej sztuki. Wstęp wolnyHonorowy patronat nad projektem Brave Kids co roku sprawuje UNESCO oraz Rzecznik Praw Dziecka. Kontakt:http://www.bravekids.eu/     https://www.facebook.com/BraveKids/?fref=tshttps://www.youtube.com/channel/UCfLvDb15N4nt_i8ItNHNfpA Park SkaryszewskiMuszla Koncertowa
'Common Ground' (reż. Yael Ronen) i 'In unserem Namen' (Sebastian Nübling) – dwa spektakle Maxim Gorki Theater z Berlina, jednego z najbardziej innowacyjnych teatrów niemieckich, prekursora nowego, interaktywnego teatru dokumentalnego już na scenieTeatru Powszechnego.
Fundacja Strefa WolnoSłowa zaprasza na spektakl 'Akrobaci' bolońskiej grupy Cantieri Meticci, który zostanie zaprezentowany w ramach  Festiwalu ATLAS. Gdyby życie przypominało popis cyrkowca, to na czym by on polegał? Co się dzieje z równowagą psychiczną Palestyńczyka, który wciela się w postać Żyda, który z kolei wciela się w postać nazisty? Czy sztuka jest zdolna uratować duszę? Czy może raczej skórę? A może nie ratuje ani jednej ani drugiej? Historia podobna jest do toru kolejowego, czy do koła (roweru)? To tylko niektóre z pytań zawartych w spektaklu grupy teatralnej Cantieri Meticci, zainspirowanym opowiadaniem Nathana Englandera o mieszkańcach pewnej żydowskiej wioski, którzy w czasie drugiej wojny światowej podejmują śmiałą próbę ocalenia życia, udając akrobatów cyrkowych.Próby do spektaklu odbywać się będą w Ogrodzie Powszechnym od 26 czerwca do 1 lipca w godz. 14.00 - 17.00 w formie otwartych warsztatów teatralno-ruchowych z grupą Cantieri Meticci. Dramaturgia i reżyseria: Pietro FloridiaAsystenci reżysera: Alice Marzocchi i Francesco SimonettaWystępują: Abrham Tesfai, Alessia Del Bianco, Antar Marincola Arianna Bartolucci, Karen Boselli, Matteo Miucci, Michele Dore, Moussa-Molla Salilh, Natalia De Martin, Nicola Gencarelli, Ossama Karamane, Sanam Naderi, Valentine Grana, Younes El Bouzari, Youssef El GahdaMuzyka: Alessia di Eugenio, Antonio Masella, Enrico Calvalieri, Filippo Bonazza, Gianluca Nicola Di Fiore, Giuseppe ScuccimarraInspicjent: Angela SciavillaScenografia: Luana Pavani, Davide SorliniKostiumy: Cristina Gamberini Kontakt:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. document.getElementById('cloake15b01d58d7878848ae9b16a887741a4').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addye15b01d58d7878848ae9b16a887741a4 = 'a.borkowska' + '@'; addye15b01d58d7878848ae9b16a887741a4 = addye15b01d58d7878848ae9b16a887741a4 + 'strefawolnoslowa' + '.' + 'pl'; var addy_texte15b01d58d7878848ae9b16a887741a4 = 'a.borkowska' + '@' + 'strefawolnoslowa' + '.' + 'pl';document.getElementById('cloake15b01d58d7878848ae9b16a887741a4').innerHTML += ''+addy_texte15b01d58d7878848ae9b16a887741a4+''; http://strefawolnoslowa.plWstęp: 25 zł normalny, 15 zł ulgowy, 10 zł wejściówka Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübneraul. Jana Zamoyskiego 20
Spektakl jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, poświęconym zagadnieniom przekazu i pamięci w doświadczeniu migracyjnym we Francji, prezentowany w ramach międzynarodowego projektu ATLAS.

Strona 1 z 2