teatr

Staromiejski Dom Kultury zaprasza na premierę spektaklu 'Robimy Czechowa', na motywach jednoaktówki Antoniego Czechowa pt: 'Oświadczyny'.
Zapraszamy na  warsztaty rodzinne tradycyjnego tureckiego teatru cieni Karagöz. Podczas warsztatów dzieci obejrzą fragment oryginalnego spektaklu teatru Karagoz, poznają legendę związaną z powstaniem teatru cieni w Turcji, wykonają lalki głównych bohaterów tureckiego teatru cieni oraz poznają podstawy animowania. Przygotują też własne etiudy związane z wspomnianą legendą, które będą mogły zaprezentować kolegom, koleżankom i rodzicom.
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na kolejny pokaz filmów dokumentalnych zrealizowanych w Indiach przez Elżbietę Dziuk, Krzysztofa Renika i Macieja Zielonego. To relacja o teatrze, który narodził się i istnieje w stanie Kerala. Jego aktorzy posługują się tańcem, językiem gestu, mimiką i ruchem gałek oczu, a całość tworzy skodyfikowany język tego teatru. Autorzy dokumentu rejestrują przygotowania do spektaklu, techniki gry aktorskiej, układy taneczne.
Spektakl oparty jest na wywiadach z wdowami z Vrindavan, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez twórców spektaklu w Indiach, w aszramie 'Maitri'. Twórcy chcą pokazać indywidualne historie życia wdów, ich codzienność, miłość, śmierć, Boga, który jest dla nich wybawieniem. Chcą, by kobiety mówiły własnym głosem, głosem, którego nie chce się słyszeć. Vrindavan jest miejscem kultu w Indiach, z racji dzieciństwa, które spędził tam Krishna. Vrindavan, nazywane jest też 'miastem wdów'...
Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Tanga w Warszawie - International Tango Festival Recuerdo.
Czarna wizja przyszłości Europy, zniszczonej przez rozpad Wspólnoty i powrót do państw narodowych, przejętych przez skrajną prawicę…Tak zaczynają się 'Rozmowy uchodźców', czyli kolejny spektakl w ramach projektu 'TUMULT! Teatr w muzeum'. Tym razem zapraszamy na przedstawienie, które rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i...
Jak działa pamięć, co pamiętamy, o czym zapominamy? Jak ze skrawków pamięci i wspomnień odtworzyć znajome miejsca, ludzi, emocje? Impulsem do stworzenia spektaklu stały się wydarzenia ostatniego roku związane z przybywaniem do Europy uchodźców i z reakcjami naszego społeczeństwa na ten fenomen. Jak to się stało, że zapomnieliśmy, że sami byliśmy uchodźcami, musieliśmy uciekać przed wojną czy prześladowaniami? Inspiracją do pracy wielopokoleniowej grupy Strefy WolnoSłowej, w której spotkali się...
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych zrealizowanych w Indiach, w stanie Kerala, przez Elżbietę Dziuk, Krzysztofa Renika i Michała Zielonego. 'Krysznanattam' to relacja o teatrze niezwykłym, który przez dziesięciolecia pokazywany był wyłącznie w hinduistycznych świątyniach i pełnił rolę obrzędu religijnego. 'Taniec bogów' przedstawia m.in. barwne makijaże, oryginalne kostiumy i układy choreograficzne keralskich aktorów.
Zapraszamy do udziału w niezwykłym projekcie performatywnym 'KEEP ME IN MIND' ('Zachowaj mnie w pamięci'). W ramach performansu przekazywane są historie siedmiorga ocalałych z Zagłady. Performans 'KEEP ME IN MIND' autorstwa artystów Christiny Friedrich i Michaela Brauchliego zakłada dzielenie się opowieściami o życiu Benjamina Ginzburga, Miriam Kremin, Josefa Künstlicha, Ester Liber, Leakadii Szlak, Siegfrieda Tellera i Sary Zamir, siedmiorga ocalałych z Zagłady. Za sprawą osobiście...
 Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na seminarium naukowe 'Wnuczkę Liję Chana za mąż wydaje' - czyli o pierwszej rosyjskiej wersji 'Dybuka' Szymona An-skiego (1913–15). Prowadząca, dr Mirosława M. Bułat opowie o przygotowaniach do adaptacji sztuki znanej dziś jako 'Dybuk' oraz o zagadnieniach językowych i interpretacyjnych dramatu.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak powraca po raz dwudziesty na sceny warszawskich teatrów. Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ zaprasza na zagraniczne spektakle w ramach festiwalu - w programie przedstawienia z Francji i Rosji.
Centrum Promocji Kultury zaprasza na przedstawienie: 'Romeo i Julia - śladami anglosaskiej kultury, czyli William Shakespear i The Beatles'.
Celem zespołu jest podtrzymywanie pamięci o dawnej Warszawie i wskrzeszanie jej folkloru. To są niesamowici pasjonaci historii i folkloru stolicy z dawnych lat.
Na początku XIV Japońskiego października zapraszamy dzieci i rodziców na spektakl 'Szata z żurawich piór', według japońskich baśni Kazuko Adachi.
Teatr Drak z Hradca Králové należy po dziesięcioleci między najlepszy w Czechach. Tym razem przyjechał do Warszawy ze spektaklem familijnym (dla publiczności od 6 do 99 lat), inspirowanym niezwykłym życiem i dziełem pioniera kinematografii Georgesa Mélièsa i jego estetyką wynalazków. Twórcy spektaklu zapraszają widzów do krainy magików, sztuk magicznych i magii. Magiczne sztuczki, które Méliès jako pierwszy wykorzystał w filmie,  do dziś nie straciły wyjątkowej poetyckiej jakości.
Pytania, raporty, wywiady, relacje, notatki, skrawki biografii, obrazy i dźwięki. Zebrane na bałkańskim szlaku, stają się inspiracją do stworzenia performansu z pogranicza teatru, tańca i instalacji multimedialnej, opowiadającego o człowieku, który czeka na granicy, na progu Europy. Człowieku, którego losem rządzą regulacje, prawa, ustawy, dyrektywy i rozporządzenia zmieniane z dnia na dzień; tworzone w biurowcach, z dala od improwizowanych przez międzynarodowych wolontariuszy obozów...
Już dzisiaj, Cosmopolitan Twarda 4 będzie uczestniczył w kolejnej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na patio budynku odbędzie się m.in. finał Festiwalu Kulinarnego 'Kuchnia mamy Soni', koncert Olgi Avigail z zespołem Tango Attack - Yiddish Tango, podczas którego będzie można obejrzeć pokaz tanga argentyńskiego, a także debata na temat teatru żydowskiego i warszawskiego Teatru Żydowskiego.
We wrześniu Fundacja Strefa WolnoSłowa  zaprasza na weekendowe, bezpłatne warsztaty teatralne w Stole Powszechnym, które poprowadzą artyści z  Grupo XIX z São Paulo w Brazylii. 'Spotkania te wywarły ogromny wpływ na jego życie. Była w tym jakaś tajemnica. Mogło się zdawać, że spotkania są otrzymywanym w podarku ostrym, kłującym, nieprzyjemnym ziarnem, najczęściej sprawiającym ból; ale kiedy się było daleko, w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie, ziarno kiełkowało, rozkwitało, kwiat...
Teatr Kamienica zaprasza na spektakl! 'Song o Brechcie' to spektakl teatralny o Bertolcie Brechcie dedykowany wielkiemu, niemieckiemu człowiekowi teatru, dla uczczenia 60. rocznicy jego śmierci, która przypada w sierpniu 2016.
Teatr pieśni 'Dwa Kolory' to młody zespół, czerpiący z różnych gatunków muzyki (m.in. pieśni ukraińskie, łemkowskie). Ich twórczość ma silnie patriotyczny przekaz priorytetów krajowych. Jego celem jest ochrona narodowo - duchowych tradycji i obyczajów, a także promowanie współczesnej ukraińskiej pieśni i kultury.
Teatr Dramatyczny zaprasza obcokrajowców mieszkających w Warszawie oraz turystów na Letni Przegląd Teatru Dramatycznego, podczas którego będzie można zobaczyć 15 tytułów z angielskimi napisami. W repertuarze między innymi musical 'Cabaret' o dekadencji przedwojennego Berlina, adaptacja światowego bestsellera 'Dziwny przypadek psa nocną porą', polityczny thriller Szekspira 'Miarka za markę' i komedia Levina 'Wzrusz moje serce'. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Na scenie Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim spotkają się dzieci z Indii, Estonii, Mołdawii, Hiszpanii i Ugandy. Uczestnicy Brave Kids zaprezentują pełen emocji spektakl, przygotowywany podczas 2-tygodniowych warsztatów artystycznych. Finałowy Spektakl powstał pod okiem dwojga instruktorów artystycznych Brave Kids: Mateusza Mefo Godlewskiego i Kasi Venki. Spektakl poprzedzi prezentacja artystyczna w wykonaniu polskich dzieci z rodzin goszczących.W finałowym spektaklu Brave Kids...
'Common Ground' (reż. Yael Ronen) i 'In unserem Namen' (Sebastian Nübling) – dwa spektakle Maxim Gorki Theater z Berlina, jednego z najbardziej innowacyjnych teatrów niemieckich, prekursora nowego, interaktywnego teatru dokumentalnego już na scenieTeatru Powszechnego.
Fundacja Strefa WolnoSłowa zaprasza na spektakl 'Akrobaci' bolońskiej grupy Cantieri Meticci, który zostanie zaprezentowany w ramach  Festiwalu ATLAS. Gdyby życie przypominało popis cyrkowca, to na czym by on polegał? Co się dzieje z równowagą psychiczną Palestyńczyka, który wciela się w postać Żyda, który z kolei wciela się w postać nazisty? Czy sztuka jest zdolna uratować duszę? Czy może raczej skórę? A może nie ratuje ani jednej ani drugiej? Historia podobna jest do toru kolejowego, czy do...
Spektakl jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, poświęconym zagadnieniom przekazu i pamięci w doświadczeniu migracyjnym we Francji, prezentowany w ramach międzynarodowego projektu ATLAS.

Strona 1 z 2