Warsztat 'Życie społeczne w czasach NicolaeCeauşescu' jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Rumuńskiego Instytutu Kultury 'Român'. Program honorowym patronatem objęła Ambasada Rumunii w Warszawie.

Podczas kolejnego warsztatu realizowanego w ramach programu edukacyjnego „Român”, licealiści będą mogli poznać rumuńskie obliczne komunizmu. Zapoznają się m.in. z rysunkami satyrycznymi Mihaia Stănescu, fragmentami reportażu Macieja Kuczewskiego „Rumunia. Koniec Złotej Epoki” oraz filmem dokumentalnym „Dzieci z Dekretu” Florina Iepana i na ich podstawie wykonają prezentacje.


Represje wobec przeciwników władzy, wszechobecne ubóstwo, puste półki w sklepach, ponure, niedoświetlone miasta, a równocześnie propaganda sukcesu rządzących to zjawiska raczej typowe dla komunizmu. Jednak jego rumuńskie wydanie okazało się pod pewnymi względami wyjątkowe. 

Rządzący przez 24 lata Nicolae Ceauşescu roztoczył wokół siebie kult jednostki o skali niespotykanej w Europie. Można go jedynie porównać z modelem stalinowskim obowiązującym w Związku Radzieckim. Rumuński przywódca określił swoje rządy jako czas „Złotej Epoki”. Kreował się przed swoim narodem, a nawet światem, na wizjonera, niemal wyrocznię we wszystkich dziedzinach życia. Domagał się w związku z tym nieustannych hołdów i wręcz boskiej czci. Dzień urodzin „Geniusza Karpat” traktowano jak święto państwowe.  


Według Ceauşescu nastał czas, aby mógł się ukształtować nowy człowiek - omul nou, gotowy do największych poświęceń dla swego „nieomylnego wodza”. Dążąc do wyraźnego zwiększenia przyrostu naturalnego w Rumunii władza w bezwzględny sposób regulowała współczynnik urodzeń, ingerując tym samym w najintymniejszą sferę ludzkiego życia. W czasie obowiązywania dekretu nr 770 w latach 1966 - 1989 przybyło ok. 2 mln często niechcianych dzieci. „Czy już urodziłaś partii czwórkę dzieci” – pytała przodownice pracy Elena Ceauşescu, żona dyktatora. Nie tylko w czasie swego trwania komunizm rumuński był specyficzny. Także jego obalenie wyglądało inaczej, niż w pozostałych zniewolonych europejskich krajach. Zakończył się wyjątkowo krwawymi zamieszkami na ulicach, a ostatecznie szybkim osądzeniem i rozstrzelaniem dyktatora i jego małżonki.

 


Zajęcia odbędą się 7 kwietnia w

XII Liceum Ogólnokształcącym
im. H. Sienkiewicza w Warszawie

ul. Sienna 53

Kontakt:
Agnieszka Majewska
tel. 603507161


Organizator:

Rumuński Instytut Kultury

ul. Chopina 10
00-559 Warszawa

http://icr.ro/warszawa

https://www.facebook.com/ROM%C3%82N-Projekt-Edukacyjny-Proiect-de-Educa%C5%A3ie-341079862759779/?fref=ts