Krainy Mongolii od najdawniejszych czasów były obszarem wędrówek pasterskich ludów koczowniczych. Po dziś dzień w dużym stopniu nietknięte przez cywilizację, obszary te zawdzięczają taki stan rzeczy głębokiemu szacunkowi jakim człowiek obdarzył majestatyczną Naturę. Podróżując po Mongolii przemierzamy równolegle dwa światy - fizyczny i duchowy - których topografia może znacznie się od siebie różnić.
Krainy te poza istotami świata przyrody zamieszkują bowiem także byty duchowe - bóstwa lokalne, panowie krajobrazu, duchy rzek, drzew, skał, źródeł mineralnych czy szczytów górskich. Góry stają się bogami, przełęcze - królestwami groźnych duchów, kamienne kopce i drzewa - siedliskami lokalnych bóstw i ich ołtarzami ofiarnymi.
Jednym ze świadectw głębokiej symbiozy mongolskiej kultury duchowej z fenomenami świata (nad)naturalnego jest położony głęboko w górach Changaju skromny klasztor buddyjski zbudowany na skale. Miejsce to zachwyca i zadziwia zarówno Mongołów jak i przybyszy z daleka. Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego – zapraszam w podróż przez dwa nierozerwalnie związane ze sobą wymiary mongolskiej geografii, oczywiście z przystankiem w klasztorze Tövkhön.
Paweł Szczap – mongolista, tłumacz, organizator, przewodnik i pilot wycieczek do Mongolii (założyciel Diyanchi Tours, współpracownik Ex Oriente Lux). Trzykrotny stypendysta na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Bator.
W swoich badaniach zajmuje się głównie współczesnymi zagadnieniami społecznymi Mongolii takimi jak nacjonalizm, rozwój przemysłu wydobywczego, urbanizacja (ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ułanbatorskiej), rozwój patriotyzmów lokalnych w ośrodkach górniczych, a także ich wzajemnymi relacjami. Poza Europą i Mongolią kilkakrotnie podróżował po Chinach, odwiedził także Laos i Tajlandię.
Południk Zero,
ul. Wilcza 25
www.poludnikzero.pl