Warsztat odbędzie się w języku polskim, z możliwością tłumaczenia niejasnych słów/wyrazów na języki angielski i rosyjski.
Fundacja Autonomia wraz z organizacjami partnerskimi: Fundacją Pozytywnych Zmian, Stowarzyszeniem Strefa Wenus z Milo oraz Towarzystwem Interwencji Kryzysowej zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach dyplomowych realizowanych w ramach Akademii Treningu WenDo - Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.
Weź udział w warsztacie WenDo jeśli chcesz podnieść swoje umiejętności w zakresie:
• skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji
• rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic
• podejmowania decyzji
• reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć i inne
• samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści
Jest tylko 12 miejsc. Pierwszeństwo będą miały osoby, które jeszcze nie uczestniczyły w warsztatach WenDo. Zapisz się już dziś!
Jeśli chcesz doświadczyć własnej siły fizycznej, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby, odzyskać poczucie wpływu - koniecznie weź udział w WenDo.
Jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu - weź udział w WenDo.
Na WenDo kobiety i dziewczęta uczą się jak reagować na przemoc, na różne formy przekraczania granic. Wzmacniają poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.
Aby wziąć udział w WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.
WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet". WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Od "zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony uwzględniająca perspektywę płci społeczno - kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną. W kontekście społeczno-politycznym uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.
Warsztaty realizowane są w ramach projektów „Perspektywa antydyskryminacyjna w programach przeciw przemocy” oraz „Zatrzymać przemoc – kompleksowy system wsparcia i oddziaływań terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy ze względu na płeć“.
Osobami prowadzącymi warsztaty są uczestniczki Akademii Treningu WenDo - Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, które ukończyły 350 godzin szkoły trenerskiej przygotowującej do profesjonalnej i samodzielnej pracy trenerskiej w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć - głównie wobec kobiet i dziewczynek (w tym należących do mniejszości) metodą WenDo, bazującą na modelu upełnomocnienia (empowerment).
Warsztaty jako część programu Akademii Treningu WenDo będą superwizowane.
Informacje dodatkowe: www.autonomia.org.pl
Metody pracy
W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki. Zajęcia prowadzone będą w maksymalnie 12-osobowej grupie.
Jaki jest koszt udziału w warsztacie?
Udział w warsztacie jest bezpłatny dzięki pokryciu części kosztów z dotacji Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Funduszu Małych Grantów Programu Operacyjnego „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, wolontaryjnie wykonywanej pracy oraz wsparciu organizacji i instytucji lokalnych.
Termin: 16-17 stycznia, łącznie 12 godzin zegarowych
Warsztaty WenDo są planowane jako całość, dlatego nie będzie możliwe dołączenie do grupy drugiego dnia lub tylko na kilka godzin pierwszego lub drugiego dnia.
Jak się zapisać?
Aby się zapisać należy: jak najszybciej wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/1QlcABRJkhV8tTsF3n7YLj0EPL_o9mm2-mg_a_qGI3vA/viewform?c=0&w=1
lub wysłać do nas maila z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub wysłać do nas maila z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Chętne mogą zostać wpisane na listę rezerwową.
Wszelkie pytania można kierować do: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztat przeprowadzą Jolanta Gawęda i Olesya Malyugina.
* oraz osób socjalizowanych do roli kobiety
Fundacja Feminoteka
Fundacja Feminoteka
ul. Mokotowska 29
Projekt nr E3/0851 realizowany jest w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt nr 171/NMF/XII/N realizowany jest w ramach Programu PL14 „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Program został objęty patronatami i matronatami honorowymi i medialnymi przez Rzecznik Praw Obywatelskich – prof. Irenę Lipowicz, Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania – prof. Małgorzatę Fuszarę, Wojewodę Małopolskiego - Jerzego Millera, pismo feministyczne Zadra, Radio TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne oraz portal ngo.pl.