Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę prezentującą kolekcję oryginalnych haftowanych tkanin suzani, należących do tradycyjnej sztuki dekoracyjnej Uzbekistanu i Tadżykistanu oraz innych krajów Azji Centralnej.
Suzani to zachwycające swoimi żywymi, skontrastowanymi barwami i pięknymi haftowanymi wzorami tkaniny, którym zawdzięczają swoją nazwę pochodzącą od perskiego słowa 'igła'. Suzani należą do najbardziej popularnych i jednocześnie zróżnicowanych przykładów sztuki użytkowej w Tadżykistanie i Uzbekistanie, a także w innych krajach Azji Centralnej, gdzie od stuleci są kontynuowane tradycje hafciarskie. Choć istnieją pewne utrwalone typy kompozycji, kolorystyka i motywy zdobnicze, typowe dla poszczególnych regionów i możemy wyróżnić charakterystyczne cechy suzani np. z Taszkentu, Samarkandy, Buchary, Nuraty czy Fergany, to każde suzani jest naznaczone nieograniczoną wyobraźnią hafciarek i indywidualną interpretacją ornamentów.
Według tradycji suzani stanowiło przede wszystkim ważny element posagu panny młodej, która od dziecięcych lat wraz z kobietami z rodziny haftowała swoje suzani weselne. Obecnie suzani wciąż pełnią pewną rolę w obrzędach weselnych w Uzbekistanie i Tadżykistanie, jednak przede wszystkim pełnią one dziś funkcję dekoracyjną we współczesnych domach mieszkańców Azji Centralnej. Współcześnie tkaniny suzani poza swoją rolą dekoracyjną, stały się także źródłem wielu inspiracji dla projektantów mody i twórców współczesnego designu, którzy wykorzystują ornamenty typowe dla suzani w swoich projektach.
Na wystawie prezentowane są przede wszystkim wielkoformatowe suzani ludowe z dominującymi motywami kwiatowych rozet, lecz znajdują się wśród nich także suzani zdobiące jurty nomadów oraz stanowiące rzadkość tkaniny z przedstawieniami figuralnymi. Wśród eksponatów, na wystawie znalazły się także tradycyjne stroje tadżyckich kobiet – kurtai czakan, wyróżniające się bogatymi zdobieniami, haftowanymi w identyczne wzory, występujące także na tadżyckich suzani. Dopełnieniem kolekcji tradycyjnych tkanin suzani Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie będą przykłady współczesnego designu, dzięki któremu suzani zyskały swego rodzaju drugie życie, wychodzące poza ich osadzoną w tradycji funkcję. Na wystawie wspaniałym tego przykładem są meble obite we współczesne suzani według projektów Anna Suzani Studio.
Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia związane z tematyką Azji Centralnej, fascynującego i wciąż mało znanego regionu Azji, którego dzieje związały ze sobą wielu Polaków.
W dniach 14-15 stycznia 2016 roku odbędzie się interdyscyplinarna konferencja 'Orient-Etno-Design', która może zainteresować sympatyków sztuki Wschodu i poszukujących etnicznych i orientalnych inspiracji w modzie i designie.
W dniach 13-14 lutego 2016 zapraszamy na Festiwal Azji Centralnej, którego program wypełnią liczne wykłady, prelekcje, spotkania z podróżnikami oraz artystami, a także bazar z przekąskami kuchni środkowoazjatyckiej oraz pięknym i oryginalnym rękodziełem z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Afganistanu.
Wystawę będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godz. 12-18.
Wstęp wolny.
Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul. Solec 24
Facebook