Program
18:00 - wykład Sethy Long-Kucharczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza poświęcony kulturze współczesnej Kambodży
18:40 - projekcja filmu „Ostatni akt”
20:30 - dyskusja z udziałem reżyserki Kulikar Sotho oraz Sethy Long-Kucharczyk
O filmie „Ostatni akt”
Zbuntowana dziewczyna odkrywa stary film, w którym zagrała jej matka. Zgłębianie historii rodziny staje się pretekstem do opowiedzenia o losach kambodżańskiego przemysłu filmowego, który, doszczętnie zniszczony przez reżim Czerwonych Khmerów, dostaje dziś szansę na nowy początek.
Nagrody: Cambodia IFF 2014 – najlepsza aktorka; Tokyo IFF 2014 – nagroda Spirit of Asia; Asean IFF 2015 – najlepszy aktor drugoplanowy; Udine Far East FF 2015 – nagroda publiczności
Ubiegłoroczny przegląd “Queer Azja” zwrócił uwagę na coraz liczniejszą reprezentację filmów LGBTI w azjatyckich kinematografiach. W konkursie 9. edycji festiwalu znalazły się trzy nowe tytuły poruszające temat nieheteronormatywnych relacji. Osadzone w bardzo różnych sceneriach filmy z Korei, Tajwanu i Wietnamu w nowoczesny, mocny i przejmujący sposób opowiadają o kwestiach wykluczenia, inności i poszukiwaniu bliskich relacji w niesprzyjających warunkach.
W tym roku Pięć Smaków przygląda się także kwestiom genderowym. Filmom młodych japońskich reżyserek towarzyszyć będzie dokument “Nie ma się czego bać”, w którym Hisako Matsui oddaje głos aktywistkom i inicjatorkom ruchu feministycznego w Japonii, które od lat 60. prowadzą działalność na rzecz praw kobiet. Jej film to unikatowa her-storia, opowiadana nie tylko wydarzeniami politycznymi, ale prywatnymi historiami akademiczek i działaczek, które dzielą się swoimi doświadczeniami z kilku ostatnich dekad.
Ważnym punktem przeglądu będzie poniedziałkowy wieczór poświęcony kinematografii Kambodży. Film „Ostatni akt” opowiada o młodej dziewczynie, odkrywającej historię swojej rodziny, a przy tym - kambodżańskiego przemysłu filmowego. Reżim Czerwonych Khmerów zwalczał kino jako wykwit kultury Zachodniej: zniszczono ogromną część archiwów, a twórcy zginęli lub latami ukrywali swoją tożsamość. Do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt filmowych taśm, będących jedyną pozostałością po bogatej i barwnej filmowej tradycji. Projekcji będzie towarzyszył wykład Sethy Long-Kucharczyk z UAM oraz spotkanie z reżyserką filmu, Kulikar Sotho.
Bilety na projekcje filmowe dostępne na stronie piecsmakow.pl (tutaj też więcej informacji o festiwalu) oraz 30 minut przed każdym seansem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wstęp: 13zł
Na wykład wstęp wolny!
Bilety na projekcje filmowe dostępne na stronie piecsmakow.pl (tutaj też więcej informacji o festiwalu) oraz 30 minut przed każdym seansem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51