Inaugurujemy działalność Strefy WolnoSłowej w Teatrze Powszechnym!
Od 24 października zapraszamy nie tylko na kawę, wino i przekąski, ale i na bogatą ofertę warsztatów, spotkań, na spektakle i projekcje filmów! W pierwszy weekend działalności: warsztaty dla dzieci, pierwszy spektakl-kolacja "To jest Europa?", koncert, spotkanie z uchodźcami z Erytrei, Kamerunu, Somalii, czyli "Śniadanie na Lampedusie" i projekcja filmu "O tych, którzy płoną".
24 października / sobota 11.00 Wielokulturowe warsztaty dla dzieci
20.00 To jest Europa? - spektakl-kolacja
22.00 koncert - Goo Ba, Natan Kryszk, Piotr Dąbrowski
25 października / niedziela
12.00 Śniadanie na Lampedusie - spotkanie z uchodźcami z Erytrei, Somalii, Kamerunu - członkami zespołu teatralnego Cantieri Meticci z Bolonii
16.30 "O tych, którzy płoną"
20.00 To jest Europa? - spektakl-kolacja
------------------------------------------------------------------------------------
TO JEST EUROPA? / spektakl-kolacja
Spektakle-kolacje Strefy WolnoSłowej przy Stole Powszechnym nawiązywać będą do najlepszych tradycji południowoamerykańskiego teatru wspólnotowego, angażując do udziału zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, a inspiracje czerpiąc z literatury pięknej, literatury faktu, prawdziwych historii uczestników działań Strefy WolnoSłowej oraz palących problemów naszej współczesności. Pierwszy spektakl-kolacja "To jest Europa?" to historia życia i podróży Jana Nawazi, Afgańczyka uciekającego od wojny, aktora-amatora, z którym Strefa WolnoSłowa przeprowadziła cykl wywiadów. Jan jest Hazarem, zmuszony został do wyjazdu z kraju w 2000 roku. Po siedmioletniej odysei, w czasie której, z pomocą przemytników ludzi, podróżował pieszo przez góry, ukrywał się na pakach ciężarówek, przemierzył morze, a po drodze chwytał się przypadkowych prac, aby zarobić na dalszą przeprawę, dotarł do Europy. Dziś pracuje w założonej przez siebie pizzerii "Kabulogna" we Włoszech, w Bolonii. Jego podróż z ogarniętego wojną Afganistanu, przez Pakistan, Turcję i Grecję stała się inspiracją dla wielokulturowej grupy Strefy WolnoSłowej do stworzenia spektaklu będącego opowieścią o podróży uchodźczej do Europy, o desperackiej przeprawie, której motorem napędzającym jest ucieczka od wojny i marzenie o lepszym życiu w "krainie wiecznej szczęśliwości" - Europie. Strefa WolnoSłowa, we współpracy z Warsaw Improvisers Orchestra, przygotowała kolację-spektakl, gdzie prawdziwe historie uchodźców przeplatają się z “Kandydem, czyli optymizmem” Woltera, stającym się ramą teatralnej opowieści.
Bilety: 50 zł(w cenie biletu na spektakl jest również składająca się z kilku dań kolacja przy Stole Powszechnym)
------------------------------------------------------------------------------------
ŚNIADANIE NA LAMPEDUSIE
Pierwsze z cyklu weekendowych śniadań przy Stole Powszechnym to spotkanie z uchodźcami z Erytreii, Somalii, Kamerunu i imigrantem z Maroka – członkami zespołu teatralnego Cantieri Meticci z Bolonii, z którym Strefa WolnoSłowa współpracuje od kilku lat przy tworzeniu spektakli i wydarzeń międzynarodowych. Cantieri Meticci to pierwszy włoski zespół teatralny tworzony przez imigrantów i uchodźców przybyłych do Europy przez ostatnie lata. Spotkanie stanie się okazją do wysłuchania historii, zadawania pytań i rozmowy z osobami, które na własnej skórze przeżyły podróż przez Morze Śródziemne, tułaczkę przez pustynię, lata życia i integracji w Europie. Spotkanie stanie się również okazją do zaprezentowania nowego projektu międzynarodowego Strefy WolnoSłowej, Cantieri Meticci, Teatru Powszechnego oraz grup teatralnych Check Points z Paryża, kunstZ z Antwerpii oraz Instytutu Badań Lieterackich i Uniwestytetu Bolońskiego pt. ATLAS – międzynarodowe archiwum historii migranckich. Projekt, zainaugurowany w październiku 2015, potrwa do końca 2016 roku. W jego ramach odbędą się liczne warsztaty twórcze z artystami polskimi i międzynarodowymi skoncentrowane wokół tematów pamięci i historii z punktu widzenia osób o różnym pochodzeniu kulturowym mieszkających w miastach projektu – Warszawie, Paryżu, Boloniii i Antwerpii.
wstęp wolny
------------------------------------------------------------------------------------
O TYCH, KTÓRZY PŁONĄ
Hipnotyczna podróż przez kolejne kręgi piekła, jakiego doświadczają imigranci szturmujący bramy bogatej Europy. Film zaczyna się w łódce żeglującej samotnie wśród burzy. Ciemność i zacinający deszcz wypełniają przerażone głosy ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że zaraz zginą. Duch jednego z nich przedostaje się do „lepszego świata” i to on staje się naszym przewodnikiem. Wirująca kamera, niesiona podmuchem wiatru, błądzi po ulicach greckiego miasta, które przypomina antyutopijne, futurystyczne polis – wyludnione, zrujnowane ulice, ludzkie cienie oczekujące na zalegalizowanie pobytu, jakąkolwiek pracę, sprzedające resztki dobytku za nędzne grosze. Patrole policji żywcem wyjęte z filmów science-fiction, szturmujące z bronią imigranckie dzielnice i urządzające regularne łapanki. Film wyławia z bezimiennej na co dzień masy imigrantów konkretne twarze, przywołuje szczątkowe historie ich tęsknoty za domem, rodziną, znajomym pejzażem. Kamera zagląda do kolejnych przeludnionych, zajętych nielegalnie mieszkań, gdzie wraz z dziećmi gnieżdżą się dziesiątki osób. Nie omija zlokalizowanych w piwnicach meczetów, w których przybysze gromadzą się, by przez chwilę odzyskać godność i poczucie celu. Ich modlitwy podczas święta Aszura, balansujące na granicy religijnej i seksualnej ekstazy, to tylko jeden z dziesiątków zapadających w pamięć kadrów. Reżyser pokazuje, jak naprawdę wygląda raj, o którym marzą imigranci – to ciężkie narkotyki, spanie w pustostanach, ciała wyławiane z morza, rodzice porzucający dzieci, terror mafii, strach przed policją i brak możliwości powrotu do domu. Brak tu szantażu emocjonalnego, poczucia wyższości czy użalania się nad losem imigrantów – film, choć wyszeptany na granicy jawy i snu, nie ucieka w pustą metafizykę czy rozpoetyzowanie. Oglądając ten film nie sposób uciec od wrażenia, że tak właśnie może wyglądać koniec świata, który znamy.
wstęp wolny
------------------------------------------------------------------------------------
WIELOKULTUROWE WARSZTATY TEATRALNE DLA DZIECI
„Jaka jest różnica między podróżnikiem a migrantem?”, „Po co ludzie podróżują?”, „Czy można podróżować bez biletu?”, „Kto to jest uchodźca?”, „Co to są granice i jak można je przekraczać” „Czym jest różnorodność?” - odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas cotygodniowych warsztatów teatralnych z edukacji wielokulturowej. Dzięki prostym grom i zabawom teatralnym najmłodsi rozbudzą swoją kreatywność, a wielokulturowa tematyka zajęć zwiększy otwartość na świat, zbuduje postawę wyrozumiałości i tolerancji, sympatii wobec drugiego człowieka, a także podsyci ciekawość świata i innych kultur. Warsztaty opierać się będą na zabawie, improwizacji teatralnej, eksperymentach z dźwiękiem oraz pracy z przedmiotem. Do udziału w spotkaniach zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
--------------------------------------------------------------------------------------
Stół Powszechny
ul. J. Zamoyskiego 20
--------------------------------------------------------------------------------------
Stół Powszechny
ul. J. Zamoyskiego 20