Na zajęciach teatralnych naszym punktem wyjścia do pracy będą „Emigranci“ Mrożka – w grupie warsztatowej, otwartej dla 30 osób potraktujemy tekst Mrożka jako punkt wyjścia do pracy nad historiami imigrantów i uchodźców mieszkających dziś w Warszawie… ale nie tylko.
Naszą pracę zwieńczy spektakl, który zagramy w grudniu 2015 roku.
Przenikanie przez ściany, bariery, granice widzialne i niewidzialne, ale i przenikanie się form sztuki widoczne w działaniu teatralnym, PRZENIKANIE dzieł literackich, nasycanie ich biografiami i prawdziwymi historiami, wzajemne PRZENIKANIE realności i fikcji, tego, co codzienne i tego, co artystyczne, PRZENIKANIE – przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie i – poprzez działanie artystyczne – z miejsca zamkniętego, odizolowanego – do świata zewnętrzenego, PRZENIKANIE historii ukrytych za murami, czy granicami, za dokumentami i stereotypami do świadomości tych wszystkich, którzy są obywatelami o pełnych prawach, wolni, kształtujący społeczeństwo i prawa nim rządzące. Warsztaty teatralne, muzyczne i wizualne koncentrować się będą na temacie granic, na tym, co ukryte i co publiczne. Tekst „Emigrantów” Mrożka stanie się inspiracją dla uczestników warsztatów do stworzenia miniscenariuszy, form muzycznych i wideo do zaprezentowania w trakcie kolacji-spektaklu w grudniu 2015.
***
WARSZTATY TEATRALNE
wtorki-czwartki, godz. 18.30-21.00
Warsztaty teatralne będą otwarte dla wszystkich, nastawione na stworzenie wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która poprzez improwizacje ruchowe i słowne pracować będzie nad tematami związanymi z migracją, uchodźctwem, rasizmem, nierównościami. Warsztaty każdorazowo zakończą się spektaklem-kolacją, przy przygotowaniu którego grupa teatralna będzie ściśle współpracować z innymi grupami projektu.
Fundacja Strefa WolnoSłowa prowadzi wielokulturowe warsztaty teatralne od ponad trzech lat. W warsztatach wzięło już udział blisko 500 osób, Polaków i cudzoziemców (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kuby, Chin, Senegalu, Kolumbii, Francji, Hondurasu, Czeczenii, Iranu, Wietnamu, USA, Sri Lanki, Rumunii), powstało 12 przedstawień pokazywanych w Warszawie (m.in. w Instytucie Teatralnym, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu, Studiu Teatralnym “Koło”, Teatrze Baza oraz w przestrzeni miejskiej), a także za granicą (w ramach projektu The City Ghettos Of Today – spektakle i warsztaty w Paryżu, Bolonii, Mediolanie, Helsinkach, Antwerpii i Berlinie).
Warsztaty zawsze rozpoczynają się od części integracyjnej, zabaw i gier teatralnych, następnie uczestnicy improwizują na zadane przez prowadzących tematy, piszą swoje teksty, opowiadają historie, które potem, przetworzone, stają się częścią przedstawienia. Wielokulturowe warsztaty Strefy WolnoSłowej inspirowane są zwykle dziełami literackimi (czasem filmowymi), do tej pory były to, między innymi, Ameryka Franza Kafki, Niewidzialne miasta Italo Calvina, Katedra Raymonda Carvera, Ocalony język Eliasa Canettiego czy film De Siki Złodzieje rowerów.
Praca w ramach warsztatu teatralnego przewiduje pisanie tekstów, tworzenie choreografii, przygotowanie monologów i scen, jak również ścisłą współpracę z innymi grupami warsztatowymi – muzyczną, scenograficzną i wizualną. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznają teatr jako interdyscyplinarną dziedzinę sztuki i pozyskają wiedzę i umiejętności dotyczące nie tylko podstawowych technik aktorskich, pracy z przestrzenią, przedmiotem, tworzenia monologów i scen dialogowych, ale również nauczą się myśleć o pracy teatralnej jako o możliwości przeplatania różnych dziedzin sztuki, przekonają się o bogactwie, jakie może wnieść do pracy teatralnej współpraca z muzykami czy wykorzystanie wizualizacji i materiałów wideo.
Prowadzenie: Alicja Borkowska, Tomasz Gromadka
***
WARSZTATY MUZYCZNE
poniedziałki godz. 18.30-21.00
W ramach warsztatów stworzone zostaną międzypokoleniowe i wielokulturowe grupy muzyczne. Warsztaty otwarte będą w każdym cyklu warsztatowym dla 20 osób, zarówno dla tych, którzy posiadają własne instrumenty oraz przygotowanie muzyczne, jak i dla amatorów, zainteresowanych poznaniem podstaw kompozycji, eksperymentami z dźwiękiem czy głosem. W ramach zajęć uczestnicy poznają podstawy improwizacji muzycznej, w której dźwięki tradycyjnych instrumentów przeplatać się będą z dźwiękami przestrzeni miejskiej, głosami, muzyką nieinstrumentalną. Pierwsza część warsztatów poświęcona będzie integracji grupy, improwizacji z instrumentami, dźwiękami tworzonymi przy pomocy przedmiotów codziennego użytku oraz ćwiczeniom z wykorzystaniem śpiewu i głosu. Druga część warsztatów to tworzenie konkretnych form muzycznych i dźwiękowych inspirowanych tematami poszczególnych cykli tematycznych. Grupa warsztatowa w porozumieniu z innymi grupami twórczymi projektu, pod okiem profesjonalnych artystów prowadzących warsztaty oraz we współpracy z Warsaw Improvisers Orchestra stworzy oprawę muzyczną spektaklu końcowego, wykorzystując zdobytą wiedzę i dźwięki zebrane podczas warsztatów.
Prowadzenie: Ray Dickaty i Warsaw Improvisers Orchestra
***
WARSZTATY WIZUALNE
środy, godz. 18.30-21.00
Warsztaty przeznaczone będą w każdym cyklu dla osób interesujących się sztukami wizualnymi oraz teatrem, dla około 20-osobowej wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która pod okiem artystów wizualnych stworzy oprawę multimedialną do kolejnych spektakli-kolacji przy Stole Powszechnym, który na czas przedstawień stanie się ekranem do projekcji wideo. Uczestnicy warsztatów będą uczyli się dobierać najlepsze i najbardziej efektywne narzędzia do realizacji swoich i wspólnych pomysłów, wykorzystując elementy animacji poklatkowej, dokumentu, wideoartu. Stworzone materiały wizualne wykorzystane zostaną jako integralna część spektaklu-kolacji przy Powszechnym Stole, wyświetlane będą dzięki odpowiedniej technologi na Stole Powszechnym, jak również w całej przestrzeni, na ciałach aktorów, tancerzy, muzyków. Tworzenie materiałów wizualnych do spektaklu końcowego umożliwi uczestnikom poznanie podstaw montażu, animacji oraz specyfiki konstrukcji scenografii multimedialnej. Projekcje teatralne powinny współgrać z muzyką, scenografią, choreografią oraz wizją reżyserską. Mają one towarzyszyć scenom i rozwijać tematykę spektaklu. Tego typu praca wymaga od artysty otwartości i umiejętności komunikowania się ze współtwórcami reprezentującymi pozostałe dziedziny. Wszystko to sprawia, że teatr to szczególny poligon doświadczalny dla artysty wizualnego. Zagadnieniami poruszanymi na warsztatach będą m.in.: dobieranie najlepszych, najbardziej efektywnych narzędzi do realizacji własnych i wspólnych pomysłów; zapoznawanie się ze sposobami obróbki obrazu pod kątem projekcji (przygotowanie techniczne i formalne); analiza dramaturgii spektaklu pod kątem przygotowywanych projekcji.
Prowadzenie: Maria Porzyc
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
ZAPISY
Można zapisać się na warsztaty teatralne, wizualne i muzyczne – zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z zaznaczeniem, jakie warsztaty najbardziej Was interesują. Istnieje możliwość zapisania się do jednej z grup bądź przychodzenia na wszystkie spotkania.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmujemy w STOLE POWSZECHNYM lub mailowo do 23 października. Ilość miejsc ograniczona.
Stół PowszechnyTeatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20