Jak obecność muzeum zmieniła osobiste doświadczanie Muranowa, jak wpłynęła na tożsamość dzielnicy? Czy wraz z otwarciem muzeum zostały przywrócone narracje, których w dzielnicy brakowało? Czy muzeum stało się częścią Muranowa, czy może odbierane jest jako ciało obce?
Na kanwie indywidualnych historii mieszkańców Muranowa i warsztatów opowiadania (oraz słuchania) zostanie przygotowany wykład performatywny na wiele głosów, obejmujący osobiste opowieści muranowian, materiały audio i video.
Warsztaty poprowadzą Patrycja Dołowy i Maria Porzyc, które zajmujące się performance’em, pracą z indywidualnymi narracjami i nowymi mediami.
Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież, osoby dorosłe i seniorów mieszkających na Muranowie, przedstawicieli organizacji muranowskich, przedstawicieli mniejszości.
Pokaz finałowy odbędzie się podczas trzydniowego święta „Made in POLIN” (9–11 listopada 2015 r.) z okazji rocznicy otwarcia wystawy stałej muzeum.
Terminy warsztatów:
- 28.09–17.30-20.00
- 29.09–17.30-21.30
- 30.09–17.30-21.30
- 9.10–17.30-21.30
- 10.10–17.30-21.30
Pokaz finałowy: 11 października o godz. 13.
Nabór przedłużony do 27 września, zapraszamy zarówno mieszkańców, jak i wszystkich zainteresowanych historiami Muranowa!
Zgłoszenia prosimy przesyłać do na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Można też zgłosić się telefonicznie: tel. +48 22 47 10 354.
W zgłoszeniu prosimy zawrzeć krótką informację o sobie, wiek, jak długo są Państwo mieszkańcami Muranowa, dlaczego chcą Państwo wziąć udział w projekcie.
O prowadzących warsztaty:
Patrycja Dołowy – z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych. Działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy, artystka multimedialna. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i za granicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performansem. Autorka performansów w przestrzeni miejskiej „Widoczki”, sztuk teatralnych, m.in. „Kryjówka/Hideout”, mówiącej o doświadczeniu ukrywania się Żydów podczas II wojny światowej (reż. Paweł Passini, neTTheatre) i „Dziady. Twierdza Brześć” (reż. Paweł Passini, Akademicki Teatr Dramatyczny w Brześciu), wykorzystującej opowieści ludzi z Polesia Białoruskiego. Wiceprezeska Fundacji MaMa, współpracuje stale m. in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Centrum Kultury Jidysz.
Maria Porzyc – z wykształcenia projektantka ceramiki, obecnie zajmuje się multimediami. Od 2008 r. współpracuje z neTTheatre i Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea. Autorka, a także realizatorka scenografii multimedialnych do kilkunastu spektakli (m.in. „Turandot”, „Morrison/Śmiercisyn”, „Wanda”, „Bramy raju”, „Kryjówka/Hideout”, „Dziady. Twierdza Brześć” w reżyserii Pawła Passiniego, „Muzg” w reżyserii Tomasza Rodowicza). Pracuje z pamięcią, tworząc performanse oparte na opowiadaniu, prezentowane na festiwalach „Transeuropa” i „33 dni z życia” w Lublinie. Równolegle zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach Chóru Polin i zespołu Tatvamasi.
Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Muzeum Polin
ul. Anielewicza 6