Zapraszamy na spotkanie z Józsefem Debreczenim, autorem biografii politycznej 'Viktor Orbán' organizowane przez Wydawnictwo Akurat, które odbędzie się już w najbliższy czwartek.
József Debreczeni jest znanym publicystą i autorem książek o najważniejszych postaciach węgierskiej polityki ostatnich 25 lat: pierwszym premierze wybranym w wyborach demokratycznych Józsefie Antallu, oraz socjalistycznym premierze w latach 2004-2009 Ferencu Gyurcsányu. W połowie lat dziewięćdziesiątych Debreczeni był osobistym doradcą Orbána, obecnie należy do jego najzagorzalszych krytyków. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski.
Kim naprawdę jest Viktor Orbán: mężem opatrznościowym węgierskiej i europejskiej sceny politycznej czy niebezpiecznym dogmatykiem, który swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami i działaniami doprowadzi Węgry do katastrofy i sprowadzi widmo rozpadu na Unię Europejską? Książka szczegółowo pokazuje niezwykłą życiową i polityczną drogę, jaką przeszedł Orbán, analizuje jego wzloty i upadki, zaskakujące sukcesy i druzgocące porażki. Rozszerzona specjalnie z myślą o polskim czytelniku, pozwala zrozumieć zarówno fenomen wielkiej popularności premiera Węgier, jak i przyczyny nieufności i lęku, jakie jego poczynania wywołują nad Dunajem i w innych częściach Europy.
Książka Józsefa Debreczeniego to najpełniejsza biografia Viktora Orbána na rynku węgierskim. Czytelnik ma okazję prześledzić najważniejsze wydarzenia i procesy, które kształtowały polityczną tożsamość, wizerunek i dzisiejszy sukces Viktora Orbána: jego rolę w obradach Trójkątnego Stołu, słynne przemówienie z czerwca 1989 roku, w którym wezwał wojska sowieckie do opuszczenia Węgier oraz dojrzewanie polityczne po pierwszych wolnych wyborach w 1990 roku. Autor analizuje stopniowe przesuwanie się Orbána i jego partii z pozycji liberalnych, wolnorynkowych i antyklerykalnych w stronę poglądów narodowo-konserwatywnych, budowę politycznej siły Fideszu, w tym tworzenie zaplecza biznesowego i przychylnych prawicy mediów. Wreszcie pokazuje triumfalną drogę Viktora Orbána do miażdżącego zwycięstwa w 2010 roku oraz następujące w kolejnych latach zmiany polityczne na Węgrzech. Książka zawiera dokładną charakterystykę węgierskiego życia politycznego ostatnich dwudziestu pięciu lat, szczególnie interesującą dla polskiego czytelnika ze względu na liczne analogie dotyczące procesów związanych z postkomunistyczną transformacją ustrojową. Analiza Debreczeniego pozwala zrozumieć, dlaczego ich węgierski przebieg skutkuje realizowaną dziś na Węgrzech przebudową państwa.
Dzięki wieloletniej współpracy Józsefa Debreczeniego z Orbánem czytelnik poznaje węgierskiego polityka również jako człowieka - począwszy od rozdziałów poświęconych jego dzieciństwu i młodości, w których autor skupia się na wydarzeniach istotnych dla kształtowania się charakteru i poglądów przyszłego polityka. To pasjonująca lektura nie tylko dla wszystkich zainteresowanych rozwojem wydarzeń na Węgrzech, ale także dla czytelników zafascynowanych kulisami polityki w ogóle; jej mechanizmy są przecież zbliżone bez względu na długość i szerokość geograficzną.
Faktyczny Dom Kultury,
ul. Gałczyńskiego 12
Facebook