Feliks Mostowicz jest artystą ukształtowanym przez dwie kultury. Większość życia spędził w Kazachstanie, jednak identyfikował się z Polską, która od pokoleń była ojczyzną jego przodków.
Artysta wykonuje obrazy olejne, akwarele , grafiki, rysunki, karykatury do gazet. Jego prace mają swój odrębny styl. Charakteryzuje go realizm z elementami symbolizmu. Eksponował je na wystawach organizowanych w Ałma-Acie (Ałmaty), Kokczetawie, Moskwie, Weimarze, Warszawie, Szczecinie, Gdańsku , Poznaniu, Siedlcach, w Rydze i w innych miastach. W 2002 roku został uhonorowany nagrodą Kawalera Orderu „Polonia Mater Nostra Est”, za szczególne zasługi dla narodu i państwa polskiego w dziedzinie historii i kultury.
Obrazy Mostowicza są swoistym świadectwem losów Polaków zesłanych z Dzierżyńszczyzny. W ramach akcji kolonizacyjnej „osadnicy” mieli zagospodarować step. Najpierw pojawiała się na nim życiodajna studnia, wokół której zaczęły wyrastać domy. Później przeradzały się one w osady o polsko lub ukraińsko brzmiących nazwach, takie jak Biełojarka, Zielony Gaj, Wiszniewka, Jasna Polana czy Podolskoje. Ich mieszkańcy mieli orać nietkniętą jeszcze przez człowieka calinę( caliznę), by zamieniać ją w ziemię uprawną.
Przybycie Polaków do Kazachstanu zostało przedstawione na obrazie Feliksa Mostowicza, zatytułowanym „Nowa Ojczyzna”. Widzimy na nim grupę ludzi, a wśród nich symboliczną postać kobiecą w białych szatach. Naprzeciw zesłańców, przy maszcie z czerwoną flagą i tabliczką z numerem uczastka stoi komendant. Według objaśnień artysty, ów funkcjonariusz oznajmia właśnie przybyszom, że tu będzie ich nowa ojczyzna.
Galeria Brama Bielańska
(wchodząca w skład Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej)
ul. Czujna
www.muzeum-niepodleglosci.pl