Zapraszamy na kolejny film z cyklu patrzę na: islam oraz poprzedzającą go debatę. 
Patrzę na: islam to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to obraz dominuje w obecnym dyskursie publicznym. Przegląd jest próbą ukazania, za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych, bogactwa kultury ale przede wszystkim ukazania muzułmanów i muzułmanek jako jednostki z ich lękami, problemami, a także marzeniami i sukcesami. 
 
Kolejnym filmem będzie Sztuka i rewolucja („Art War”), reżyseria Marco Wilms.
Film dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. arabskiej wiosny, przez upadek Hosniego Mubaraka, aż do klęski Muhammada Morsiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość.

Wstęp wolny! 
Godzina 20:00

Klubokawiarnia państwomiasto
ul. Andersa 29

 
Pokaz filmu poprzedzi debata na temat „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie”  

Islam, muzułmanie, wielokulturowość. Pojęcia te w ostatnich latach stały się obiektem zainteresowania rzeszy ludzi. Osoby na co dzień nie zajmujące się tematyką migracji, aspektami dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, zaczęły żywo interesować się integracją cudzoziemców i cudzoziemek. Szczególne miejsce w tych zainteresowaniach zajmuje islam i jego wyznawcy/wyznawczynie. Religia ta budzi zaciekawienie, zdziwienie swoją odmiennością wobec wierzeń większości osób zamieszkujących Polskę. Niestety w ostatnim czasie budzi również strach. 
W wypowiedziach – na określenie muzułmanów i muzułmanek mieszkających w Europie – na forach internetowych często pojawiają się sformułowania takie jak „pasożyty” „ciapaty”, „muslim”, „terrorysta”. Zatem dyskusja toczy się nie na temat ludzi, a tworów, które zagrażają: „cywilizacji”, „naszej kulturze”, „naszemu stylowi życia”.

Postawy antyislamskie nasilają się w całej Europie. Często sytuacja ta porównywana jest do lat 20. XX wieku, gdzie Żydów i Żydówki, oskarżano o brak integracji, pasożytniczy styl bycia, straszono wykulturowieniem i zanikiem europejskiego stylu życia. 
Czy można więc uznać, że historia się powtarza? Czy grozi nam eskalacja konfliktu? Jaką rolę w powielaniu stereotypów wobec muzułmanów i muzułmanek odgrywają media? Zastanowimy się również nad islamofobią w Polsce, która rośnie mimo małej liczby muzułmanów i muzułmanek w kraju. 
 
W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną wynik badania dotyczące postrzegania muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie. Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu „Spotkania z islamem”, który jest finansowany z programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z funduszy EOG.

Prowadzenie: Michał Gąsior – dziennikarz natemat.pl, prelegenci: prof. Michał Bilewicz – Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marta Widy-Behiesse – kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, Kamil Kamiński – prezes fundacji Przestrzeń Wspólna, Piotr Ibrahim Kalwas - polski muzułmanin, pisarz i reporter mieszkający na stałe w Egipcie.

Wstęp wolny!
Godzina 18:30

Klubokawiarnia państwomiasto 
ul. Andersa 29

Projekt będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.
 
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Organizatorem przeglądu jest fundacja Przestrzeń Wspólna | przestrzenwspolna.pl
 
Patroni medialni: MaleMen, Kino, 4lomza.pl, Gazeta Wyborcza Białystok, Gazeta Wyborcza Lublin, Co Jest Grane, Polskie Radio Białystok, Polskie Radio Lublin, TVP Białystok