Do 18 września w Austriackim Forum Kultury można oglądać wystawę poświęconą żydowskim dzieciom adoptowanym przez polskie rodziny.
W Polsce z Zagłady ocalało około 5 tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci – wiele z nich, tylko dlatego, że znalazły schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się ocalonymi dziećmi, często później stawali się ich rodzicami, a prawdę na ogół trzymali w tajemnicy. Bohaterowie wystawy musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Wystawa opowiada o losach piętnaściorga takich dzieci. Przeżyły dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce, a także odwadze ludzi, którzy uznali je za własne. Mimo że urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć, bo udało im się dobrze przeżyć życie, które podarowali im rodzice – żydowscy i polscy.
Wystawa Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Projekt przygotowany przy współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.
Wspomnienia opracowała kuratorka wystawy — Anna Kołacińska-Gałązka, projekty wizualne i realizacja graficzna — Jacek Gałązka, zdjęcia — Maciej Śmiarowski, multimedia — Marek Kurpios.
Wstęp wolny.
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9