Centrum Nauki Kopernik zaprasza na Kino Letnie 'Zaplecze świata'.
Każdy nadchodzący wieczór będzie próbą opisu tej części świata, na którą przyzwyczailiśmy się patrzeć z perspektywy białego kolonizatora – jako cywilizacyjnie i gospodarczo zacofaną. Ukute w czasach zimnej wojny pojęcie „trzeciego świata”, wymaga pilnej redefinicji. Dotychczasowe podziały polityczno-ekonomiczne przestały mieć rację bytu, a my potrzebujemy nowej mapy, aby się na niej odnaleźć.
Tym razem wybierzemy się w podróż 'W poszukiwaniu Innego: Dlaczego tu jesteś? Współczesny los imigranta.' Czy wiesz, skąd pochodzi i w jakich warunkach wyprodukowano Twój smartphone lub ubranie? Dlaczego dostęp do wody i lekarstw to przywilej nielicznych? Co trzeba wiedzieć o imigrantach, przybywających z narażeniem życia do obcego kraju?
Podczas tegorocznego Kina letniego zaprosimy Cię w podróż, której prawdopodobnie nie znajdziesz w ofercie żadnego biura turystycznego. Chcemy zwalczyć stereotyp wakacji jako łatwej i bezrefleksyjnej rozrywki i postawić kilka trudnych pytań, zamiast odgradzać się szczelnym murem ignorancji.
Xenia, reż. Panos H. Koutras | 128 min, Belgia, Francja, Grecja 2014
Bohaterem filmu jest młody Albańczyk Dany, który przyjeżdża do Aten by poinformować swojego starszego brata Odysseas’a o śmierci matki. Próbując rozwiązać problem grożącej im deportacji wyruszają w podróż po Grecji, by odnaleźć ojca. Przy okazji chłopcy postanawiają spełnić swoje marzenie i wziąć udział w talent-show.
Film przedstawia problemy współczesnej Grecji, która nie jest jedynie miejscem narodzin mitologii i punktem kwitnącej turystyki. Reżyser Panos H. Koutras pokazuje kraj, borykający się z kryzysem ekonomicznym i nasilającymi się ruchami homofonicznymi. Ukazuje sytuację imigrantów przybywających ze wschodu.Wobec ostatnich wydarzeń politycznych, które miały miejsce w tym kraju jest wyjątkowo aktualny.
Gość wieczoru: Marta Górczyńska – prawnik w Programie Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autorka i współautorka wielu publikacji o tematyce migracyjnej. Prowadzi badania nad wybranymi zjawiskami migracyjnymi. Współautorka raportu „Migracja to nie zbrodnia”, opisującego sytuację cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych nad nową ustawą o cudzoziemcach.
Spotkanie prowadzi Olga Woźniak.
Wstęp wolny
Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20