Centrum Nauki Kopernik zaprasza na Kino Letnie 'Zaplecze świata'.
Każdy nadchodzący wieczór będzie próbą opisu tej części świata, na którą przyzwyczailiśmy się patrzeć z perspektywy białego kolonizatora – jako cywilizacyjnie i gospodarczo zacofaną. Ukute w czasach zimnej wojny pojęcie „trzeciego świata”, wymaga pilnej redefinicji. Dotychczasowe podziały polityczno-ekonomiczne przestały mieć rację bytu, a my potrzebujemy nowej mapy, aby się na niej odnaleźć. Czy wiesz, skąd pochodzi i w jakich warunkach wyprodukowano Twój smartphone lub ubranie? Dlaczego dostęp do wody i lekarstw to przywilej nielicznych? Co trzeba wiedzieć o imigrantach, przybywających z narażeniem życia do obcego kraju?
Podczas tegorocznego Kina letniego zaprosimy Cię w podróż, której prawdopodobnie nie znajdziesz w ofercie żadnego biura turystycznego. Chcemy zwalczyć stereotyp wakacji jako łatwej i bezrefleksyjnej rozrywki i postawić kilka trudnych pytań, zamiast odgradzać się szczelnym murem ignorancji.
Mardi Gras: made in China, reż. David Redmon | 50 min, USA 2005
Dokument Davida Redmona to inteligentna i nie pozbawiona humoru analiza współczesnych mechanizmów produkcji, a jednocześnie esej na temat świata drastycznych kontrastów, w którym karnawał miesza się z niewolniczą pracą. Zadając proste pytanie: „skąd pochodzi twój smartphone czy ubranie?”, chcemy zainicjować refleksję na temat wyzysku, jaki codziennie dokonuje się na przemysłowym zapleczu świata. Ile warta jest ludzka praca i kto o tym decyduje? Kupować i pozwalać na nieludzką eksploatację pracowników fabryk czy nie kupować i tym samym pozbawiać ich pracy – czy rzeczywiście to jedyny wybór?
Gość wieczoru: Jędrzej Czerep – publicysta, analityk i komentator wydarzeń międzynarodowych z obszaru procesów społecznych i kulturowych, doktorant w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współpracował z instytucjami międzynarodowymi oraz z mediami, m.in. Culture Action Europe, Radą Europy, Amnesty International, telewizją Al-Jazeera English i The Guardian. Ekspert w cenionych think tankach, m.in. w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiega. Aautor portalu Spraw Zagranicznych, członek Zespołu Analiz Fundacji Amicus Europae.
Spotkanie prowadzi Andrzej Szozda.
Wstęp wolny
Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20