Konflikt zbrojny w Republice Demokratycznej Konga trwa już w zasadzie nieprzerwanie od 20 lat, pochłonął 8 milionów ofiar, a tortury i gwałty są stosowaną na porządku dziennym strategią wojenną grasujących na wschodzie kraju bojówek.
 
Mimo niewyobrażalnej skali okrucieństw i przemocy międzynarodowa społeczność wie o sytuacji w RDK niewiele, a pokojowe siły ONZ rozmieszczone w rejonie, podobnie jak organizacje zajmujące się przestrzeganiem praw człowieka, wydają się kompletnie bezradne.
 
Nieprzypadkowo w największym stopniu objęta konfliktami wschodnia część kraju obfituje w drogocenne minerały, których wydobycie kontrolowane jest niemal całkowicie przez bojówki rebeliantów, a ich głównymi odbiorcami są międzynarodowe korporacje. Jednym z najważniejszych wydobywanych surowców jest koltan, z którego otrzymuje się tantal będący składnikiem wszystkich produkowanych obecnie telefonów komórkowych i laptopów. Szacuje się, że ponad 80% światowego wydobycia koltanu ma miejsce w kopalniach na terenie RDK.
 
Okazją do spotkania i przyjrzenia sie sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, jak i tego w jaki sposób jesteśmy za nią współodpowiedzialni, jest wizyta w Warszawie Johna Mpalizy - pochodzącego z RDK inżyniera i aktywisty na rzecz pokoju w swojej ojczyźnie.
John opuścił Kongo w 1993 roku i od tego roku mieszka we Włoszech, tam też przez lata pracował jako specjalista w branży IT. W zeszłym roku porzucił pracę, aby poświęcić się całkowicie swojemu projektowi Peace Walking Man, w ramach którego pieszo przemierza Europę, biorąc udział w spotkaniach mających na celu szerzenie świadomości na temat sytuacji w Republice Demokratycznej Kongo i tego jaki wpływ mają na nią międzynarodowa polityka i biznes.
 
Wprowadzeniem do rozmowy z Johnem Mpalizą będzie projekcja świetnego filmu dokumentalnego "The VICE Guide to Congo” (2011), którego autorom udaje się przeprowadzić wywiad z członkami jednej z bojówek kontrolujących wydobycie koltanu na wschodzie kraju.

Wstęp wolny!

Plac Zabaw
bulwar B. Grzymały-Siedleckiego