W Muzeum Narodowym w Warszawie jeszcze do 9 sierpnia można podziwiać najcenniejsze zabytki sztuki japońskiej z państwowych zbiorów polskich. Wystawa prezentuje obiekty z okresu od XVII do XX wieku, m.in.: drzeworyty ukiyo-e i shin hanga, malarstwo, rzeźbę, tkaniny, militaria, ceramikę, wyroby z brązu, laki i emalii cloisonné.

Doskonałość techniczna, oryginalne rozwiązania stylistyczne, egzotyka, subtelność i dekoracyjność sztuki japońskiej sprawiły, że od stuleci budzi ona zachwyt nie tylko kolekcjonerów. Także w Polsce cieszy się stałym zainteresowaniem.

Na wystawie MNW pokaże około 150 najciekawszych i najcenniejszych zabytków ze swoich zbiorów z okresu od XVII do XX wieku, reprezentujących różne dziedziny sztuki. Obejrzymy malarstwo zwojowe z okresu Edo i Shōwa, drewnianą rzeźbę buddyjską z XVII–XIX wieku i miniaturowe rzeźby w kości słoniowej (XVIII–XIX wiek). Ponadto warszawską kolekcję reprezentować będą drzeworyty ukiyo-e i shin hanga, ceramika, wyroby z laki i emalii cloisonné oraz wyroby metalowe z okresu Edo (1600–1868), Meiji (1868–1912), Taishō (1912–1926) i Shōwa (1926–1989). Pokazana będzie również cenna porcelana (XVII–XVIII wiek) oraz wyroby z laki ze zbiorów muzeów w Poznaniu i Wrocławiu oraz pałacu w Wilanowie.
Do obejrzenia będzie również ponad 100 wspaniałych dzieł malarstwa, grafiki i rzemiosła ze zbiorów sławnego kolekcjonera Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego.

Bogactwo form, dekoracji i technik prezentowanych prac jest zaproszeniem w niezwykły, barwny świat sztuki japońskiej. Znajdziemy tu wyrafinowanie i bujność form obok szlachetnego minimalizmu, niedoskonałość niesioną przez upływ czasu obok niedościgłej maestrii warsztatowej, wszystko zaś połączone bezbłędnym wyczuciem piękna – tak o warszawskiej wystawie mówi jej kuratorka Anna Katarzyna Maleszko.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza gości na oprowadzania kuratorskie, jak również na wykłady czwartkowe i tematyczne spotkania na wystawie. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach origami i malowania tuszem. Specjalnie dla rodzin z dziećmi zorganizowano warsztaty familijne.

Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem (w języku polskim i angielskim), a grupy zorganizowane Muzeum zaprasza na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (także w języku angielskim i niemieckim).

Bilety: według cennika
 

Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3

http://www.mnw.art.pl