Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, czyli 16 maja 2015 zapraszamy Was do odwiedzenia JCC Warszawa! Jeśli nie wiecie czym jest JCC Warszawa - będziecie mieli okazję zadać pytania i wszystkiego się dowiedzieć.
Wieczór rozpoczniemy wspólną Hawdalą, czyli pożegnaniem kończącego się po sobotnim zachodzie słońca Szabatu, po czym wszyscy ciekawscy będą mogli uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i dowiedzieć się czym JCC Warszawa zajmuje się na codzień i jak to wszystko wygląda, a nawet będą mieli możliwość wzięcia udziału w paru przykładowych zajęciach czy wydarzeniach, które są organizowane w JCC.

Program Nocy Muzeów w JCC Warszawa:

21:30 Hawdala - wspólne pożegnanie Szabatu, które poprowadzi Bella Szwarcman-Czarnota

21:45 Współczesne piosenki żydowskie nie tylko dla dzieci z Haną Goldstein

22:30 PostLimud - Andrzej Morozowski, "Czy żydostwo pomaga w karierze w mediach i czy są Żydzi wśród polskich polityków?"

23:30 Bima: "5 kilo cukru" - Czytanie performatywne sztuki żydowskiej z teatralnego cyklu Bima

21:30 - 01:00 Możliwość zwiedzenia JCC Warszawa i poznania jego dotychczasowych działań

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Liczba miejsc może być ograniczona, więc kto pierwszy, ten lepszy.

Częściowy dostęp dla osób niepełnosprawnych (punkt informacyjny na parterze, brak windy).

Kilka słów o prowadzących:

Bella Szwarcman-Czarnota
, ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Podyplomowe dla Tłumaczy na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW. Obecnie jest redaktorką i felietonistką dwumiesięcznika "Midrasz". Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Stypendystka Urzędu M. St. Warszawa 2010,stypendystka nowojorskiego YIVO 2011. Autorka książek: "Mocą przepasały swe biodra. Portrety kobiet żydowskich" (2006), "Znalazłam wczorajszy dzień. Moja osobista tradycja żydowska" (2009), "Cenniejsze niż perły" (2010), "Księga kobiet - kobiety księgi. Komentarze do Tory" (2014).

Hana Goldstein, absolwentka Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w klasie skrzypiec. Ukończyła także trzy lata wydziału wokalno-aktorskiego w szkole jazzu K. Komedy, Filozofię i Etykę na UKSW, kurs dramy u p. Haliny Machulskiej, oraz podyplomowe studia. Sztuka-Muzyka i Plastyka. Obecnie koordynuje programy edukacyjne w fundacji JDC, która wspiera lokalne stowarzyszenia i instytucje żydowskie, organizuje liczne projekty kulturalne i edukacyjne, pełniące zasadniczą rolę w integracji i odrodzeniu społeczności żydowskiej po 1989 roku. Uczy również w szkole podstawowej historii tradycji i kultury żydowskiej oraz podstaw Judaizmu. Jest wokalistką w zespole klezmerskim (występuje pod panieńskim nazwiskiem Goldstein), koncertuje także z Marcinem Maseckim, z którym wydała płytę “Tsugreytndik Zikh Tsu Tantsn - Naye Yidishe Lider“. Z zamiłowania jest plastykiem i scenografem, tworzy z dziećmi przedstawienia teatralne, gra na gitarze i pisze piosenki dla dzieci. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi w różnym wieku, realizując własne programy edukacyjne. Prywatnie jest mamą trzech chłopców w wieku 2, 5 i 8 lat.

 

Andrzej Morozowski, dziennikarz, teatrolog. Ma własny program w TVN24 "Tak Jest". W TVN24 od początku istnienia stacji był jednym z tych, którzy ją organizowali. W latach 1989-1990 pracował w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym, od 1990 do 2000 w radiu "Zet" jako reporter polityczny. Przez chwilę pracował w TVP. Od 2001 związany z TVN24, na antenie której prowadził takie programy jak "Skaner polityczny", "Bohater tygodnia", "Studio 24", "Kuluary", "Rozmowa bardzo polityczna" i "Prześwietlenie", a także pracował jako reporter. Wraz z Tomaszem Sekielskim w latach 2005-2010 prowadził autorski program "Teraz my!" w TVN. Przy współpracy z posłanką Samoobrony Renatą Beger za pomocą ukrytej kamery nagrali jej rozmowy z politykami PiS, co zapoczątkowało tzw. aferę taśmową. Za ten wyczyn otrzymał wiele dziennikarskich nagród. Wiktory 2005, Nagroda im. Andrzeja Wojciechowskiego 2006, Grand Press Dziennikarz Roku 2006, Telekamera 2007, 2008. Od 2000 roku publicznie na antenie telewizji ogłaszał, że jest z pochodzenia żydem.



JCC Warszawa
ul. Chmielna 9A