Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na kolejne z wydarzeń towarzyszących wystawie “Gdyby dwa morza miały się spotkać”. O konfliktach w świecie arabskim oraz na Ukrainie rozmawiać będą Nataliya Gumenyuk i Michał Sutowski.   Obserwując rewolucje w Ukrainie i w świecie arabskim, trudno uniknąć wrażenia, że historia się powtarza. Oto mieszkańcy Unii Europejskiej nadają im znaczenia, wpisując je – zazwyczaj życzliwie, nieraz z przestrachem – w dobrze znane sobie schematy. Dokończenie historii demokratyzacji, obywatelskie przebudzenie, chęć dołączenia do Europy, względnie eksplozja nacjonalizmów i groźne „rozmrożenie” status quo – to najczęstsze interpretacje wydarzeń ostatnich lat.

Czy rewolucje ukraińskiego Majdanu i krajów arabskich mają w ogóle wspólny mianownik? Czy Europa Zachodnia faktycznie stanowi ich główny punkty odniesienia, a nowoczesna historia emancypacji społecznej – wzorzec do powtórzenia? Co mają nam do przekazania rewolucjoniści od Placu Tahrir po Majdan Niepodległości i co jesteśmy gotowi od nich usłyszeć?
 
Książka z reportażami Nataliyi Gumenyuk pod tytułem „Majdan Tahrir” ukazała się właśnie nakładem Krytyki Politycznej na Ukrainie. 

Wstep wolny

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 
ul. Emilii Plater 51