Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. Na północy kraju znajdują się najwyższe góry świata Himalaje – z wieloma ośmiotysięcznikami. Środkowy Nepal to niższe góry zamieszkałe przez ludy pochodzenia tybetańskiego i indyjskiego. Na południu kraju znajduje się płaska i gorąca kraina – Terai. Nepal to prawdziwy tygiel religii, kultur i narodów, które nauczyły się żyć ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając.

 Podróż po Nepalu zaczniemy od Doliny Katmandu. Przeniesiemy się w czasie spacerując po starożytnych miastach królewskich Katmandu, Patanie czy Bhaktapur. Miasta te są pełne starej, ceglanej zabudowy oraz wielopiętrowych świątyń, poświęconych hinduistycznym i tybetańskim bóstwom. Zobaczymy miejsca, gdzie żyją uchodźcy z Tybetu m.in. Bodhanath, gdzie wybudowano olbrzymią stupę. Zobaczymy zdjęcia z  Parku Narodowego Chitwan -  safari w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Ze spokojnej Pokhary wyruszymy na wirtualny  trekking w Himalaje. Zobaczymy wiele zdjęć pięknych gór i wiosek u podnóża Himalajów przypominających skanseny.     


Tomasz Tułak –  podróżnik, absolwent leśnictwa (UR w Krk) i Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf – amator. Od kilkunastu lat w podroży, w tym dwa lata w Indiach. Zakochany w Azji i jej mieszkańcach. Szczególnie upodobał sobie Himalaje, gdzie przemierzył tysiące kilometrów pieszo! Studia „innych światów" – religioznawstwo i fantastyka – zainspirowały go do podróży i poznawania innych kultur. W ciągu ostatnich dziesięciu lat spędził dwa lata Indiach, podróżował kilka razy na Syberię, Indochin. Karakorum w Pakistanie. Odwiedził też obie Ameryki: Kanadę i USA (w tym Alaskę) w Ameryce Pn. i większość krajów Ameryki Pd. 

Zdjęcia z jego podróży można zobaczyć na stronie: baranek.aksarai.pl 
Tomek zaprasza na organizowane przez siebie wyprawy do Azji i Ameryki południowej Om Tramping Klub: www.omtramping.pl


Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury
ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego)