Jak to jest, że Polacy nie potrafią pisać takich standardów jazzowych jak Amerykanie? – pytali przez lata młodzi adepci swingu i bebopu, studiując solówki Milesa Davisa w utworze 'Stella by Starlight'.
Okazuje się, że autor tego niezwykle popularnego tematu – Victor Young – swego rzemiosła nie uczył się na ulicach Nowego Orleanu, lecz w szkole muzycznej na warszawskim Okólniku.  Po latach muzyką Victora Younga rozbrzmiewały dziesiątki hollywoodzkich produkcji lat 40. i 50. Ukoronowaniem kariery kompozytora była statuetka Oscara.

Victor YOUNG to pseudonim. naprawde nazywał się Abe Young, urodził się w 1899 r. Chicago w rodzini polskich zydów, zmarł w 1956 w Kalifornia, skrzypek. Kształcił się w grze na skrzypcach pod kier. Stanisława Barcewicza, a w kompozycji – Romana Statkowskiego w Instytucie Muzycznym w Warszawie, a następnie w Konserw. Muzycznym m.st. Warszawy. Dyplom uzyskał w 1918. Przez pewien czas grał w Orkiestrze Filharmonii Warszawskiej, zarabiał też jako taper w kinach. W 1920 powrócił do Stanów Zjednoczonych. Początkowo był dyr. muz. jednej z rozgłośni radiowych w Chicago, następnie pracował w Nowym Jorku. W 1935 osiadł na stałe w Los Angeles. Był dyryg. orkiestr teatralnych, prowadził własny zespół muz. – jeden z najlepszych w Stanach Zjednoczonych, był też kier. muz. wytwórni płyt gramofonowych Brunswick.
Jako Victor Young skomponował muzykę do wielu filmów amerykańskich, m.in.: Mocni ludzie, Johnny Guitar, Komu bije dzwon, Podróże Guliwera, Jeździec znikąd, The Greatest Show on Earth, za którą 22 razy nominowany był do nagrody Oscara, którą otrzymał w 1956 za muzykę do filmu W 80 dni dokoła świata.
L.T. Błaszczyk, 'Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX w.'

 
13 kwietnia w podróż z muzyką Younga zabierze nas Kuba Stankiewicz i jego trio. Pianista poświęcił swoją najnowszą płytę właśnie autorowi „Stelli…”. Stankiewiczowi towarzyszyć będą Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja).
Koncert poprzedzi uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum Polin dyplomu Younga – świadectwa ukończenia warszawskiego konserwatorium muzycznego z roku 1918, a także spotkanie z Kubą Stankiewiczem poświęcone jego fascynacji twórczością Victora Younga.
 
Program wieczoru:
  • uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum POLIN dyplomu Victora Younga – świadectwa ukończenia Konserwatorium Warszawskiego z roku 1918
  • spotkanie i rozmowa z Kubą Stankiewiczem
  • koncert
Wykonawcy:
Kuba Stankiewicz – fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja
 
Bilety: 30/40 zł, dostępne w sprzedaży internetowej oraz w kasach muzeum.

Muzeum Polin

ul. Mordechaja Anielewicza 6

www.polin.pl