W ramach cyklu "Slajdy In Mundo w Muzeum Azji i Pacyfiku" odbędzie się kolejne spotkanie - pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów którego bohaterem będzie Ganges. Ganges jest niezwykłą rzeką. Od ilości wody, którą niesie rzeka zależą losy milionów mieszkających nad nią ludzi. Szczególnie ważny jest okres wiosenny gdy topnieją śniegi z górskich lodowców i okres letni gdy nadchodzą opady monsunowe.
Ale przede wszystkim Ganges, albo Ganga, uważana jest przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę, za boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do świętych miejsc położonych nad jej brzegami aby wykąpać się w jej wodach. Wierzą, że taka kąpiel oczyści ich z grzechów. O wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem wierni modlą się do rzeki medytując, śpiewając mantry, puszczając na jej wody ofiary w postaci łódeczek z liści, czy dokonując rytualnych ablucji.
"Naszą podróż rozpoczniemy od Himalajów Garhwalu gdzie z ośnieżonych gór biorą początek rzeki Bhagirati, Alaknanda i Mandakini, które po połączeniu tworzą rzekę Ganges. Ich źródła to sanktuaria stanowiące cel licznych podróży religijnych. Dotrzemy do nich wędrując szlakami pielgrzymów. Zjeżdżając na niziny zatrzymamy się w Riszikeszu â znanym centrum jogi i Haridwarze â miejscu gdzie Ganges spływa z gór na niziny. Następnie dotrzemy do Allahabadu, w którym łączą się trzy rzeki: Ganges, Yamuna i niewidzialna Saraswati. Weźmiemy udział w największym hinduistycznym święcie â Kumbh Mela. Zatrzymamy się dłużej w fascynującym Varanasi a potem przez zielony Bihar dotrzemy do Kalkuty i wyspy Sagar w Zatoce Bengalskiej, w której święta rzeka kończy swój bieg."

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie - podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.
Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie.
W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Gruzję a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.
Więcej: www.terra.waw.ploraz www.festiwalterra.pl

Wstęp 10 zł.

Muzeum Azji i Pacyfiku

ul. Solec 24