Jeden z najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku, Karel Čapek, w rozmowie z politykiem - ikoną. "Rozmowy z T. G. Masarykiem" to pierwsze polskie wydanie słynnego wywiadu - rzeki. 
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią i Czeskie Centrum zapraszają na spotkanie zatytułowane 'Intelektualiści u władzy. Od T.G. Masaryka do Havla'.
 
Tomáš Garrigue Masaryk to dla Czechów postać wyjątkowa: pierwszy i najdłużej urzędujący prezydent Czechosłowacji, powszechnie uważany za twórcę państwa. Polityk – symbol, polityk – ikona. W wywiadzie z Karelem Čapkiem dzieli się wspomnieniami, przemyśleniami, oryginalnymi refleksjami na szereg tematów.
 
Pierwsza część „Rozmów z T. G. Masarykiem” po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1928 roku. Kolejne części ujrzały światło dzienne w latach 1931 i 1935.  Dziewięć lat zajęło Karelowi Čapkowi zebranie i dokładne spisanie bogactwa myśli prezydenta. Za czasów komunizmu nie ukazało się ani jedno wydanie książki, ludzie czytali ją w trudnym do zdobycia wydaniu przedwojennym. Postać TGM stanowiła za czasów komunizmu wcielenie legendy o dobrej, przedwojennej Czechosłowacji. Obecnie książka ukazuje się po raz pierwszy w polskim przekładzie Piotra Godlewskiego ze wstępem autorstwa prof. Jerzego Tomaszewskiego.
 
Gośćmi spotkania będą: dr Grzegorz Gąsior, pochodzący z Zaolzia historyk, autor wielu publikacji dotyczących Czech i Słowacji, dr hab. Piotr Majewski z Instytutu Historycznego UW oraz Petr Janyška, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.

Wstęp wolny

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20