Tekst jako nośnik treści lub forma wizualna od dawna jest używany w sztukach plastycznych. W codziennym życiu natomiast - jako najbardziej rozpowszechniony - poza językiem - sposób komunikacji, stał się czymś tak oczywistym, że praktycznie niewidzialnym.  Prace dwojga artystów: Ulricha Nausnera i Jadwigi Sawickiej pokażą konceptualny, spekulatywny, krytyczny i emocjonalny potencjał tekstu. A także to, że tekst równie dobrze jest w stanie ukryć co odwrócić zawartą w nim treść.
 
„(…) Jadwiga Sawicka poświęca swoją wystawę "rozmemłanemu" i  "łzawej", "słodzonemu" i "ciepławej". Te postaci stają sie bohaterami wizualno-tekstowej opowieści: wychynęli z dusznego niebytu i wywołani do tablicy gestem artystki, zostali zmuszeni do aktywnego "coming outu". Potęga tego gestu obraca się w dotkliwą ironię, sarkazm i bezlitosny społeczny ostracyzm. 
 
Ulrich Nausner opowiada o swoich warszawskich "przygodach z bankowością": o nieudanej wypłacie gotówki, o historii transakcji finansowych pewnej międzynarodowej korporacji. Metaforycznie mówi o trudnościach w funkcjonowaniu wszechogarniającego systemu, który jest niedoskonały i niezrozumiały, bo generuje błędy oddalające go od podstawowej funkcji, do jakiej został powołany - usprawniania.“
fragment tekstu kuratorskiego
 
wstęp wolny

Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9