W lutym kino Iluzjon zaprasza na wystawę multimedialną poświęconą Karelowi Zemanowi. Twórca ten, nazywany „czarnoksiężnikiem wielkiego ekranu" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, czeskich reżyserów. Dzięki swojej nieposkromionej wyobraźni, przejawiającej się w finezyjnej scenografii oraz zastosowaniu różnego rodzaju tricków filmowych zyskał miano spadkobiercy George'a Mélièsa. Wystawa prezentuje życie i pracę wielkiego czeskiego reżysera od początków jego działalności – pierwszych animacji i filmów kukiełkowych z lat czterdziestych, po jego ostatnie dzieła z lat osiemdziesiątych.
Karel Zeman – to czarodziej wielkiego ekranu, genialny pionier trików filmowych, nazywany często spadkobiercą Georga Mélièsa. Podczas retrospektywy czeskiego mistrza, organizowanej przez Filmotekę Narodową i Czeskie Centrum, pokazane zostaną nieco zapomniane filmy jego autorstwa takie jak: Diabelski wynalazek', Przygody Münchhausena, Skradziony balon czy Dwaj muszkieterowie.
Wydarzeniu, towarzyszyć będzie unikatowa wystawa multimedialna, poświęcona twórczości wielkiego Czecha, udostępniona specjalnie na tę okazję przez Muzeum Karela Zemana w Pradze. 

O kulisach filmowej twórczości Zemana i realizacji wystawy, przed filmem „Diabelski wynalazek", opowie Jakub Matějka – Dyrektor Muzeum Karela Zemana w Pradze.

Diabelski wynalazek
(Vynález zkázy), Czechosłowacja, 1958, 78 min. (dubb.), 4 lutego, 18.00
Największy sukces w historii czeskiej kinematografii, który w 1958 roku dosłownie okrążył cały świat, zdobywając szturmem światowe festiwale i miliony widzów w kinach. Historia diabolicznego milionera pragnącego zdobyć świat za pomocą broni masowego rażenia, luźno oparta na „Strasznym wynalazcy” Juliusza Verne’a, to dosłownie katalog nowych środków wyrazu, charakterystycznych dla późniejszej twórczości Karela Zemana: pełno w nim rozmaitych maszyn zderzonych z dziką naturą, ożywionych epokowych rycin (inspirację stanowiły ryciny pierwszych ilustratorów książek Verne’a) powstałych przez namalowanie prążków na całych dekoracjach (łącznie z kostiumami), rozmaitych efektów specjalnych (z zastosowaniem już najstarszych trików Mélièsa), animacja lalkowa, rysunkowa, poklatkowa czy wycinankowa połączona jest tu z grą żywych aktorów. Świat powietrza, który wypełniają majestatyczne balony, pędzące chmury, słońce, latające cuda techniki, uderzające o brzegi morskie fale, zderza się ze światem podwodnych głębin, przecinanym oryginalnymi łodziami podwodnymi, pełnym dziwacznych morskich stworzeń
  
Szczegóły na stronie: www.iluzjon.fn.org.pl.

lluzjon Filmoteki Narodowej
ul. Narbutta 44a