W jaki sposób wątki wielokulturowe prezentowane są w Muzeum POLIN, a w szczególności na nowo otwartej wystawie stałej? W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele mniejszości i osoby działające w obszarze międzykulturowości.

W związku z otwarciem wystawy stałej zapraszamy na cykl spotkań, które pozwolą krytycznie przyjrzeć się prezentowanym na niej treściom. 1 grudnia odbędzie się pierwsze z nich – dyskusja na temat sposobu prezentacji historii Żydów polskich na wystawie stałej.

W dyskusji wezmą udział liderzy społeczności żydowskiej oraz przedstawiciele organizacji zajmujących się dziedzictwem żydowskim.

Wspólnie zastanowimy się, czy na wystawie zostało zaprezentowane spojrzenie przedstawicieli społeczności żydowskiej, czy wystawa stała jest dla niej przełomem, czy powinien się na niej znaleźć ciąg dalszy historii, czyli opowieść o współczesnej społeczności żydowskiej.
Dyskusje będą tłumaczone na język agielski.

Część 1 - 1.12.2014, godz. 18:00
W spotkaniu wezmą udział:

  • Joanna Sobolewska - Pyz – przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu
  • Andrzej Jonas – redaktor naczelny magazynu The Warsaw Voice oraz współtwórca i członek Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu
  • Konstanty Gebert – dziennikarz, publicysta i dyrektor biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych
  • Judyta Nekanda-Trepka – autorka projektów promujących kulturę żydowskiej Warszawy, m.in. trzech edycji festiwalu współczesnej kultury żydowskiej „Otwarta Twarda” czy komiksu „Złote Pszczoły”, przedstawiającego sylwetki żydowskich postaci z XX-lecia międzywojennego.

Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz – redaktor tygodnika „Polityka”. 

Część 2 - 8.12.2014, godz. 18.00
W spotkaniu wezmą udział m.in. Agnieszka Caban, red. naczelna Kwartalnika Romskiego i Piotr Bystrianin, prezes Fundacji „Ocalenie”.

Wstęp wolny. 

Muzeum POLIN

ul. Anielewicza 2

www.jewishmuseum.org.pl