Galeria „Miasteczko” obejmuje XVII i XVIII wiek. To w tej przestrzeni znajduje się rekonstrukcja malowanego sklepienia z drewnianej synagogi w Gwoźdźcu. Rekonstrukcja została wykonana przez międzynarodowy zespół ekspertów i wolontariuszy, posługujących się tradycyjnymi materiałami, narzędziami i technikami.
Opowieść zawarta w galerii „Miasteczko” i wyjątkowy obiekt, jakim jest rekonstrukcja sklepienia synagogi, będą punktem wyjścia do warsztatów, które są szansą zdobycia wiedzy na temat różnorodności religijnej w XVII i XVIII wieku. Przyglądając się drewnianym cerkwiom, kościołom, meczetom, i synagogom z tego okresu, wspólnie zastanowimy się jak w tamtych czasach wyglądało współistnienie i przenikanie się różnych kultur.
Warsztaty odbędą się częściowo w przestrzeni galerii. Zajęcia poprowadzi przewodniczka Muzeum POLIN Anna Kraus. Anna Kraus jest z wykształcenia historyczką, jest także przewodniczką miejską po Warszawie i organizatorką wycieczek dla osób poszukujących swoich korzeni.
O cyklu:
Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich składa się z ośmiu galerii, które chronologicznie opowiadają historię Żydów na ziemiach polskich – od legendarnych początków po historię współczesną.
Podczas warsztatów uczestnicy będą zastanawiać się nad narracją muzealną, konfrontować własne wyobrażenia związane z wielokulturową przeszłością Polski oraz analizować wątki związane z wielokulturowością przedstawione w każdej galerii.
Warsztaty trwają od 22 do 30 listopada.
Terminy i zapisy: http://www.polin.pl/pl/wydarzenie/warsztaty-pt-wielokulturowe-watki-na-wystawie-stalej?d=1
Wstęp wolny.
Muzeum POLIN
ul. Anielewicza 6
Wymagana rezerwacja online lub pod nr. tel.: 22 47 10 301.
www.jewishmuseum.org.pl