Centrum Kultury Tureckiej zaprasza na kolejny pokaz z cyklu najlepszych filmów tureckich. Film “Długa Historia” powstał na podstawie niezapomnianego opowiadania Mustafy Kutlu o tym samym tytule. 
W latach 40. XX wieku do Eyüp (dzielnicy Stambułu) przybywa z Bułgarii wraz ze swoim dziadkiem mały chłopiec Ali. Jako młodzieniec (w tej roli Kenan İmirzalıoğlu), już w latach 50., zakochuje się ze wzajemnością w Münire (Tuğçe Kazaz), córce kierownika kina letniego. Wkrótce para podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.
 
Promienny uśmiech w oczach Alego i jego pragnienie czynienia sprawiedliwości i równości sprawiają, że w każdym miasteczku, do którego przybywają, poznają życie od całkiem nowej strony… Para razem z synem Mustafą przemieszcza się pociągami z miasteczka, do miasteczka. Akcja toczy się od lat 60. XX wieku do końca lat 70. „Długa Historia” opowiada koleje losu, które czasem wzruszają i wyciskają łzy z oczu widza, ale potrafią również rozśmieszyć, raz przepełnione są romantyzmem, a innym razem wywołują emocje. 
 
Osman Sınav - rezyser, urodził się w 1958 roku w Burdur. W latach 1975 – 1979 studiował na Stambulskiej Akademii Sztuk Pieknych – początkowo projektowanie tekstyliów i grafiki, w późniejszych latach kinematografię i telewizję.
 
Osman Sınav, który rozpoczął swoją karierę zawodową od pisania artykułów i reżyserii, w latach 1984- 1987 wziął udział w produkcji około 500 filmów reklamowych.  Później zdecydował, że swoje doświadczenie oraz entuzjazm wobec sztuk wizualnych chciałby wykorzystać w kinematografii. Założył firmę Sinegraf zajmującą się produkcję filmową. Owocem jego pasji stały się liczne filmy kinowe, telewizyjne i dramaty, których był reżyserem lub producentem. 
 
Osman Sınav swoimi filmami wprowadził powiew świeżości do kinematografii tureckiej. Wśród najważniejszych tytułów możemy wymienić m. in. filmy telewizyjne:  „Bir muharririn ölümü”, “Yalancı şafak”, “Atlıkarınca”, “Hünkârın bir günü”, “Küçük dünya”, “Aşka kimse yok”, “Kapıları açmak” i “Yalancı”, oraz filmy kinowe: “Gerilla”, “Deli yürek bumerang cehennemi” oraz “Paris Kiraz Operasyonu”. 

Wstęp wolny
 

Bezpłatne wejściówki można odebrać z Kina Kultura w Warszawie 

Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21/23