Wydarzeniem 14. edycji festiwalu będzie retrospektywa twórczości amerykańskiego filmowca Joe Berlingera - laureata tegorocznej nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Film Berlingera – "Whitey: United States of America v. James J. Bulger" - otworzy 14. WATCH DOCS. Ponadto na festiwalu zaprezentowane zostaną cztery filmy Brlingera. Wśród nich m. in. głośny „Under African Skies", w którym Paul Simon powraca do RPA, gdzie 25 lat temu, a więc w czasach bojkotu południowoafrykańskiego reżimu przez artystów, zdecydował się nagrać swój przełomowy album „Graceland".
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS pokazanych zostanie dwanaście wybitnych dokumentów dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Wśród nich nagrodzony na Sundance „Powrót do Homs" ukazujący świat młodych rewolucjonistów z syryjskiego Homs, obróconego w gruzy przez wojska reżimu prezydenta al-Asada, prezentowany na festiwalu w Wenecji - „Ukraina to nie Burdel. Historia Femenu", odsłaniający kulisy historii słynnej grupy ukraińskich feministycznych performerek, opowiadający o obozach odwykowych dla uzależnianych od internetu chińskich nastolatków „Web Junkie", czy znakomicie przyjęty na festiwalu w Locarno film laureata 11. WATCH DOCS, Fernanda Melgara, „Schronisko".
Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: „Gringo Trails" – spojrzenie na fenomen masowej turystyki i jego wpływ na lokalne społeczności); Dyskretny urok propagandy, gdzie między innymi zobaczymy „Zakazane filmy" Felixa Moellera – doskonałą analizę tak samego kina nazistowskiego, jak i jego współczesnego funkcjonowania; Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych, wśród których w 25 lat od wybuchu buntów w polskich więzieniach na Pomorzu zaprezentujemy dokument Małgorzaty Kozery „Był bunt", po którym odbędzie się spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń, debata o zmianach w polskim więziennictwie, oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, w której jak zwykle znajdzie się miejsce na różne gatunkowo formy filmowe, z eksperymentalnymi włącznie (pokażemy m. in. Najnowszy film Jean-Gabriela Périota „We Are Become Death").