JAK BYĆ SŁYSZALNĄ DLA INNYCH
Asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z innymi osobami, czyli bezpośredniego, uczciwego i stanowczego formułowania swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień. Powiązana jest głęboko z poczuciem własnej wartości i szacunku dla samego/samej siebie.
Zachowanie asertywne polega na uznawaniu, że jest się tak samo ważnym/-ą, jak inni oraz, co za tym idzie, na reprezentowaniu własnych interesów z uwzględnieniem interesów drugiej osoby.
JAK BYĆ SŁYSZALNĄ DLA INNYCH
SZANUJĘ SIEBIE I INNYCH
Trening asertywności
30 listopada 2014
Asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z innymi osobami, czyli bezpośredniego, uczciwego i stanowczego formułowania swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień. Powiązana jest głęboko z poczuciem własnej wartości i szacunku dla samego/samej siebie.
Zachowanie asertywne polega na uznawaniu, że jest się tak samo ważnym/-ą, jak inni oraz, co za tym idzie, na reprezentowaniu własnych interesów z uwzględnieniem interesów drugiej osoby.
Cele warsztatu:
• Wypracowanie postawy asertywnej wobec innych osób, która cechuje się otwartością w okazywaniu uczuć i komunikowaniu potrzeb.
• Poszerzenie kompetencji interpersonalnych o umiejętność wyznaczania granic.
Korzyści z uczestnictwa:
Wypracowanie postawy asertywnej, na którą składają się m.in.:
• wyrażanie uczuć, poglądów, postaw i życzeń w sposób bezpośredni i stanowczy, szanując opinie i prawa innych osób;
• swobodna ekspresja uczuć zarówno pozytywnych jak i negatywnych;
• umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych;
• zwracanie się do innych o przysługę czy pomoc;
• świadomość siebie (własnych potrzeb i opinii, swojego potencjału i obszaru do rozwoju).
Program warsztatu:
1. Pojęcie asertywności i zachowania asertywnego.
2. Czym są myśli negatywne i myśli pozytywne?
3. Elementy asertywności: postawa, głos, słowa, gesty, konsekwencja działania.
4. Postawa asertywna – ćwiczenia.
5. Odgrywanie scenek z sytuacjami wymagającymi asertywnego zachowania.
Relację z warsztatu można przeczytać w październikowym numerze Magazynu SENS, str. 114. Dostępna także pod linkiem: http://zwierciadlo.pl/2014/magazyn-sens-2/warsztaty-bardziej-asertywna-od-dzis
Warsztat funkcjonuje w pakiecie z warsztatem z zakresu samopoznania i asertywności dla kobiet: „CHCĘ BYĆ EGOISTKĄ” 29.XI., niedziela. Specjalna cena obu warsztatów: 280zł
Data: 30 listopada 2014
Czas trwania: niedziela, godz. 10-17 z przerwą obiadową
Koszt uczestnictwa: 160 zł za osobę, pakiecie z warsztatem „Chcę być egoistką” 29.11., specjalna cena 280zł
Cena zawiera: uczestnictwo, materiały i catering (kawa, herbata, słodycze)
Ilość miejsc: do 12 osób w grupie
Organizator: Fundacja Wspierania Rozwoju Osobistego „LUSTRA”, www.fundacjalustra.pl
Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Tel. 504-106-813
Prowadząca: Dorota Szymonik – trenerka, coach, specjalistka od spraw komunikacji. Ukończyła Wydział Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, Muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Szkołę Wokalną im. J. Wasowskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty z zakresu komunikacji, pracy z głosem i ciałem, asertywności, wystąpień publicznych i inne. Więcej informacji na stronie www.dorotaszymonik.pl
Opinie na temat warsztatu:
Bardzo mi się podobała bezpieczna atmosfera warsztatów, ale jednocześnie otwarta! Niełatwe powiązanie, ale bez trudu udało się to Dorocie Szymonik. Nie czułam się ani pominięta, ani \wyciągana za uszy\ do aktywności. Wyczuwa się także u prowadzącej naturalny, spontaniczny szacunek do każdego uczestnika i jego \historii\. Dorota jest uważna, czujna i warsztaty nie rozmyły się, były pełne konkretów i ważnych informacji.
To, co mi pomogło to fakt, że nawet definicje asertywności były \wypracowywane\ praktycznie - poprzez \urzę mózgów\ uczestników, prowadzoną jak przez doświadczonego dyrygenta. Dzięki temu coś, co byłoby wiedzą stricte książkową, w tej sytuacji skuteczniej wchodziło w głowę i ułatwiało zapamiętanie.
Dodam, że ćwiczenia praktyczne nie były łatwe, kosztowały wiele emocji. Ale właśnie z takimi emocjami związanymi z asertywnością, trzeba ćwiczyć na co dzień w mniej bezpiecznych warunkach, więc warto było spróbować na warsztatach!
Jak dla mnie, zajęcia mogłyby być cykliczne - chętnie wzięłabym udział w kolejnych spotkaniach.
Ada, 36 lat
Na warsztacie dowiedziałam się, że asertywność to nie tylko mówienie „nie”, ale również mówienie komplementów i reakcja na nie. Bardzo podobało mi się odgrywanie scen. Super warsztat, bardzo pomocny!
Joanna, 40 lat
Dużo mi dało wspólne omawianie sytuacji. Trenerka jest bardzo uważna na to, co dzieje się w poszczególnych uczestnikach – duża elastyczność. Polecam.
Dorota, 33 lata
Dziękuję za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w warsztacie. Podobało mi się wszystko: teoria, praktyka, atmosfera. Chętnie przeczytałabym książkę/ publikację autorską Doroty
Jolanta, 53 lata
Zdefiniowałem swój problem i będę ćwiczyć go w życiu
Krzysztof, 48 lat
Bardzo podobało mi się artykułowanie konkretnych myśli destruktywnych i asertywnych. Odkryłam, że asertywność to także większa stanowczość, a czasem konflikt. Dziękuję.
Wika, 28 lat
Prowadząca panowała nad porządkiem działania, szczególnie w pracy nad konkretnymi sytuacjami, problemami, jasno wyznaczała granice czasowe konkretnych zadań. Dużo się nauczyłam na tych warsztatach, choć nie odważyłam się wziąć udziału w scence.
Grażyna, 58 lat