Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce zaprasza na spotkanie z prof. Leonem Tadeuszem Błaszczykiem, autorem słownika „Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku”, które odbędzie się w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Wydawnictwo to jest efektem ponad 50-letniej pracy jednego autora, jego badań w archiwach polskich i zagranicznych, licznych wywiadów z żyjącymi jeszcze wówczas artystami, ich rodzinami i przyjaciółmi. 
 
Słownik zawiera ponad 1500 haseł. Oprócz haseł biograficznych, w słowniku znalazły się hasła rzeczowe dotyczące instytucji, w których działalności muzyka odgrywała istotną rolę (szkoły muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, teatry muzyczne, synagogi, towarzystwa kulturalno-oświatowe) oraz hasła zbiorcze poświęcone wykonywanym zawodom (kantora, kapelmistrza wojskowego, krytyka i recenzenta muzycznego, producenta i sprzedawcy instrumentów muzycznych oraz gramofonów i płyt, wydawcy i księgarza muzycznego itd.). 
Osobne hasła poświęcono też niektórym, szczególnie licznym rodom muzyków. Oprócz muzyków, którzy działali na ziemiach dawnej „Rzeczypospolitej obojga narodów” uwzględniono też osoby działające w innych krajach Europy, a także na innych kontynentach, jeśli pochodzili z ziem polskich oraz tu rozpoczynali naukę i zawodową działalność muzyczną, niezależnie od tego, gdzie się urodzili (dotyczy to zwłaszcza Żydów rosyjskich, którzy wskutek ograniczenia prawa do zamieszkania na terenie Rosji, a następnie nasilających się pogromów, przybywali do Królestwa Polskiego). 
Nie ma na rynku europejskim analogicznej publikacji, obejmującej tak szeroki obszar (ziemie polskie w XIX i XX wieku to cały obszar Polski przedrozbiorowej) na przestrzeni dwóch wieków.
 
Profesor Leon Tadeusz Błaszczyk, ur. 1923 r. w Warszawie. Studiował filologię klasyczną na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, a po 1945 na Uniwersytecie Poznańskim. Doktorat z Filologii Klasycznej obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1965 roku był kierownikiem Katedry Historii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1967-68 był dyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
W tym samym czasie, w latach 1967-1968 wykładał historię polskiej kultury muzycznej XIX w. w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od połowy 1968 roku do 1990 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał tam Historię Literatury i Kultury Polskiej na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich w New York University. Był także redaktorem „The Polish Review”.
W roku 1990 roku powrócił do Polski i podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim a następnie przez 10 lat w Wyższej Szkole Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. 

Spotkanie poprowadzi red. Anna Skulska – dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.

Wstep wolny

Muzeum Historii Zydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6

www.polin.pl