Serdecznie zapraszamy na sobotnią imprezę i koncert w ramach 3. Around the Rhythm Festival.
Bębny afrykańskie zabrzmią, a podłoga zatrzęsie się pod stopami tancerzy i muzyków zespołu Strefa Rytmu i ich znakomitych gości w składzie: Mohamed Dabo (Gwinea/Francja), Karamoko Camara (Gwinea/Francja), Andy Camara (Gwinea/Polska), Buba Kuyateh (Gambia/Polska).
INFORMACJA O WYKONAWCACH:
Strefa Rytmu:
Grupa Perkusyjna Strefa Rytmu zagra dla Was rytmy z Afryki Zachodniej - mekki świata bębnów. Artyści zaaplikują Wam bombową dawkę energii, w rytmach Czarnego Lądu. Strefa Rytmu to formacja perkusyjna stworzona przez muzyków i tancerzy z Afryki, oraz Europejczyków, kształconych w Afryce. Zespół gra muzykę opartą na tradycyjnych rytmach Afryki Zachodniej, wzbogaconą współczesnymi brzmieniami, aranżacjami i melodiami.
Etniczne bębny djembe i dundun brzmią wspólnie w energicznym pulsie, którym tętni życie na Czarnym Lądzie, pozwalając słuchaczom zanurzyć się w bogactwo zachwycającej sztuki perkusyjnej Afryki Zachodniej. Muzyce bębnów towarzyszy widowiskowy taniec, który oparty jest na porywających choreografiach baletów Zachodniej Afryki.
Zespół w składzie: Kuba Pogorzelski (djembe), Nikodem Bąkowski (dundun), Viola Wojciechowska (tambour, taniec), Asia Sobura (tambour, taniec).
Goście:
Mohamed Dabo (djembe, dundun, taniec) to ucieleśnienie afrykańskiego słońca i chodząca miłość do tańca. Wykształcony w najlepszych baletach gwinejskich (m.in. Les Ballets Africains), obecnie uczy na stałe w Paryskim Centre Momboye i odwiedza kolejne kraje, ze swoim autorskim warsztatem tańca afro. W rozpromienionym uśmiechu Dabo, pięknym, płynnym ruchu i serdeczności odnajdziemy esencję AFRO DANCE.
Karamoko Camara (djembe, dundun, taniec, śpiew, bolon) to niezwykle utalentowany i wszechstronny artysta - doceniany jako śpiewak, muzyk-multiinstrumentalista, tancerz. Jego perfekcyjna technika i ogromna miłość do muzyki rzucają się w oczy juz przy pierwszym spotkaniu. Moko zajął się muzyką już jako młody chłopiec, dorastając w Conakry w muzycznej rodzinie. Od końca lat 90. podróżuje po całym świecie, od Stanów Zjednoczonych przez Francję po Japonię, występując z wybitnymi artystami, nauczając djembe i dundun dance oraz szerząc tradycje i piękno muzyki afrykańskiej.
Andy Camara (dundun, śpiew, taniec) urodził się w Conakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Ojciec jego był szanowanym griotem, co sprawiało, że Andy od najmłodszych lat obcował z tradycyjną sztuką afrykańską. Od małego szkolony na tancerza, współpracował z ogromną liczbą grup i baletów gwinejskich. Jest artystą bardzo twórczym, cieszącym się ogromnym poważaniem w Afryce, jego taniec i choreografie są oryginalne i maja niepowtarzalny styl. W Polsce, na co dzień, Andy tworzy i współpracuje z taneczną grupą SalsHall Ortodox.
Buba Kuyateh (kora, śpiew) urodził się w Gambii w mieście Brikama, skąd wywodzi się tradycja gry na korze, w rodzinie jednego z najbardziej znanych wirtuozów gry na afrykańskiej harfie. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na balafonie, a następnie, jako siedmiolatek, gry na korze. W tej właśnie dziedzinie ukazał się jego talent, dzięki któremu wybrano go na spadkobiercę bardzo prestiżowej tradycji gry na korze. Obecnie Buba mieszka w Polsce, gdzie bierze udział w licznych projektach muzycznych, a także koncertuje i nagrywa płyty z własnym zespołem, Buba Kuyateh Trio.
MORIBAYASSA
Moribayassa to grupa artystów zafascynowanych muzyką i kulturą zachodniej Afryki. Zespół wykonuje tradycyjne rytmy i melodie ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny Gwinei i Mali. Z muzyką nierozerwalnie związane są taniec i śpiew, które tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Zespół ma na swoim koncie liczne występy przed zróżnicowaną publicznością. Grupa wystąpi w składzie: Zbyszek Iwański (dundun, śpiew, kora), Radek Herman (kenkeni, flet), Łukasz Kozłowski (djembe, śpiew i dobre rady), Anika Kamińska (djembe, taniec), Gosia Marecka (taniec, shekere, carignan), Paul (djembe, balafon).
MALI
Mali to kilkunastoosobowy dziecięco – młodzieżowy zespół perkusyjny założony w 2012 roku przez Katarzynę Zadorę. Podczas trwającego około 15 minut przedstawienia rytmicznego dzieci grają na bębnach typu djembe i dun-dun. Aranż opracowany przez Katarzynę Zadorę, inspirowany jest tradycyjnymi rytmami Afryki Zachodniej, lecz nie brakuje w nim miejsca na solówki bębniarskie, popisy taneczne oraz własne rytmizacje i zabawę słowem. Występ składa się z dwóch części: energetycznego układu rytmiczno-tanecznego oraz tradycyjnej bajki z Angoli o „Bębnie który mówi” opowiadanej i granej z podziałem na role.
Wstęp:
15 zł
20 zł (z piątkowym koncertem Mamadou&Sama Yoon)
Kontakt:
tel.: +48 729 526 777
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypieki Kultury
Stolarska 2/4 (róg Szwedzkiej i Letniej)
Strefa Rytmu
Centrum Kultur Świata
-------------------------------------------------------
Wydarzenie zostało objęte patronatem portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur