W listopadzie rusza 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W Warszawie pokazy odbędą się w Kinotece i Iluzjonie. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie rosyjskiej fantastyce.  
Organizatorzy przybliżą widzom postać radzieckiego prekursora science-fiction Pawła Kłuszancewa, którego twórczością inspirował się sam George Lucas oraz Stanley Kubrick. Zaprezentują ekranizacje fenomenalnych powieści Braci Strugackich oraz Władimira Sorokina.
Ważnym punktem Festiwalu będzie reżyserska i aktorska Retrospektywa filmów Fiodora Bondarczuka. Najgłośniejsze rosyjskie produkcje fabularne zostaną wrzucone do festiwalowego „Kalejdoskopu”.

„The best of Sputnik” zgromadzi kultowe pozycje poprzednich edycji Festiwalu, a bajkowe atrakcje dla najmłodszych widzów tradycyjnie zaproponuje „Mały Sputnik”.
 
Jury Festiwalu przyzna statuetkę Grand Prix Sputnika najlepszemu tytułowi konkursowemu. O nagrodę zawalczy m.in. zwycięzca tegorocznego Kinotawra, obraz bez słów Aleksandra Kotta - „Próba”. Warstwa wizualna jest tu tak wyrazista, że staje się niemal namacalna. 
- W konkursie znajdzie się także nowy obraz Jurija Bykowa – „Dureń”. Jest to film-manifest, którego nakręcenie wymagało nie tylko umiejętności i talentu, ale i odwagi. Bohaterem jest zwykły hydraulik, który ratując mieszkańców grożącego zawaleniem budynku, staje do walki z systemem.
- Ocenie widzów zostanie poddany również dojrzały, pełnometrażowy debiut Iwana I. Twierdowskiego „Klasa specjalna”. Autor błyskotliwej krótkometrażówki „Pieski haj”, prezentowanej w zeszłym roku na Sputniku, tym razem podjął się tematyki o najwyższym stopniu trudności – funkcjonowania niepełnosprawnych dzieci w warunkach szkolnych.
- „Kombinat Nadzieja” Natalii Mieszczaninowej w sposób realistyczny, niemal dosadny opowiada o młodych mieszkańcach Norylska - zamkniętego przemysłowego miasteczka na północy Rosji. Dynamiczna kamera, niecenzurowane dialogi i autentyczna sceneria sprawiają, że obraz do złudzenia przypomina dokumentalny. Tym łatwiej jest wczuć się w dramaturgię i poczuć przygniatającą moc zamkniętej przestrzeni, w której funkcjonują bohaterowie.
- Kolejny film konkursowy „Jeszcze jeden rok” to długo wyczekiwane dzieło Oksany Byczkowej - reżyserki „Piter FM” i „Plus jeden”. Scenarzystkami są Lubow Mulmenko oraz autorka „Kombinatu Nadzieja” Natalia Mieszczaninowa. Efektem współpracy tak różnych w swojej stylistyce twórczyń stał się lekki, optymistyczny film ukazujący delikatny temat relacji międzyludzkich w rzeczywistości wielkiego miasta.
 
Spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i profesjonalne warsztaty dopełnią znakomity program filmowy.

Kinoteka
PKiN, pl. Defilad 1

Iluzjon
ul. Narbutta 56a

www.sputnikfestiwal.pl