Kinematografia irańska w ostatnich latach zasłużenie zdobywa coraz silniejszą pozycję na świecie i jest jedną z najlepiej rozwiniętych na Bliskim Wschodzie. Jej cechą szczególną są wysublimowane środki wyrazu – gesty, emocje. Filmy Przeglądu odzwierciedlają współczesne życie w Iranie, realia społeczno-kulturowe, inspirowane są prawdziwymi historiami. W programie projekcji znajduje się też dokument o ważnej karcie we wspólnej historii Polski i Iranu.
Program projekcji:
8.10.2014 godz. 19.00 "I'm his wife", reż. Mostafa Shayesteh
15.10.2014 godz. 19.00 "The Private Life of Mr. and Mrs. M" , reż. Rouhollah Hejazi
22.10.2014 godz. 19.00 „The Sinners”, reż. Faramarz Gharibian
29.10.2014 godz. 19.00 „Zapomniane requeim” reż. Khosrow Sinai
1. "I'm his wife", reż. Mostafa Shayesteh
100 min, 2012,
Opis filmu: Życie młodej pary zmienia się po wypadku samochodowym, prowadząc do oszustw i zdrady.
Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1958 roku w Teheranie, rozpoczął karierę filmową w 1988 roku. Producent i dystrybutor, aktywnie zaangażowany w realizację wielu irańskich produkcji. „I am his wife” to jego debiut reżyserski.
2. "The Private Life of Mr. and Mrs. M" , reż. Rouhollah Hejazi
80 min, 2012,
Kariera zawodowa Mohsena dynamicznie się rozwija, jednak gdy żona zaczyna ingerować w jego pracę, konflikt jest nieunikniony.
Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1979 roku w Abadan, przede wszystkim twórca teledysków. Pierwszy film fabularny „Among the Clouds”, otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na Fajr Intl Film Festival w roku 2008 w Iranie, i wziął udział w konkursach na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Vancouver, Pusan, Palm Springs i Rotterdamie.
3. „The Sinners”, reż. Faramarz Gharibian
93min, 2013
Film z gatunku noir. Córka emerytowanego pułkownika wraca do Iranu po 7 latach w Stanach Zjednoczonych i zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Do śledztwa w tej sprawie zostaje przydzielonych dwóch oficerów policji, których temperamenty i metody diametralnie się różnią. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana niż się początkowo wydaje…
Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1958 roku w Teheranie. Aktor i reżyser. Rozpoczął karierę filmową 1968 roku rolą w filmie Masouda Kimaiego. Zdobywca wielu nagród min. na Moscow International Film Festival, Asia Pacific Film Festival czy Iranian Film Festival.
4. „Zapomniane requeim” reż. Khosrow Sinai
95 min; 1979
Dokument o polskich uchodźcach przybyłych do Iranu. W 1942 roku - gdy tworzona była armia gen. Władysława Andersa - zwolnieni z Gułagów Polacy przybyli do Iranu, który miał być tylko przystankiem przed powrotem do ojczyzny.
Khosrow Sinai, reżyser irański, studiował architekturę i kompozycję w Wiedniu, ukończył reżyserię filmową. W 1967 r. powrócił do Iranu. Pracował w telewizji irańskiej. Był również producentem, scenarzystą i reżyserem. Należy do jednych z najbardziej cenionych twórców filmowych w Iranie. Ma w swoim dorobku ponad 110 filmów fabularnych, dokumentalnych i reportaży, które zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Karlowych Varach (za film „Viva” w 1980 r.) i Cannes („In the Alleys of Love” w 1991 r.). Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii narodu polskiego
Wstęp wolny na wszystkie projekcje.
Staromiejski Dom Kultury
Piwnica Lagractil
Rynek Starego Miasta 2
--------------------------------------------------------------------------
Wydarzenie zostało objęte patronatem Portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur