Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Europejskiego Dnia Języków 2014 jest konferencja "Kompetencje interkulturowe w edukacji językowej", która odbędzie się 23 września 2014 roku.
Nauczanie języka obcego uwzględniające aspekty kulturowe od dawna ugruntowało swoje miejsce w procesie dydaktycznym. Jednakże w dynamicznie zmieniającej się Europie, w której zjawisko mieszania się kultur począwszy od lat dziewięćdziesiątych XXw przybrało ogromne rozmiary, pojawiła się potrzeba umiejętności komunikacyjnych poszerzonych o kompetencje interkulturowe. Kompetencje te mają być rodzajem busoli, która nie tylko istotnie usprawni komunikację w wielojęzycznych i wielokulturowych społeczeństwach, miejscach pracy, szkołach i osiedlach, ale także ułatwi złożone procesy integracyjne.
W tym roku lekcje pokazowe odbędą się 23, 24 i 26 września w Bibliotece Publicznej Warszawa-Ochota Przystanek Książka, w salach Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55 oraz w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe.
Jak co roku dla uczestników lekcji pokazowych przewidziano szereg ciekawych zajeć językowych pozwalających poznać także kulturę, obyczaje oraz tradycje poszczególnych krajów. Podczas lekcji, jak zwykle, będzie można także nauczyć się pierwszych słów i zwrotów w rzadziej nauczanych językach, takich jak portugalski, czeski czy estoński, oraz w językach nieeuropejskich, a także poznać nowoczesne i ciekawe sposoby uczenia się angielskiego, niemieckiego czy francuskiego.
Język, głos i ruch - językowo-teatralne warsztaty dla dzieci w wieku 6-8 lat
Poznawanie języków obcych jest najskuteczniejsze, gdy towarzyszy mu praktyka. Kierując się tą zasadą, z okazji Europejskiego Dnia Języków proponujemy najmłodszym warszawiankom i warszawiakom uczestnictwo w warsztatach teatralnych, których tematem przewodnim będą języki obce. Podczas warsztatów uczestnicy będą wykonywać ćwiczenia aktorskie, trenować swoją dykcję (także w obcych językach) i przygotowywać krótkie teatralne etiudy.
Cykl warsztatów składa się z trzech 1,5 godzinnych spotkań i zakończony jest otwartym pokazem rezultatów naszej wspólnej aktorskiej pracy. Zajęcia będą odbywały się w kameralnej i przyjaznej atmosferze – liczba uczestników nie przekroczy 10 dzieci w każdej z grup.
Dodatkową wartością warsztatów jest ich aspekt integracyjny – zajęcia będą odbywały się w Instytucie Głuchoniemych, uczestniczące w nich dzieci będą miały okazję zetknąć się z językiem migowym, a podczas końcowego pokazu na publiczności zasiądą dzieci niesłyszące i niedosłyszące.
Od uczestników nie jest wymagana znajomość języka obcego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego
Plac Trzech Krzyży 4/6,
Plac Trzech Krzyży 4/6,
Również w tym roku zapraszamy do udziału w obchodach tego lingwistycznego święta i zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzeń: www.edj.waw.pl/program
Uniwersytet Warszawski,
ul. Dobra 55, Powiśle
ul. Dobra 55, Powiśle