Wystawa stanowi niejako odpowiedź na apel, który w 2008 skierowali Łotysze do przedstawicieli narodów bałtyckich z całego świata o wspólne świętowanie 22. września Dnia Jedności Bałtów.
Po raz pierwszy terminu Bałtowie użył niemiecki filolog, bałtysta, profesor uniwersytetu w Królewcu, G. Nesselmann. O nazwie plemion zadecydował wówczas fakt, iż zamieszkałe przez nie terytorium znajdowało się nad Morzem Bałtyckim, dziś zaś nazwa ta określa narody mówiące w językach bałtyckich. W kulturze bałtyckiej zawsze ważne było wszelkie wypowiedziane i zapisane słowo w tych starych, wywodzących się z praindoeuropejskiego językach - litewskim i łotewskim. Dla Bałtów język, liternictwo, kaligrafia oraz typografia są istotną częścią etnokultury.
Obok prac artystów bałtyckich (litewskich i łotewskich), na wystawę składa się również wiele dzieł wykonanych przez twórców polskich i fińskich; w ten sposób nieświadomie wracamy do pierwotnego znaczenia terminu Bałtowie i prezentujemy twórczość narodów zamieszkujących tereny nad Morzem Bałtyckim. Do kolekcji wystawy włączone zostały ponadto prace autorów belgijskich, rosyjskich i angielskich. Wszak sztuka nigdy nie znała granic.
Każdego roku dla projektu „Podróżujące litery“ proponowany jest nowy temat przewodni, a do przedstawienia swoich prac zapraszani są nowi twórcy. Tematem i tytułem tegorocznej wystawy jest „Typograficzny jazz“ („TypoJazz“). Autorzy wystawy, inspirując się różnymi gatunkami muzyki, stworzyli nowatorskie prace graficzne i typograficzne. Synestezyjne wyrażenie muzyki poprzez obraz, łączenie różnych dziedzin sztuki (wizualnej i dźwiękowej) stanowi estetyczny paradygmat oraz główny cel tej wystawy.
Kontynuowany od kilku lat projekt „Podróżujące litery“ jest dobrze znany na świecie: od 2008 roku gościł już w Rosji (2008), na Ukrainie (2009), w Finlandii (2010, 2013) oraz na Litwie (2009, 2011); w wystawie brali udział autorzy z ponad 15 krajów. Wśród stałych uczestników projektu niemało jest znanych projektantów graficznych, plastyków, wykładowców i profesorów, należących do Międzynarodowego Związku Typografów ATYPI, Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektantów Graficznych ICOGRADA oraz do związków artystów plastyków, którzy swoimi pracami przyczyniają się do rozwoju tej dziedziny sztuki.
Centrum Kultury Litwy,
Al. Ujazdowskie 12
Strona Ambasady Republiki Litewskiej