Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na spotkanie ze świadkiem historii, Romem ocalałym z Zagłady - Mano Höllenreinerem oraz na pokaz filmu dokumentalnego „Naród niepoliczonych”. Wydarzenie wpisuje się w obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. Spotkanie, które poprowadzi dr Joanna Aga Talewicz-Kwiatkowska, odbędzie się 4 sierpnia 2014 r.   2 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Włączając się w jego obchody, Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na spotkanie „Zagłada Romów – zapomniany fragment historii?”. 

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mano (Hermann) Höllenreiner. Jako 9-letni chłopiec Mano wraz z rodziną został deportowany z Monachium do KL Auschwitz. W obozie w Birkenau stał się ofiarą eksperymentów lekarza SS, Josefa Mengele. W 1944 roku został przeniesiony do obozu męskiego w Ravensbrück i kolejno w Sachsenhausen. Wraz z kuzynami udało mu się uciec. Zupełnie wyczerpanego chłopca znaleźli francuscy jeńcy wojenni i zabrali do Francji, gdzie przedstawili go jako francuskiego Żyda. 

W 2008 roku w Niemczech ukazała się oparta na jego relacjach książka Anji Tuckermann "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest". Na początku sierpnia planowana jest polska premiera książki, która w Niemczech okazała się bestsellerem. 

W drugiej części spotkania zaprezentowany zostanie brytyjski film dokumentalny w reżyserii Aarona Yegera „Naród niepoliczonych”. Dokument uważany jest za ważny głos w dyskusji na temat pamięci o Zagładzie Romów i Sinti w czasie II wojny światowej, a także ich sytuacji we współczesnej Europie. Twórcy filmu odwiedzili 11 krajów, w których mieli okazję rozmawiać z Romami m.in.: z osobami ocalałymi z Holokaustu, naukowcami, aktywistami i muzykami.

Spotkanie i dyskusję poprowadzi Joanna Talewicz-Kwiatkowska - antropolożka kultury, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben i redaktor naczelna kwartalnika „Dialog – Pheniben”. Od lat współpracuje ona ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej.
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i niemiecki. 

Cykl działań „Swój-obcy-inny. Muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.





Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6

Facebook
www.jewishmuseum.org.pl


______________________________________
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur