Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Szymona An-skiego, ukazujące lokalną historię Grochowa i dzieje kibucu znajdującego się na tym terenie od początku lat 20. ubiegłego wieku do 1942 roku.  Przed wojną, młodzież żydowska, która chciała wyjechać do Palestyny, często decydowała się na dłuższy pobyt w ośrodku przygotowawczym na terenie Polski. Niektóre z owych ośrodków nie były jednak tylko miejscami przejściowymi, lecz jeszcze tutaj, w Europie, stawały się prawdziwymi wzorcowymi kibucami, w których wcielano idee wspólnej pracy i nowego ładu społecznego. Kibuc na Grochowie był największym i najbardziej znanym ośrodkiem przygotowującym Żydów do emigracji do Palestyny.
 
Członkowie i członkinie Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego od 2013 roku popularyzują wiedzę o najbardziej znanym z nich – mieszczącym się na obrzeżach Warszawy kibucu Grochów.
 
Spotkanie poprowadzą:
Agata Maksimowska – antropolożka i psycholożka. Przewodnicząca Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego. Wcześniej pracowała między innymi w Forum Dialogu Między Narodami i Muzeum Historii Żydów Polskich. Obecnie współpracuje z Ośrodkiem Brama Grodzka-Teatr NN przy projekcie "Shtetl Routes". Przygotowuje pracę doktorską z antropologii poświęconą tożsamości Żydów z Birobidżanu.
 
Mania Cieśla - historyczka zawodowo zajmująca się badaniem nad epoką wczesnonowożytną. Członkini Stowarzyszenia in. Szymona An-skiego, koordynatorka projektu Kibuc Grochów.

Muzeum Historii Zydów Polskich
ul. Anielewicza 6