Program stypendialny Gaude Polonia przeznaczony jest dla młodych twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy.
Program służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a jej bliskimi Sąsiadami. Pobyt w Polsce ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką artystyczną uznanych twórców oraz instytucji w największych i najważniejszych ośrodkach kultury polskiej.  Stepan Rudyk, ur. 1982 r.w mieście Izmaił, na Ukrainie - fotograf, fotoreporter, w 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, specjalizacja fotografia.
Współpracował z wydawnictwami Afisza i Kijów Post; publikował w czasopiśmie Czystaja Pribyl’ oraz w gazecie Ekonomiczeskije Wiedomosti. Jest członkiem Związku Artystów Fotografików Ukrainy oraz Związku Artystów Fotografików Rosji.
Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych i festiwalach; często wystawia w Polsce - ostatnio, w maju - zaprezentował cykl fotografii na poznańskim Placu Wolności pt. Poznaj Sąsiada! Obcokrajowcy w Poznaniu, przedstawiający osoby, które postanowiły żyć i pracować w Wielkopolsce.
 
Dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, realizował półroczne stypendium w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia pod opieką artystyczną Witolda Krassowskiego.

Cykl fotografii Wybitni Polacy powstał w ubiegłym roku, podczas pobytu Stepana Rudyka na stypendium Gaude Polonia.
Artysta tak pisze o projekcie:
 
Osobiste
Powiedzieć, że projekt był ciekawy i pożyteczny, jak również, że był to dla mnie wielki zaszczyt – to nic nie powiedzieć o doświadczeniu, które zdobyłem, spotykając się z bohaterami projektu.
 
Przebywając obok nich, nawet w milczeniu, byłem niezwykle szczęśliwy, ponieważ sam fakt przebywania obok takich osobowości wzmacniał mnie i napełniał życiową energią, dawał motywację do działania.
 
(…) nigdy wcześniej w swoim życiu nie doświadczyłem czegoś podobnego. Zapewne dlatego, że mimo ich uznania na świecie, bohaterowie mojego projektu całym swoim życiem, myślami i sercem poświęcają się tworzeniu. Oddają się całkowicie, niekiedy kosztem swojego życia osobistego, wkładają całą swoją energię w proces twórczy. Zdaje się, że sama twórczość daje im w życiu nieprawdopodobną siłę, energię i młodość. To jest proces dwustronny.

Wstep wolny

Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17