Stereotypy kształtują nasze wyobrażenia o innych narodach i o tym, jak my, Polacy, postrzegamy samych siebie. Ich korzenie tkwią w historii, kulturze i zbiorowej pamięci Europejczyków i skutkują nietolerancją oraz uprzedzeniami. 
Powszechne wyobrażenie o „dzikiej” Rumunii, wiecznie pijanych angielskich turystach, wyniosłych Francuzach czy pedantycznych Niemcach bierze się z łatwości z jaką szufladkujemy inne nacje posługując się krzywdzącymi kliszami. Stereotypizacja wyręcza z myślenia o tym, jak naprawdę wygląda świat i sprowadza go do krzywdzących uproszczeń. A historia uczy, że relacje międzynarodowe w dużej mierze zależą od naszych wyobrażeń o innych. Nawet jeśli żywione przez nas przekonania nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, stereotypów wyzbywamy się z wielkim trudem. I nie chodzi wyłącznie o dowcipy o naszych sąsiadach. 

Podczas panelu dyskusyjnego Studio Europa, Ziemowit Szczerek (laureat tegorocznego Paszportu „Polityki” i autor nominowany do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”) wyjaśni, co w ciągu ostatnich miesięcy wydarzyło się na Ukrainie. Odpowie, czy nowa sytuacja polityczna skłoniła Polaków do zweryfikowania obiegowych poglądów na temat wschodniego sąsiada.
Głos w sprawie Ukrainy zabierze również Andrij Ljubka – ukraiński pisarz nazywany „młodszym bratem Jurija Andruchowycza”, znany także z zaangażowania w kwestie obywatelskie. Ljubka opowie, jak kwestia stereotypów narodowych wygląda za wschodnią granicą i kto stają się ich ofiarą.
Poza „dzikim” Wschodem ciężko chyba o kraj, do którego żywimy więcej uprzedzeń niż Rumunia. Stereotypy dotyczące narodu rumuńskiego postara się przełamać Małgorzata Rejmer, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Nike książki „Bukareszt, kurz i krew”, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz Gwarancji Kultury.

Wstęp wolny

Bar Studio
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1