Polacy i cudzoziemcy z kilkudziesięciu krajów już po raz dziesiąty spotkają się na boisku, by wspólnie świętować różnorodność i manifestować fair play
Za faworytów rozgrywek uchodzą Afrykańczycy z FC Lions oraz Aztekas z Meksyku. Silne drużyny wystawili też m.in. Irańczycy, Afgańczycy, Białorusini oraz Ukraińcy. Wśród uczestników są uchodźcy, naukowcy i biznesmeni z czterech kontynentów. Kobiety i mężczyźni. Niektórzy dopiero przyjechali do Polski, inni mieszkają tu od wielu lat. 
- Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Operuje uniwersalnym językiem - grają w nią tak samo ludzie niezależnie od miejsca, języka czy religii. Propagując futbol otwarty, oparty na pozytywnym dopingu, wykorzystujemy jego niezwykły potencjał do zmienienia rzeczywistości społecznej - tłumaczy koordynator projektu, Krzysztof Jarymowicz z Fundacji dla Wolności.
 
Rozgrywki zainauguruje piknik edukacyjny. Uczestnicy przygotowali tradycyjne poczęstunki, prezentacje drużyn oraz żywą bibliotekę - każdy będzie mógł "wypożyczyć" zawodnika i porozmawiać z nim na dowolny temat. - Ten ostatni pomysł to nowa inicjatywa kapitanów. Co sezon projekt przybiera nieco inną formułę, ale zawsze mamy elementy sportowe i kulturalne. Poznajemy nowych ludzi, ich biografie, tradycje i potrzeby. Z takich spotkań rodzą się nowe przyjaźnie oraz projekty, jak integracyjna szkółka piłki nożnej dla dzieci polskich i uchodźczych, którą prowadzimy od stycznia - wyjaśnia Jarymowicz.
 
Podczas pikniku na swoje stoiska zapraszają organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa, które pomagają cudzoziemcom, m.in. Fundacja Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej czy agencja pracy EWL.
 
Etnoliga startuje 10 maja na boisku ZS7. Mecze rozgrywane będą w soboty do 21 czerwca w godz. 12-18.
Wstęp wolny. 

Zespołu Szkół nr 7
ul. Szadkowskiego 3 
Bemowo